Quo vadis, městské lázně?

Quo vadis, městské lázně?

(2. 12. 2022) Debata se zaměří na budoucnost budovy někdejších městských lázní v Plzni

 
 
 
 

Quo vadis, městské lázně?

V rámci dlouhodobé přednáškové série Transformace města, kterou pořádá plzeňský spolek Pěstuj prostor, se ve čtvrtek 8. prosince od 18 hodin v Moving station v Plzni uskuteční veřejná debata, během které budou známí odborníci diskutovat o budoucnosti budovy městských lázní v Plzni a o záměru adaptovat ji pro potřeby Západočeské galerie a dalších institucí. Bezprostředním podnětem pro uspořádání debaty se stal odkup budovy městských lázní Plzeňským krajem v říjnu tohoto roku.

V úvodní prezentaci představí architekt Jan Soukup (Ateliér Soukup Opl Švehla) budovu samotnou. Jeho detailní znalost stavby vychází i z někdejšího návrhu adaptace lázní na hotel s wellness provozem, upravený posléze na projekt bytového domu, který připravil s kolegy z ateliéru. Do následující diskuse se kromě Jana Soukupa zapojí i historik architektury a industriální archeolog Benjamin Fragner, zakladatel a ředitel Výzkumného centra průmyslového dědictví FA ČVUT v Praze, který do ní přispěje svými znalostmi a zkušenostmi s konverzemi staveb pro podobné účely a zmíní příležitosti i rizika takových projektů. 

O zkušenosti s podobnými realizacemi – především s adaptací budovy někdejších lázní v Liberci pro Oblastní galerii Liberec – se podělí památkář Jaroslav Zeman z ÚOP NPÚ v Liberci. O tom, jaké výzvy v současnosti stojí před muzejními a galerijními institucemi, jaké prostředí potřebují a jak díky novým prostorům mohou rozšiřovat svoji působnost, promluví ředitel Muzea umění Olomouc Ondřej Zatloukal.

Na procesní stránku věci se v diskusi zaměří architekt Petr Lešek, který jako místopředseda České komory architektů bude reprezentovat zejména pohled této instituce. Plzeňský kraj coby investora akce pak bude v debatě zastupovat náměstek hejtmana pro životní prostředí a regionální rozvoj Josef Bernard. 

Vstupné na akci činí 50,- Kč, vstupenky budou k dispozici na místě a v předprodeji na plzenskavstupenka.cz nebo GoOut.cz. Konání přednášky podpořilo město Plzeň a Ministerstvo kultury ČR. 

podle podkladů pořadatele

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz