Quadrio patří k největším stavebním zásahům do centra Prahy
(3. 11. 2014) (ČTK) - Administrativní budova na místě bývalé proluky a parčíku u Spálené ulice, která se v pátek 31. října otevřela veřejnosti, je jedním z největších stavebních zásahů v centru města v poslední době. Rozlehlá stavba intenzivně vytěžující prostor mezi obchodním domem a okolní zástavbou už během své přípravy vyvolávala četné kontroverze. Stavba podle návrhu studia Cigler Marani Architects měla být původně dokončena v roce 2010. Inicioval ji podnikatel Sebastian Pawlowski, třímiliardový projekt dokončila skupina CPI Property Group.

Quadrio patří k největším stavebním zásahům do centra Prahy
(ČTK) - Administrativní budova na místě bývalé proluky a parčíku u Spálené ulice, která se v pátek 31. října otevřela veřejnosti, je jedním z největších stavebních zásahů v centru města v poslední době. Rozlehlá stavba intenzivně vytěžující prostor mezi obchodním domem a okolní zástavbou už během své přípravy vyvolávala četné kontroverze. Stavba podle návrhu studia Cigler Marani Architects měla být původně dokončena v roce 2010. Inicioval ji podnikatel Sebastian Pawlowski, třímiliardový projekt dokončila skupina CPI Property Group.
Práce na stavbě začaly v roce 2008, prodloužily je problémy kolem archeologického průzkumu, který je ze zákona povinný v podobných lokalitách. Stavitel půl roku například archeologům dlužil milionové částky za průzkum. Archeologové na místě zjistili cenné nálezy, odhalili mimo jiné neporušené gotické sklepy a doklady osídlení místa již z raného středověku a navrhli celou lokalitu prohlásit za kulturní památku. To by pro majitele znamenalo nutnost nálezy zachovat, a tedy třeba omezit kapacitu podzemních garáží.
Archeologové nalezli také židovské náhrobní kameny, na nichž i po více než 500 letech byly zachovány malované předlohy pro vytesání písmen. Byly sekundárně použité jako stavební materiál, blízký židovský hřbitov na místě dnešní Vladislavovy ulice byl zrušen v 15. století. Samotné hroby se ale na místě výstavby Quadria nenašly. Archeologický výzkum památkáři považovali za jedny z nejdůležitějších vykopávek v historickém centru města posledních let.
Ministerstvo kultury gotické sklepy koncem roku 2010 za památku prohlásilo, investor se proti tomu však odvolal a tehdejší ministr kultury Jiří Besser (TOP 09 a STAN) prohlášení zrušil. Celou dobu, asi rok a půl, bylo místo odkryté a nálezy poškozovalo počasí.
V té době, tedy v polovině roku 2011, do projektu Copa Centrum vstoupila CPI, když v něm koupila poloviční podíl. Besserovo ministerstvo pak prohlásilo za kulturní památku jen polovinu gotických sklepů, čímž vyhovělo přání majitele pozemku.
Odborníci se proti verdiktu ohrazovali dalšími opravnými prostředky, definitivně ho ale stvrdila Besserova stranická nástupkyně Alena Hanáková.
Během stavby budovy, kterou nový majitel CPI přejmenoval na Quadrio, byla dva roky zavřená stanice metra Národní. Dnes je součástí Quadria. V podobě, v jaké Quadrio vzniklo, podle magistrátu kvůli novým Pražským stavebním předpisům již v budoucnu nebude možné stavět.
V tisku dříve zaznělo, že magistrát pozemky, na nichž dnes Quadrio stojí, prodal v roce 2007 Sebastianu Pawlowskému nebývale levně, třikrát levněji než volný pozemek jen o pár metrů dál na Národní třídě. Pawlowski byl v té době spojován s vedením hlavního města. Jeho firmy například magistrátu pronajímaly Škodův palác.
V Praze byl v pátek 31. října otevřen komplex Quadrio
Obchody ve čtyřech podlažích multifunkčního komplexu Quadrio nad stanicí metra Národní se dnes otevřely pro zákazníky. Nájemci kanceláří se nastěhují po Novém roce, také majitelé luxusních bytů je převezmou v lednu či únoru příštího roku. Novinářům to řekl výkonný ředitel investora CPI Property Group Zdeněk Havelka.
Kromě obchodů s módou, hračkami či knihami Quadrio nabízí lékárnu, čistírnu oděvů, banku, pojišťovnu, cukrárnu, trafiku u vstupu do metra a restauraci. „Celkem je pronajato 99 procent obchodních ploch, volné jsou už jen některé menší stánky,“ řekl Havelka.
Ze 16 400 metrů čtverečních kanceláří zbývá podle Havelky pronajmout jedno a půl patra, svého nájemce tak má zhruba 80 procent kanceláří. Jména firem, které se do budovy po Novém roce přestěhují, nechtěl Havelka prozradit. Známý tak zůstává jeden nájemník – své sídlo z Václavského náměstí do Quadria přesune sám investor, společnost CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka.
Součástí projektu je 13 luxusních bytů, které jsou zkolaudovány, ale dělníci v nich ještě dokončují poslední úpravy. Původně bylo bytů více, ale kupci měli zájem o větší byty, proto investor některé z nich spojil v jeden.
Jediným investorem projektu Quadrio je CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka, která v létě 2011 od Interco Holding GmbH koupila 50procentní podíl v developerské firmě Copa Centrum Národní, čímž se stala partnerem společnosti Pawlowski AG. Zbylý podíl švýcarského podnikatele Sebastiana Pawlowského koupila na začátku loňského roku za nezveřejněnou částku. Stavbu následně přejmenovala na Quadrio. Celkem do projektu skupina investovala 3,1 miliardy korun.
Administrativní budova na místě bývalé proluky a parčíku u Spálené ulice je jedním z největších stavebních zásahů v centru města v poslední době. Rozlehlá stavba intenzivně vytěžující prostor mezi obchodním domem a okolní zástavbou už během své přípravy vyvolávala četné kontroverze. Stavba podle návrhu studia Cigler Marani Architects měla být původně dokončena v roce 2010. Inicioval ji podnikatel Sebastian Pawlowski, třímiliardový projekt dokončila skupina CPI Property Group.
Práce na stavbě začaly v roce 2008, prodloužily je problémy kolem archeologického průzkumu, který je ze zákona povinný v podobných lokalitách. Stavitel půl roku například archeologům dlužil miliónové částky za průzkum. Archeologové na místě zjistili cenné nálezy, odhalili mimo jiné neporušené gotické sklepy a doklady osídlení místa již z raného středověku a navrhli celou lokalitu prohlásit za kulturní památku. To by pro majitele znamenalo nutnost nálezy zachovat, a tedy třeba omezit kapacitu podzemních garáží.
Archeologové nalezli také židovské náhrobní kameny, na nichž i po více než 500 letech byly zachovány malované předlohy pro vytesání písmen. Byly sekundárně použity jako stavební materiál, blízký židovský hřbitov na místě dnešní Vladislavovy ulice byl zrušen v 15. století. Samotné hroby se ale na místě výstavby Quadria nenašly. Archeologický výzkum památkáři považovali za jedny z nejdůležitějších vykopávek v historickém centru města posledních let.
Ministerstvo kultury gotické sklepy koncem roku 2010 za památku prohlásilo, investor se proti tomu však odvolal a tehdejší ministr kultury Jiří Besser (TOP 09 a STAN) prohlášení zrušil. Celou dobu, asi rok a půl, bylo místo odkryté a nálezy poškozovalo počasí.
V té době, tedy v polovině roku 2011, do projektu Copa Centrum vstoupila CPI, když v něm koupila poloviční podíl. Besserovo ministerstvo pak prohlásilo za kulturní památku jen polovinu gotických sklepů, čímž vyhovělo přání majitele pozemku.
Odborníci se proti verdiktu ohrazovali dalšími opravnými prostředky, definitivně ho ale stvrdila Besserova stranická nástupkyně Alena Hanáková.
Během stavby budovy, kterou nový majitel CPI přejmenoval na Quadrio, byla dva roky zavřená stanice metra Národní. Dnes vstup je součástí Quadria. V podobě, v jaké Quadrio vzniklo, podle magistrátu kvůli novým Pražským stavebním předpisům již v budoucnu nebude možné stavět.
Malé náměstíčko u komplexu Quadrio nad stanicí metra Národní třída zdobí jedenáctimetrová socha Franze Kafky od Davida Černého. Je rozdělena na 42 „plátků“, které se díky motorovému pohonu nezávisle na sobě otáčejí. Socha, která je zároveň strojírenským dílem, váží celkem 39 tun. Investor za ni zaplatil 30 miliónů korun. Na další čtyři milióny korun vyšly skleněné plastiky Maxima Velčovského ve foyer kancelářské části projektu.
„Od prvopočátku se uvažovalo, že na této piazze bude nějaké umělecké dílo. Oslovili jsme několik umělců a nakonec jsme vybrali Davida Černého, který nám představil tři různé návrhy. Z nich jsme vybrali tento nápad,“ řekl Igor Klajmon CPI Property Group. „Až doba a uživatelé ukážou, jestli se to bude líbit,“ dodal.
Od Maxima Velčovského je ve vstupní hale kancelářské části skleněné sousoší Dobří Duchové. Má připomínat, že v těchto místech dříve stály domy U černého koně, U bílého lva a U bílé boty. „Jednotlivé skleněné plastiky byly nejprve vyrobeny z drátové konstrukce a poté osázeny černými nebo opálovými koulemi z ručně foukaného hutního skla,“ popsal sousoší Václav Koukolíček ze společnosti Lasvit, která se na výrobě podílela. Například na černého koně, který má na délku přes tři metry, bylo použito přes šest tisíc černých koulí v šesti velikostech v průměru od 14 po 100 milimetrů.
Ve středu komplexu je pak umístěn další dekorační prvek – pulsující srdce. „Na návrh Jiřího Mácy a Ondřeje Karpiána jsme symbol našeho domu Quadrio přeměnili na srdce,“ podotkl Klajmon. Lasvit se podílel také na recepčním pultu v obchodní části projektu. Použil systém navržený designéry Peterem Olahem a Larsem Kemperem. Tvoří ho sedm skleněných panelů z plochého skla zdobeného ručním broušením. Panely jsou po obvodu nasvíceny LED pásky, které lze programovat a měnit jejich barvy.
Quadrio v číslech
16 400 m2 kanceláří
8 500 m2 nákupní galerie
66 obchodů
13 exkluzivních bytů
35 metrů výška stavby
3,1 miliardy korun celková výše investice
Bylo použito:
40 000 m3 betonu
4 000 tun betonářské výztuže
58 000 m2 hydroizolací
400 tun ocelových konstrukcí
10 000 m2 fasád
19 vzrostlých stromů
210 km silových, slaboproudých a datových kabelů
Bylo odvezeno:
90.000 m3 zeminy ze stavební jámy
Bylo nakresleno:
6 500 výkresů projektové dokumentace pro realizaci stavby
Bylo zastavěno:
5000 m2 pozemků
Bylo uděláno:
21 speciálních zkušebních jízd soupravy metra pro měření vibrací
Proběhlo:
70 kolaudací
stovky průzkumů / pasportizací / měření na okolních objektech
zdroj foto, vizualizace: CPI Národní
Doplněno Stavbaweb:
Investor: CPI Národní s. r. o.
Manažer projektu, TDI: BETKON s. r. o.
Architekt: Cigler Marani Architects a.s.
Projektant: Helika a. s.
Inženýring: Urbia s. r. o.
Zhotovitel: Metrostav a. s.
Související články:
- Quadrio v centru Prahy je zkolaudované, obchody otevřou za měsíc 29.9.2014
- Multifunkční komplex Quadrio 9.9.2013
- Do finále soutěže o titul Best of Realty - Nejlepší z realit 2014 bylo letos nominováno 37 projektů 14.10.2014
- Předpisy v Praze regulují výšku budov a preferují zástavbu proluk 11.9.2014
- O gotických sklepích na Národní třídě se rozhodne asi v dubnu 21.3.2011
- Stavba Copa centra na Národní stojí, naleziště ničí počasí 1.4.2010
- Gotické sklepy u Národní by se mohly stát kulturní památkou 1.2.2010
- Stavba Copa centra na Národní třídě se zpožďuje 18.1.2010
- Fontána Černého pro Copa Centrum bude mít podobu 30 penisů 15.10.2009
- Na konci července začne archeologický výzkum u Copa centra 17.7.2009
- Památkářům se nelíbí návrh výtahu do stanice Národní třída 10.7.2009
- Copa Centrum Národní – multifunkční objekt 25.11.2008
- Stanice metra Národní třída se uzavře zřejmě v červenci 2009 12.11.2008
- Copa centrum nad stanicí metra Národní má stavební povolení 10.11.2008
- Obchodní komplex Copa Centrum Národní 20.8.2008
Základní informace o objektu
Kategorie
Administrativa
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

6. 12. 2023 12:39:42
Re: Šťastný Hlavák
Přestože brutalistní stavby v centru zrovna nemusím, protože většinou nemají žádnou návaznost na okolí, v tomto případě je to jiné. Hala se skrývá pod úrovní magistrály a pohled na Fantovu budovu je odkrytý. To je to hlavní, co by mělo být zachováno. Pergola mezi parkem a vstupní halou je nesmysl, provozně nic nevyřešila. Jen překáží pohledu na historickou památku, ubírá vnitřní prostor a poskytuje další prostor bezdomovcům a holubům. Nevím, jak náročná by byla oprava a úprava vnitřního uspořádání současné haly, ale jediné, co by stačilo přidat, by byly přístřešky na nové tramvajové zastávce.
5. 12. 2023 22:51:11
Re: Šťastný Hlavák bez Dánů !
Nepamatuji se, že by nějaká vafle vydržela dlouho ...
5. 12. 2023 14:08:18
Re: Šťastný Hlavák
Je jasné, že je celý návrh je věcí úplatků! Nechť je veřejnost komplexně seznámena KDO VYPSAL SOUTĚŽ, KDO JMENOVAL POROTU A JACÍ ODBORNÍCI V NÍ BYLI???? A uvidíme, jak je to z průhledností celé akce................
4. 12. 2023 18:39:15
Re: Re: Re:Ne - Šťastný Hlavák.
Ještě - pro nás chudé duchem - mi prosím udělejte pořádek v tom, kdo jsou ti odborníci, kteří jediní mají správný pohled na věc a kteří jediní mají být vyslyšeni. A co nastane v případě, že tomu tak bude. Přivítala bych jmenný seznam, abych neztrácela čas s těmi ostatními tutany, kteří koncipovali zadání, kteří marnili čas zpracováním soutěžních návrhů a kteří je hodnotili. Proč tápat v temnotách alternartiv, když jsou tu odborníci, kteří mají ve všem jasno!
4. 12. 2023 18:13:52
Re: Re:Ne - Šťastný Hlavák.
Jsem zvědav, zda prostesty odborníků dojdou vyslyšení, a nedopadne to jako s rohovou budovou Opletalovy na Václaváku. Tam sice památkáři a moudří lidé neobstáli, prohráli, ale nakonec zde ta nová nová budova není žádné kulturní strašidlo, jako Europalác u Můstku.
4. 12. 2023 18:10:33
Re: Re: Šťastný Hlavák.
Díky Karle, to jsou správná slova!
4. 12. 2023 18:09:36
Re: Re: Fibonacci.
Řekl bych že s tím mohu souhlasit. A co radní města? Hlaváček nerozhoduje sám, ti ostatní jsou jistě svéprávní.
4. 12. 2023 17:05:26
Re:Ne - Šťastný Hlavák
Výsledná studie je důkazem naprostého nepochopení potřeb obyvatel a cestujících, jak ze strany soutěžících, tak ze strany zadavatele. Nádraží v zásadě vyhovuje dnešním potřebám /mimo pokladen , které ale v době on line prodejů ztrácí důležitost/. Nevyhovuje" Šervůd " před nádražím, ten však návrh neřeší, ba naopak ho gigantickým otevřeným přístřeškem zhoršuje. Navržená dřevostavba nepatří do místního prostředí, a to bez toho, zda je zde památkový objekt - Fantova budova původního nádraží - kterou přístřek výrazně zakrývá. České dráhy by měly řešit jiné problémy a né se zabývat urbanismem, kterému nerozumí. Bohužel to platí i pro Magistrát. l
4. 12. 2023 15:54:06
Re: Šťastný Hlavák
Likvidace stávajícího objektu je nepřijatelné barbarství a pitomost. v 80. letech jsem nakreslil pro Sial Fantovu budovu Praha hl. n. v měřítku 1/100 u příležitosti studie i s modelem zastřešení jižního předpolí a napojení na Vinohrady. Tak, jak je propojen na severu s Žižkovem, je rozvoj na jih jediné možné řešení. Chybí diskuze o smyslu věcí. Centrum Prahy je Václavské náměstí, k němu se přiblížit, dává smysl. Vykročení na západ je krokem do tmy. Je na čase řešit problémy tady a teď. Dánové nemohou chápat Genia Loci místa.
4. 12. 2023 15:31:48
Re: Fibonacci
Jediné nazvání, které návrh může unést, je NEŠŤASTNÝ HLAVÁK. Žádné přirozené propojení sadů a Fantovy budovy není. Jde o uměle vytvořený uzel bez přirozených a tradičních návazností na tradiční prostor. Ve vizualizacích, které snesou vše, na rozdíl od následujících uživatelů, schází již pouze ženy v burkách a islámská mešitka. Výraznou osobností návrhu je "architekt" HŘIB architekt Hlaváček. Měla by se rozvinout diskuze, kdo a jakým způsobem byla soutěž vyhlášena a kdo ji posuzoval!? T.j. kdo nese zodpovědnost za plýtvání z prostředky z peněz občanů - daňových poplatníků. HRŮZA hrůzoucí...........
4. 12. 2023 15:03:18
Re: Fibonacci
Moc milé, příjemné, hezké s citlivým měřítkem k okolí. Prima.
1. 12. 2023 11:56:55
Re: Re: Tituly Stavba roku 2023 byly rozdány.
Zkusila jsem je spočítat. 41?
30. 11. 2023 18:18:37
Re: Tituly Stavba roku 2023 byly rozdány
Čím více cen, TÍM LÉPE a ještě radostněji. Ať se v tom konsument - laik - vůbec nevyzná.......
28. 11. 2023 12:37:04
Re: Bazén na Lochotíně je po rekonstrukci, s obklady RAKO
Od 8- 18 let jsem plaval 3 hodiny denně, 6-7 v 25m bazénu v Riegrových sadech a 17-19 v Podolí, celou dobu mě provázel pocit chladu, což takhle zkusit používat teplé barvy obkladů? Ideál jsem nalezl v 5*hotelu Radisson v Golden Bay na Maltě.S pozdravem Ing. arch. Karel Doubner tel. (+420) 603 433 611 Zbraslavská 35/7 CZ-159 00 Praha 5 Malá Chuchle Autorizace v ČKA 00078 DOUBNER spol. s r. o. IČ 62909231 ID datové schránky 64v2537 https://www.facebook.com/architekt.doubner; www.doubner.cz;
22. 11. 2023 12:26:45
Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží
Skvělý text. A jeho poslání je zřejmé. Organismus města, jeho nemoci, potenciály, ambice jsou asi tak "jednoduché", jako fungování organismu člověka. Problém je v tom, že máme tendenci jejich problémy rozdělit a nevidět věci v souvislostech. To je až příliš složité. Takže kardiolog neřeší klouby. A fungování a prspektivu města vytváří kdo? Politici? Aktivistická veřejnost? Developeři? Památkáři? Urbanisté IPR-u? Odpověď je tak prostá: všichni ve vzájemné diskusi a střetech. A zjednodušit to fak nejde. Na jasná a věčná parciální pravidla jednotlivých skupin zapomeňme...
21. 11. 2023 18:15:44
Re: Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží.
Zdravím kolego! Délka článku odpovídá cíli-sumarizuje (v roce 2018!) širokou-"roztěkanou"- diskuzi/reakce po té, co projekt z ateliéru Yahy Hadid vyhrál. Snažili jsme zachytit/popsat názory k vítěznému projektu a zároveň ukázat co stanoviska/názory spojuje i rozděluje a s jakými důsledky. Odtud ta tématizace do 8 bodů a délka článku. Ale máte pravdu - web vyžaduje kratký úderný text. Nicméně prosíme o schovívavost: Text pro google-generaci jsme přece jen respektovali aspoň uplatněním oxfordských odstavců - tak se to dělá mimo ČR. Myslíme, že naše stanovisko/názor formulovaný dnes (listopad 2023) - po významné realizaci projektu atd.- bychom pro potřeby/nároky webu zvládli do jednoho odstavce na něco přes půl plus stránky. Ale to nebyl cíl našeho článku v roce 2018!
21. 11. 2023 09:18:31
Re: Terminál hromadné dopravy Nová Paka
To se povedlo. Díky.
16. 11. 2023 15:11:48
Re: Teorie: Komplex budov u Masarykova nádraží
Co nám chtěli autoři říci, se složitě dohledává, protože tak odborný text, kde skáčí z jednoho tématu pro příklad do jiného, je dost náročně rozklíčit. To abychom zjistili, co by mohlo nebo mělo následovat. Myslím, že to mnoho čtenářů nebude bavit tak dlouho, aby dočetli celý článek. Stálo by za to k tomu dopsat dovětek, co má být cílem souboru staveb se zachováním ducha místa a tvarosloví podle Zahy Hadid a jak to bude propojeno s tou zmíněnou budoucně dokončenou magistrálou sever-jih. Bude?
14. 11. 2023 22:09:41
Re: Dřevěné školky globálním trendem
Můžete mi, prosím, říct, jak je dřevo povrchově ošetřeno, aby neztratilo své přirozené vlastnosti? Protože jinak neporovnáváte zděné omítané stavby se dřevem, ale s nějakým povrchovým materiálem dřevostavby.
14. 11. 2023 21:59:27
Re: Recenze: Lávka nad rozbouřeným průtahem
Děkuji autorům článku za skloňování genia loci. To už je dnes vzácné, takže mě to potěšilo.