Psychosomatická klinika

Psychosomatická klinika

Patočkova 712/3, Praha 6

(26. 7. 2018) ateliér ADR

   
 
 
 
 

Psychosomatická klinika

Areál se nachází na rušné křižovatce ulic Patočkova a Myslbekova v Praze 6 - Střešovicích. Původně zde stála samotná vila uprostřed menší zahrady. Přáním majitele bylo vybudovat nové prostory pro psychosomatickou kliniku. Vzhledem k tomu, že zahrada byla položena více než o dva metry níž než okolní ulice, navrhli jsme koncepci dvou objektů, částečně zapuštěných pod úroveň terénu. Jeden z nich přímo navazuje na historizující vilu z počátku minulého století, druhý stojí samostatně na protilehlé straně zahrady. Oba objekty leží na hranici pozemku a prosklenými fasádami se obrací do zahrady, jíž společně s vilou vymezují. Mají zelenou střechu v úrovni okolních chodníků a ze strany ulice nejsou téměř vidět. Na střeše přístavby je umístěno také parkoviště pro klienty přístupné z Patočkovy ulice.

Ve vile jsou ordinace terapeutů, zasedací místnosti, recepce a zázemí. Hlavním důvodem pro vybudování dvou nových objektů byla potřeba dalších prostor pro terapie a relaxaci, nejlépe propojených přímo se zahradou. V novém, samostatném objektu se nachází čtyři ordinace terapeutů, vstupní hala, čajová kuchyňka a sociální zázemí. V druhém objektu přístavby jsou dva samostatné pokoje s vlastní koupelnou a vstupem, využitelné i pro bydlení terapeutů nebo klientů. Dále společenská místnost s kuchyňkou určená pro větší skupinové terapie, přednášky, školení lékařů apod. Dále je zde místnost pro pohybové terapie a relaxační místnost s hydromasážní vanou a infrasaunou. V interiérech byly navrženy především přírodní materiály: na podlahách jsou lamely z masivního dubového dřeva a dlažba ze štípané břidlice, stěny jsou částečně z pohledového betonu anebo bílé omítané, stropy jsou také z pohledového betonu. Dubové dýhované desky jsou použity i na obklad některých stěn.
Jižně orientovaná zahrada slouží všem návštěvníkům kliniky a propojuje nové budovy s původní vilou. Díky této koncepci uspořádání budov došlo k snížení hluku z okolních ulic a vznikly tak příjemné relaxační prostory uprostřed rušné zástavby.

Konstrukčně se jedná o betonové monolitické stavby se stěnovým nosným systémem. Před oběma objekty jsou dřevěné rošty kryté betonovou markýzou. Prosklená hliníková fasáda umožňuje přímý kontakt se zahradou, která je součástí celku.

Autorská zpráva
Foto: Štěpán Vrzala

Autor: ADR s.r.o. – Petr Kolář, Aleš Lapka; spoluautor Martin Šenberger, Jan Kabelka, Pavel Čermák
Investor: Patočkova 3, s.r.o.
Hlavní dodavatel: Tomasy s.r.o., SIPRAL a.s.

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2012

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz