Quadrio patří k největším stavebním zásahům do centra Prahy

Quadrio patří k největším stavebním zásahům do centra Prahy

(3. 11. 2014) (ČTK) - Administrativní budova na místě bývalé proluky a parčíku u Spálené ulice, která se v pátek 31. října otevřela veřejnosti, je jedním z největších stavebních zásahů v centru města v poslední době. Rozlehlá stavba intenzivně vytěžující prostor mezi obchodním domem a okolní zástavbou už během své přípravy vyvolávala četné kontroverze. Stavba podle návrhu studia Cigler Marani Architects měla být původně dokončena v roce 2010. Inicioval ji podnikatel Sebastian Pawlowski, třímiliardový projekt dokončila skupina CPI Property Group.

 
 
 
 

Quadrio patří k největším stavebním zásahům do centra Prahy

(ČTK) - Administrativní budova na místě bývalé proluky a parčíku u Spálené ulice, která se v pátek 31. října otevřela veřejnosti, je jedním z největších stavebních zásahů v centru města v poslední době. Rozlehlá stavba intenzivně vytěžující prostor mezi obchodním domem a okolní zástavbou už během své přípravy vyvolávala četné kontroverze. Stavba podle návrhu studia Cigler Marani Architects měla být původně dokončena v roce 2010. Inicioval ji podnikatel Sebastian Pawlowski, třímiliardový projekt dokončila skupina CPI Property Group.Práce na stavbě začaly v roce 2008, prodloužily je problémy kolem archeologického průzkumu, který je ze zákona povinný v podobných lokalitách. Stavitel půl roku například archeologům dlužil milionové částky za průzkum. Archeologové na místě zjistili cenné nálezy, odhalili mimo jiné neporušené gotické sklepy a doklady osídlení místa již z raného středověku a navrhli celou lokalitu prohlásit za kulturní památku. To by pro majitele znamenalo nutnost nálezy zachovat, a tedy třeba omezit kapacitu podzemních garáží.

Archeologové nalezli také židovské náhrobní kameny, na nichž i po více než 500 letech byly zachovány malované předlohy pro vytesání písmen. Byly sekundárně použité jako stavební materiál, blízký židovský hřbitov na místě dnešní Vladislavovy ulice byl zrušen v 15. století. Samotné hroby se ale na místě výstavby Quadria nenašly. Archeologický výzkum památkáři považovali za jedny z nejdůležitějších vykopávek v historickém centru města posledních let.

Ministerstvo kultury gotické sklepy koncem roku 2010 za památku prohlásilo, investor se proti tomu však odvolal a tehdejší ministr kultury Jiří Besser (TOP 09 a STAN) prohlášení zrušil. Celou dobu, asi rok a půl, bylo místo odkryté a nálezy poškozovalo počasí.

V té době, tedy v polovině roku 2011, do projektu Copa Centrum vstoupila CPI, když v něm koupila poloviční podíl. Besserovo ministerstvo pak prohlásilo za kulturní památku jen polovinu gotických sklepů, čímž vyhovělo přání majitele pozemku.

Odborníci se proti verdiktu ohrazovali dalšími opravnými prostředky, definitivně ho ale stvrdila Besserova stranická nástupkyně Alena Hanáková.

Během stavby budovy, kterou nový majitel CPI přejmenoval na Quadrio, byla dva roky zavřená stanice metra Národní. Dnes je součástí Quadria. V podobě, v jaké Quadrio vzniklo, podle magistrátu kvůli novým Pražským stavebním předpisům již v budoucnu nebude možné stavět.

V tisku dříve zaznělo, že magistrát pozemky, na nichž dnes Quadrio stojí, prodal v roce 2007 Sebastianu Pawlowskému nebývale levně, třikrát levněji než volný pozemek jen o pár metrů dál na Národní třídě. Pawlowski byl v té době spojován s vedením hlavního města. Jeho firmy například magistrátu pronajímaly Škodův palác.

V Praze byl v pátek 31. října otevřen komplex Quadrio

Obchody ve čtyřech podlažích multifunkčního komplexu Quadrio nad stanicí metra Národní se dnes otevřely pro zákazníky. Nájemci kanceláří se nastěhují po Novém roce, také majitelé luxusních bytů je převezmou v lednu či únoru příštího roku. Novinářům to řekl výkonný ředitel investora CPI Property Group Zdeněk Havelka.

Kromě obchodů s módou, hračkami či knihami Quadrio nabízí lékárnu, čistírnu oděvů, banku, pojišťovnu, cukrárnu, trafiku u vstupu do metra a restauraci. „Celkem je pronajato 99 procent obchodních ploch, volné jsou už jen některé menší stánky,“ řekl Havelka.

Ze 16 400 metrů čtverečních kanceláří zbývá podle Havelky pronajmout jedno a půl patra, svého nájemce tak má zhruba 80 procent kanceláří. Jména firem, které se do budovy po Novém roce přestěhují, nechtěl Havelka prozradit. Známý tak zůstává jeden nájemník – své sídlo z Václavského náměstí do Quadria přesune sám investor, společnost CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka.

Součástí projektu je 13 luxusních bytů, které jsou zkolaudovány, ale dělníci v nich ještě dokončují poslední úpravy. Původně bylo bytů více, ale kupci měli zájem o větší byty, proto investor některé z nich spojil v jeden.

Jediným investorem projektu Quadrio je CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka, která v létě 2011 od Interco Holding GmbH koupila 50procentní podíl v developerské firmě Copa Centrum Národní, čímž se stala partnerem společnosti Pawlowski AG. Zbylý podíl švýcarského podnikatele Sebastiana Pawlowského koupila na začátku loňského roku za nezveřejněnou částku. Stavbu následně přejmenovala na Quadrio. Celkem do projektu skupina investovala 3,1 miliardy korun.

Administrativní budova na místě bývalé proluky a parčíku u Spálené ulice je jedním z největších stavebních zásahů v centru města v poslední době. Rozlehlá stavba intenzivně vytěžující prostor mezi obchodním domem a okolní zástavbou už během své přípravy vyvolávala četné kontroverze. Stavba podle návrhu studia Cigler Marani Architects měla být původně dokončena v roce 2010. Inicioval ji podnikatel Sebastian Pawlowski, třímiliardový projekt dokončila skupina CPI Property Group.

Práce na stavbě začaly v roce 2008, prodloužily je problémy kolem archeologického průzkumu, který je ze zákona povinný v podobných lokalitách. Stavitel půl roku například archeologům dlužil miliónové částky za průzkum. Archeologové na místě zjistili cenné nálezy, odhalili mimo jiné neporušené gotické sklepy a doklady osídlení místa již z raného středověku a navrhli celou lokalitu prohlásit za kulturní památku. To by pro majitele znamenalo nutnost nálezy zachovat, a tedy třeba omezit kapacitu podzemních garáží.

Archeologové nalezli také židovské náhrobní kameny, na nichž i po více než 500 letech byly zachovány malované předlohy pro vytesání písmen. Byly sekundárně použity jako stavební materiál, blízký židovský hřbitov na místě dnešní Vladislavovy ulice byl zrušen v 15. století. Samotné hroby se ale na místě výstavby Quadria nenašly. Archeologický výzkum památkáři považovali za jedny z nejdůležitějších vykopávek v historickém centru města posledních let.

Ministerstvo kultury gotické sklepy koncem roku 2010 za památku prohlásilo, investor se proti tomu však odvolal a tehdejší ministr kultury Jiří Besser (TOP 09 a STAN) prohlášení zrušil. Celou dobu, asi rok a půl, bylo místo odkryté a nálezy poškozovalo počasí.

V té době, tedy v polovině roku 2011, do projektu Copa Centrum vstoupila CPI, když v něm koupila poloviční podíl. Besserovo ministerstvo pak prohlásilo za kulturní památku jen polovinu gotických sklepů, čímž vyhovělo přání majitele pozemku.

