Quadrio patří k největším stavebním zásahům do centra Prahy
(3. 11. 2014) (ČTK) - Administrativní budova na místě bývalé proluky a parčíku u Spálené ulice, která se v pátek 31. října otevřela veřejnosti, je jedním z největších stavebních zásahů v centru města v poslední době. Rozlehlá stavba intenzivně vytěžující prostor mezi obchodním domem a okolní zástavbou už během své přípravy vyvolávala četné kontroverze. Stavba podle návrhu studia Cigler Marani Architects měla být původně dokončena v roce 2010. Inicioval ji podnikatel Sebastian Pawlowski, třímiliardový projekt dokončila skupina CPI Property Group.

Quadrio patří k největším stavebním zásahům do centra Prahy
(ČTK) - Administrativní budova na místě bývalé proluky a parčíku u Spálené ulice, která se v pátek 31. října otevřela veřejnosti, je jedním z největších stavebních zásahů v centru města v poslední době. Rozlehlá stavba intenzivně vytěžující prostor mezi obchodním domem a okolní zástavbou už během své přípravy vyvolávala četné kontroverze. Stavba podle návrhu studia Cigler Marani Architects měla být původně dokončena v roce 2010. Inicioval ji podnikatel Sebastian Pawlowski, třímiliardový projekt dokončila skupina CPI Property Group.
Práce na stavbě začaly v roce 2008, prodloužily je problémy kolem archeologického průzkumu, který je ze zákona povinný v podobných lokalitách. Stavitel půl roku například archeologům dlužil milionové částky za průzkum. Archeologové na místě zjistili cenné nálezy, odhalili mimo jiné neporušené gotické sklepy a doklady osídlení místa již z raného středověku a navrhli celou lokalitu prohlásit za kulturní památku. To by pro majitele znamenalo nutnost nálezy zachovat, a tedy třeba omezit kapacitu podzemních garáží.
Archeologové nalezli také židovské náhrobní kameny, na nichž i po více než 500 letech byly zachovány malované předlohy pro vytesání písmen. Byly sekundárně použité jako stavební materiál, blízký židovský hřbitov na místě dnešní Vladislavovy ulice byl zrušen v 15. století. Samotné hroby se ale na místě výstavby Quadria nenašly. Archeologický výzkum památkáři považovali za jedny z nejdůležitějších vykopávek v historickém centru města posledních let.
Ministerstvo kultury gotické sklepy koncem roku 2010 za památku prohlásilo, investor se proti tomu však odvolal a tehdejší ministr kultury Jiří Besser (TOP 09 a STAN) prohlášení zrušil. Celou dobu, asi rok a půl, bylo místo odkryté a nálezy poškozovalo počasí.
V té době, tedy v polovině roku 2011, do projektu Copa Centrum vstoupila CPI, když v něm koupila poloviční podíl. Besserovo ministerstvo pak prohlásilo za kulturní památku jen polovinu gotických sklepů, čímž vyhovělo přání majitele pozemku.
Odborníci se proti verdiktu ohrazovali dalšími opravnými prostředky, definitivně ho ale stvrdila Besserova stranická nástupkyně Alena Hanáková.
Během stavby budovy, kterou nový majitel CPI přejmenoval na Quadrio, byla dva roky zavřená stanice metra Národní. Dnes je součástí Quadria. V podobě, v jaké Quadrio vzniklo, podle magistrátu kvůli novým Pražským stavebním předpisům již v budoucnu nebude možné stavět.
V tisku dříve zaznělo, že magistrát pozemky, na nichž dnes Quadrio stojí, prodal v roce 2007 Sebastianu Pawlowskému nebývale levně, třikrát levněji než volný pozemek jen o pár metrů dál na Národní třídě. Pawlowski byl v té době spojován s vedením hlavního města. Jeho firmy například magistrátu pronajímaly Škodův palác.
V Praze byl v pátek 31. října otevřen komplex Quadrio
Obchody ve čtyřech podlažích multifunkčního komplexu Quadrio nad stanicí metra Národní se dnes otevřely pro zákazníky. Nájemci kanceláří se nastěhují po Novém roce, také majitelé luxusních bytů je převezmou v lednu či únoru příštího roku. Novinářům to řekl výkonný ředitel investora CPI Property Group Zdeněk Havelka.
Kromě obchodů s módou, hračkami či knihami Quadrio nabízí lékárnu, čistírnu oděvů, banku, pojišťovnu, cukrárnu, trafiku u vstupu do metra a restauraci. „Celkem je pronajato 99 procent obchodních ploch, volné jsou už jen některé menší stánky,“ řekl Havelka.
Ze 16 400 metrů čtverečních kanceláří zbývá podle Havelky pronajmout jedno a půl patra, svého nájemce tak má zhruba 80 procent kanceláří. Jména firem, které se do budovy po Novém roce přestěhují, nechtěl Havelka prozradit. Známý tak zůstává jeden nájemník – své sídlo z Václavského náměstí do Quadria přesune sám investor, společnost CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka.
Součástí projektu je 13 luxusních bytů, které jsou zkolaudovány, ale dělníci v nich ještě dokončují poslední úpravy. Původně bylo bytů více, ale kupci měli zájem o větší byty, proto investor některé z nich spojil v jeden.
Jediným investorem projektu Quadrio je CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka, která v létě 2011 od Interco Holding GmbH koupila 50procentní podíl v developerské firmě Copa Centrum Národní, čímž se stala partnerem společnosti Pawlowski AG. Zbylý podíl švýcarského podnikatele Sebastiana Pawlowského koupila na začátku loňského roku za nezveřejněnou částku. Stavbu následně přejmenovala na Quadrio. Celkem do projektu skupina investovala 3,1 miliardy korun.
Administrativní budova na místě bývalé proluky a parčíku u Spálené ulice je jedním z největších stavebních zásahů v centru města v poslední době. Rozlehlá stavba intenzivně vytěžující prostor mezi obchodním domem a okolní zástavbou už během své přípravy vyvolávala četné kontroverze. Stavba podle návrhu studia Cigler Marani Architects měla být původně dokončena v roce 2010. Inicioval ji podnikatel Sebastian Pawlowski, třímiliardový projekt dokončila skupina CPI Property Group.
Práce na stavbě začaly v roce 2008, prodloužily je problémy kolem archeologického průzkumu, který je ze zákona povinný v podobných lokalitách. Stavitel půl roku například archeologům dlužil miliónové částky za průzkum. Archeologové na místě zjistili cenné nálezy, odhalili mimo jiné neporušené gotické sklepy a doklady osídlení místa již z raného středověku a navrhli celou lokalitu prohlásit za kulturní památku. To by pro majitele znamenalo nutnost nálezy zachovat, a tedy třeba omezit kapacitu podzemních garáží.
Archeologové nalezli také židovské náhrobní kameny, na nichž i po více než 500 letech byly zachovány malované předlohy pro vytesání písmen. Byly sekundárně použity jako stavební materiál, blízký židovský hřbitov na místě dnešní Vladislavovy ulice byl zrušen v 15. století. Samotné hroby se ale na místě výstavby Quadria nenašly. Archeologický výzkum památkáři považovali za jedny z nejdůležitějších vykopávek v historickém centru města posledních let.
Ministerstvo kultury gotické sklepy koncem roku 2010 za památku prohlásilo, investor se proti tomu však odvolal a tehdejší ministr kultury Jiří Besser (TOP 09 a STAN) prohlášení zrušil. Celou dobu, asi rok a půl, bylo místo odkryté a nálezy poškozovalo počasí.
V té době, tedy v polovině roku 2011, do projektu Copa Centrum vstoupila CPI, když v něm koupila poloviční podíl. Besserovo ministerstvo pak prohlásilo za kulturní památku jen polovinu gotických sklepů, čímž vyhovělo přání majitele pozemku.
Odborníci se proti verdiktu ohrazovali dalšími opravnými prostředky, definitivně ho ale stvrdila Besserova stranická nástupkyně Alena Hanáková.
Během stavby budovy, kterou nový majitel CPI přejmenoval na Quadrio, byla dva roky zavřená stanice metra Národní. Dnes vstup je součástí Quadria. V podobě, v jaké Quadrio vzniklo, podle magistrátu kvůli novým Pražským stavebním předpisům již v budoucnu nebude možné stavět.
Malé náměstíčko u komplexu Quadrio nad stanicí metra Národní třída zdobí jedenáctimetrová socha Franze Kafky od Davida Černého. Je rozdělena na 42 „plátků“, které se díky motorovému pohonu nezávisle na sobě otáčejí. Socha, která je zároveň strojírenským dílem, váží celkem 39 tun. Investor za ni zaplatil 30 miliónů korun. Na další čtyři milióny korun vyšly skleněné plastiky Maxima Velčovského ve foyer kancelářské části projektu.
„Od prvopočátku se uvažovalo, že na této piazze bude nějaké umělecké dílo. Oslovili jsme několik umělců a nakonec jsme vybrali Davida Černého, který nám představil tři různé návrhy. Z nich jsme vybrali tento nápad,“ řekl Igor Klajmon CPI Property Group. „Až doba a uživatelé ukážou, jestli se to bude líbit,“ dodal.
Od Maxima Velčovského je ve vstupní hale kancelářské části skleněné sousoší Dobří Duchové. Má připomínat, že v těchto místech dříve stály domy U černého koně, U bílého lva a U bílé boty. „Jednotlivé skleněné plastiky byly nejprve vyrobeny z drátové konstrukce a poté osázeny černými nebo opálovými koulemi z ručně foukaného hutního skla,“ popsal sousoší Václav Koukolíček ze společnosti Lasvit, která se na výrobě podílela. Například na černého koně, který má na délku přes tři metry, bylo použito přes šest tisíc černých koulí v šesti velikostech v průměru od 14 po 100 milimetrů.
Ve středu komplexu je pak umístěn další dekorační prvek – pulsující srdce. „Na návrh Jiřího Mácy a Ondřeje Karpiána jsme symbol našeho domu Quadrio přeměnili na srdce,“ podotkl Klajmon. Lasvit se podílel také na recepčním pultu v obchodní části projektu. Použil systém navržený designéry Peterem Olahem a Larsem Kemperem. Tvoří ho sedm skleněných panelů z plochého skla zdobeného ručním broušením. Panely jsou po obvodu nasvíceny LED pásky, které lze programovat a měnit jejich barvy.
Quadrio v číslech
16 400 m2 kanceláří
8 500 m2 nákupní galerie
66 obchodů
13 exkluzivních bytů
35 metrů výška stavby
3,1 miliardy korun celková výše investice
Bylo použito:
40 000 m3 betonu
4 000 tun betonářské výztuže
58 000 m2 hydroizolací
400 tun ocelových konstrukcí
10 000 m2 fasád
19 vzrostlých stromů
210 km silových, slaboproudých a datových kabelů
Bylo odvezeno:
90.000 m3 zeminy ze stavební jámy
Bylo nakresleno:
6 500 výkresů projektové dokumentace pro realizaci stavby
Bylo zastavěno:
5000 m2 pozemků
Bylo uděláno:
21 speciálních zkušebních jízd soupravy metra pro měření vibrací
Proběhlo:
70 kolaudací
stovky průzkumů / pasportizací / měření na okolních objektech
zdroj foto, vizualizace: CPI Národní
Doplněno Stavbaweb:
Investor: CPI Národní s. r. o.
Manažer projektu, TDI: BETKON s. r. o.
Architekt: Cigler Marani Architects a.s.
Projektant: Helika a. s.
Inženýring: Urbia s. r. o.
Zhotovitel: Metrostav a. s.
Související články:
- Quadrio v centru Prahy je zkolaudované, obchody otevřou za měsíc 29.9.2014
- Multifunkční komplex Quadrio 9.9.2013
- Do finále soutěže o titul Best of Realty - Nejlepší z realit 2014 bylo letos nominováno 37 projektů 14.10.2014
- Předpisy v Praze regulují výšku budov a preferují zástavbu proluk 11.9.2014
- O gotických sklepích na Národní třídě se rozhodne asi v dubnu 21.3.2011
- Stavba Copa centra na Národní stojí, naleziště ničí počasí 1.4.2010
- Gotické sklepy u Národní by se mohly stát kulturní památkou 1.2.2010
- Stavba Copa centra na Národní třídě se zpožďuje 18.1.2010
- Fontána Černého pro Copa Centrum bude mít podobu 30 penisů 15.10.2009
- Na konci července začne archeologický výzkum u Copa centra 17.7.2009
- Památkářům se nelíbí návrh výtahu do stanice Národní třída 10.7.2009
- Copa Centrum Národní – multifunkční objekt 25.11.2008
- Stanice metra Národní třída se uzavře zřejmě v červenci 2009 12.11.2008
- Copa centrum nad stanicí metra Národní má stavební povolení 10.11.2008
- Obchodní komplex Copa Centrum Národní 20.8.2008
Základní informace o objektu
Kategorie
Administrativa
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

15. 3. 2023 16:35:54
Re: Dům u lesa a rybníka
plech v barvě dřeva? a je to dobře?
9. 3. 2023 16:55:57
Re: Interiér RD v Malešicích
Spousta bílé, šedá, černá, trochu dřeva, kov, čiré sklo - je mi z toho zima. A smutno.
9. 3. 2023 16:45:41
Re: Re: Re: Re: Praha, železniční most.
Jenže ta Jurkovičova stavba byla obnovena původní technologií a podle původních plánů. Jde tedy jednoznačně o kopii (repliku). Na rozdíl od mostu, kde chtějí novou technologii s falešnými nýty, s kolejištěm navíc, protože na dnešní provoz už prostě původní šířka a nýtovaná konstrukce nestačí. Takže dělat skutečnou kopii nemá smysl. A jsem na rozpacích, jestli je dobře dělat něco, co se jako kopie jen tváří. Myslím, že u technických památek by měl být preferován jejich účel a pokud jsou opravdu památkově hodnotné, tak by měly být přesunuty tak, jak se to udělalo s Podolským mostem do Stádlece kvůli přehradě nebo s chalupami do skanzenů, když už se v nich nedalo plnohodnotně bydlet. Ať svou krásu ukazují tam, kde mohou bez problémů sloužit. A pokud jde o to, že by nová stavba mohla vypadat úplně jinak - no a co? Hlavně, když jí to tam bude slušet jako např. věžím na kostele v Emauzích. Kdopak si dnes vzpomene, jak vypadaly dřív? I na nový most si staří zvyknou a mladí ho budu brát jako samozřejmost. A když se opravdu povede, tak ho další generace prohlásí za kulturní památku :-) .
7. 3. 2023 14:33:44
Re: Nový sportovní areál u řeky s pláží
Ovšem, taková prostředí architekti vymýšlí, aby prostředí pro život občanů zpříjemnili. U Budějovic bych bral i to, kdyby celé centrum bylo pěší zónou i 5 km dlouhou, aby auta neměla tudy tranzit. Kolik roků je celé město denně ucpáno a lidé jsou otravováni zplodinami, hrozbou kolize, hlukem a zranění? Jak dlouho se vleče dokončení obchvatu a napojení na D3? Je to bída, ty České Budějovice. Převezmou štafetu nejhoršího města ČR pro vnitřní a tranzitní dopravu po Přerovu?
7. 3. 2023 02:22:48
Re: Re: Re: Praha, železniční most.
Těžko odpovědět. Já si myslím, a je to fakt subjektivní, že v odůvodněných případech má replika svůj smysl. Když vyhořel ten Jurkovičův barák, taky ho postavili znovu - je to kýč? Most na Výtoni je most vnímanej veřejností jako krásnej (bez ohledu na jeho žalostnej stav), neznám nikoho, kdo by jej neměl rád. Takže buď moderní zcela soudobej most, úplně jinej, s tím, že se s tím starým prostě rozloučíme, nebo repliku, to je můj názor. A nemusela by to být replika doslovná, falešné nýty mě fakt urážejí. To, co bylo prezentováno jako návrh, ta oblouková reminiscence, ta na mě právě jako zcela nevkusnej kýč působí.
2. 3. 2023 15:55:58
Re: Re: Valná hromada ČKA 2023.
pokud jsem se někde něchtěně otřel o někoho ze severní Moravy, tak pouze omylem a nechtěně... kde to bylo? neuvědomuji si, že bych někoho hodnotil...
2. 3. 2023 15:02:57
Re: Valná hromada ČKA 2023
opravuji : ..poslání budovat náš životní....
2. 3. 2023 15:01:42
Re: Valná hromada ČKA 2023
Posílám za sebe zdravici valné hromadě. V Česku mám velmi mnoho vysoce erudovaných i mladých ambiciózních architektů, kteří své poslání budova náš životní prostor plně ctí. Speciálně zdravím pana Jana Kasla, velmi aktivního člena Komory, který by mohl ze své výše kvality znalostí a rozhledu i trochu občas ubrat, pokud se ohnivěji vyjadřuje k projektantům ze severní Moravy. Tady máme taky šikovné a erudované tvůrčí osobnosti, ne vidláky, pane Jane. Ostatně katedra architektury na FAST VŠB má hodně vysokou tvůrčí úroveň. Počiny mnoha posluchačů i absolventů jsou velmi úspěšné nejen v celostátních soutěžích.
2. 3. 2023 14:56:16
Re: Pórobeton Ytong je ideálním materiálem pro střechy a stropy
Rád souhlasím, YTONG je úspěšný materiál na českém (a jinde) trhu. Snad mé nadšení pro systém trochu brzdí vysoké ceny MULTIPORU, který by se více uplatnil při jiné cenové politice.
1. 3. 2023 21:16:36
Re: Re: Výstava: Lávka Holešovice – Karlín.
Jo, kdyby se tak architekti dívali na svět očima dětí a psů :-) , jaké by asi vznikaly stavby.
1. 3. 2023 21:08:59
Re: Re: Praha, železniční most.
Souhlasím s tím, že logicky navržená mostní konstrukce s opravdu hlubokým porozuměním její statice a dynamice vede vždy k návrhu krásného mostu. Ale pokud postavíme repliku, která nemá z pohledu památkářů žádnou hodnotu, a použijeme dávno překonanou technologií jen aby to vypadalo - nebude to kýč?
1. 3. 2023 10:55:31
Re: Re: Re: Re: Praha, železniční most.
Ty dva Labske mosty {v Usti a Hradci Kralove) neznam ale ten "kubisticky" most pres Vltavu mne ale vubec nevadi. Samozrejme musime si pockat na hotove dilo, ale pro mne je se na co tesit.
28. 2. 2023 17:31:21
Re: Výstava: Lávka Holešovice – Karlín
Vážení, Holka!?Super!Návrh - velká škoda, že místo bílého betonu není obyčejné průhledné zábradlí!!! I děti by viděli na řeku, také psi - a drželi by se kraje! A co na to teprve řeknou pražští sprejeři! Snad si té dlouhé bílé plochy nevšimnou. Lávka v Příboře by Praze slušela víc. Škoda.
28. 2. 2023 17:25:39
Re: Re: Re: Praha, železniční most.
Tak takto z hlavy vám můžu nahodit příklady, které mě nejvíc šokovaly z realizací: Hradecká lávka pro pěší a třeba Mariánský most v Ústí n. L. (to je echt prasárna). Návrhů by se našlo taky dost, zrovna to, co vyhrálo na té Výtoni, nebo třeba Dvorecký most (MS architekti, ten naštěstí nevyhrál, ale vítězný návrh mě taky zrovna dvakrát nenadchl - budeme si hrát ve 3. tisíciletí na návrat kubismu...).
26. 2. 2023 17:15:58
Re: Život pod zámeckou střechou-úžasná "proměna"
Dobrý den, dovoluji si Vás oslovit jako majitele úžasně obnoveného zámeckého areálu a současně bych Vám doporučila pro celorepublikovou i zahraniční propagaci přihlásit de do celostátní akce Má vlast cestami proměn na www.cestamipromen.cz/prihlasit-promenu Vím, že přihláška něco stojí, protože zpracování podkladů-textu a fotek před proměnou a současný stav a překlady jsou nákladné, ale mám zato, že budete nadšeni, až přijedte na zahájení výstavy do Prahy, kláštera na Břevnově, kde letos bude zahájení v červnu. Mně se podařilo zachránit od zbourání havarijní oranžerii v Lomnici u Tišnova, také jsme ji se starostou přihlásili, a v hlasování byla druhá. Chtěla jsem za Vámi přijet osobně, ale měla jsem po sobě operace kyčlí, takže jsem to bohužele nezvládla. Letos bych ale velice ráda. Velice si vážím nápadů a píle lidí, kteří dostanou do rukou stavby v havarijním stavu a vykouzlí z nich něco pohádkového. Jako "potrhlá" oranžeristka se zejména velice těším na vaši oranžerii! Srdečně zdraví Dagmar Fetterová, emeritní pracovník NPÚ ÚOP v Brně.
24. 2. 2023 00:48:32
Re: Ministerské sliby naprázdno
Jestli Platformě dobře rozumím, tak si představují, že by o každé žádosti rozhodoval najednou celý tým lidí s jednotlivými odbornostmi, kde by každý z nich byl vázán vlastními zákony. Ale i kdyby to nějakým zázrakem šlo časově zkoordinovat, tak jak si tito jednotlivci mohou dovolit "vyvažovat zájmy" právních předpisů? Kdo jim k tomu dá právo? A kdo by byl nakonec zodpovědný za výsledek?
23. 2. 2023 07:31:33
Re: Re: Praha, železniční most.
Dva ? Tak teda ted tri ! Ja se podepisuji tez.
23. 2. 2023 03:37:45
Re: Re: Praha, železniční most.
Jestlize tech pripadu "spatnych" mostu je v republice dost, alespon nekolik jich jmenovat by urcite nebylo tezke. Zajimalo by mne to velice. Dekuji predem.
23. 2. 2023 02:40:38
Re: Praha, železniční most
To, že dopis působí jako otevřený anonym, je jedna věc a může to být jenom chyba redakce, nevím. Druhou věcí ovšem je skutečnost, že architekti jistě zastávají legitimní a velmi relevantní pohled na věc a lze jim v lecčems dát zapravdu. Ale já bych zase naopak české architekty poprosil: Přestaňte navrhovat mosty, přenechte jejich projektování špičkovým inženýrům - mostařům, jak tomu bylo po uplynulých nejméně 150 let zvykem. Protože logicky navržená mostní konstrukce s opravdu hlubokým porozuměním její statice a dynamice vede vždy k návrhu krásného mostu (stejně jako v oblasti leteckého inženýrství dobře navržené letadlo je i krasné a krásné letadlo krásně létá). Do takové práce, jakou je návrh mostní konstrukce, nepatří umělecké ego ani výtvarno jako nejdůležitější a výchozí bod návrhu - o tom jsem přesvědčen. Mosty, které toto nectí, působí divně, nabubřele, jsou vždycky nesmírně nehospodárné a jejich výtvarná či architektonická hodnota je pak nejvýše sporná. Příkladů už máme v republice dost. A ten výtoňský nešťastník? Ten by si podle mého soudu vzhledem k příšernému stavu ocelové konstrukce a zároveň její kráse zasloužil repliku. A klidně tříkolejnou. Nebyl by toto dobrý kompromis?
22. 2. 2023 19:27:39
Re: Praha, železniční most
Zde je dopis i s autory https://www.archiweb.cz/news/vysehradsky-most-otevreny-dopis-architektu