Prvok

Experimentální 3D tištěný dům, obytná socha či houseboat, využívá moderní technologie ve stavebnictví. Architektura inspirovaná organickým světem byla zhmotněná díky robotickému ramenu. Vnější konkávně konvexní reliéf stěny inspirovaný draperií demonstruje možnosti 3D tisku, nabízí nové možnosti vizuality architektury a zároveň stěnu ztužuje. Prostřední část domu a střecha ožívají díky rostlinám, v kontrastu s betonovými stěnami. Dům tak propojuje několik stavebních přístupů a ideových aspektů o zelených stavbách budoucnosti.

Křivky se promítají také v interiéru: příčky ho opticky dělí na koupelnu s toaletou, obývací pokoj s kuchyní a ložnici. Zároveň se ale jedná o jeden volně plynoucí prostor. Také 3D tisk z plastu tu má své uplatnění, jeho pomocí jsou vyrobené zásuvky, věšáky a vypínače. Baterie v koupelně je tištěná z kovu. Reproduktory pak 3D tištěné z písku a napuštěné pryskyřicí.

Prototyp byl vyroben v Českých Budějovicích, hrubá stavba byla hotová za 48 hodin. Vytiskl ji průmyslový robot, který nanášel beton po 12 mm vysokých a 45 mm širokých vrstvách. Beton pro tisk je obohacen o polypropylenová vlákna, plastifikátory, které umožňují lépe vytvářet organické tvary, a o urychlovač tuhnutí. Další dva měsíce trvaly dokončovací práce.

Přesun domu o hmotnosti 30 tun a délce 13,5 metrů do Prahy trval deset hodin. Nejprve byl rozdělen na tři části a na speciálním návěsu dopraven do přístavu v Holešovicích, kde byl zkompletován na pontonu. Následně se přes tři plavební komory dostal na Střelecký ostrov, kde byl představen veřejnosti. Do konce září zde bylo možné navštívit tuto první 3D tištěnou plovoucí stavbu na světě.

Autorská zpráva
Prvok získal Cenu hlavního partnera společnosti Českomoravský beton v soutěži Stavba roku 2021

Autoři: Michal Trpák, Kateřina Nováková, Jiří Vele
Projektant: Scoolpt s.r.o.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*