Odborníci se proti verdiktu ohrazovali dalšími opravnými prostředky, definitivně ho ale stvrdila Besserova stranická nástupkyně Alena Hanáková.

Během stavby budovy, kterou nový majitel CPI přejmenoval na Quadrio, byla dva roky zavřená stanice metra Národní. Dnes vstup je součástí Quadria. V podobě, v jaké Quadrio vzniklo, podle magistrátu kvůli novým Pražským stavebním předpisům již v budoucnu nebude možné stavět.

Malé náměstíčko u komplexu Quadrio nad stanicí metra Národní třída zdobí jedenáctimetrová socha Franze Kafky od Davida Černého. Je rozdělena na 42 „plátků“, které se díky motorovému pohonu nezávisle na sobě otáčejí. Socha, která je zároveň strojírenským dílem, váží celkem 39 tun. Investor za ni zaplatil 30 miliónů korun. Na další čtyři milióny korun vyšly skleněné plastiky Maxima Velčovského ve foyer kancelářské části projektu.

„Od prvopočátku se uvažovalo, že na této piazze bude nějaké umělecké dílo. Oslovili jsme několik umělců a nakonec jsme vybrali Davida Černého, který nám představil tři různé návrhy. Z nich jsme vybrali tento nápad,“ řekl Igor Klajmon CPI Property Group. „Až doba a uživatelé ukážou, jestli se to bude líbit,“ dodal.

Od Maxima Velčovského je ve vstupní hale kancelářské části skleněné sousoší Dobří Duchové. Má připomínat, že v těchto místech dříve stály domy U černého koně, U bílého lva a U bílé boty. „Jednotlivé skleněné plastiky byly nejprve vyrobeny z drátové konstrukce a poté osázeny černými nebo opálovými koulemi z ručně foukaného hutního skla,“ popsal sousoší Václav Koukolíček ze společnosti Lasvit, která se na výrobě podílela. Například na černého koně, který má na délku přes tři metry, bylo použito přes šest tisíc černých koulí v šesti velikostech v průměru od 14 po 100 milimetrů.

Ve středu komplexu je pak umístěn další dekorační prvek – pulsující srdce. „Na návrh Jiřího Mácy a Ondřeje Karpiána jsme symbol našeho domu Quadrio přeměnili na srdce,“ podotkl Klajmon. Lasvit se podílel také na recepčním pultu v obchodní části projektu. Použil systém navržený designéry Peterem Olahem a Larsem Kemperem. Tvoří ho sedm skleněných panelů z plochého skla zdobeného ručním broušením. Panely jsou po obvodu nasvíceny LED pásky, které lze programovat a měnit jejich barvy.

Pohled na Prahu z horní terasy komplexu Quadrio

Quadrio v číslech


16 400 m2 kanceláří
8 500 m2 nákupní galerie
66 obchodů
13 exkluzivních bytů
35 metrů výška stavby
3,1 miliardy korun celková výše investice

Bylo použito:
40 000 m3 betonu
4 000 tun betonářské výztuže
58 000 m2 hydroizolací
400 tun ocelových konstrukcí
10 000 m2 fasád
19 vzrostlých stromů
210 km silových, slaboproudých a datových kabelů

Bylo odvezeno:
90.000 m3 zeminy ze stavební jámy
Bylo nakresleno:
6 500 výkresů projektové dokumentace pro realizaci stavby

Bylo zastavěno:
5000 m2 pozemků

Bylo uděláno:
21 speciálních zkušebních jízd soupravy metra pro měření vibrací

Proběhlo:
70 kolaudací
stovky průzkumů / pasportizací / měření na okolních objektech
zdroj foto, vizualizace: CPI Národní

Doplněno Stavbaweb:
Investor: CPI Národní s. r. o.
Manažer projektu, TDI: BETKON s. r. o.
Architekt: Cigler Marani Architects a.s.
Projektant: Helika a. s.
Inženýring: Urbia s. r. o.
Zhotovitel: Metrostav a. s.


Pohled na Prahu z horní terasy komplexu Quadrio Pohled na Prahu z horní terasy komplexu Quadrio

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz