ČR převzala pozemek pro stavbu pavilonu na výstavě Expo v Dubaji

ČR převzala pozemek pro stavbu pavilonu na výstavě Expo v Dubaji

(18. 3. 2019) Pavilon vznikne podle návrhu českého architektonického studia Formosa AA

   
 
 
 
 

ČR převzala pozemek pro stavbu pavilonu na výstavě Expo v Dubaji

(ČTK) - Česká republika ve středu převzala pozemek pro stavbu národního pavilonu na výstavě Expo 2020 v Dubaji. Dvoupatrová budova vznikne podle návrhu českého architektonického studia Formosa AA. Návštěvníci v ní uvidí expozici přestavující zejména české vědecké objevy a inovace. ČTK o tom informovala Lenka Maršálková z Kanceláře generálního komisaře účasti České republiky na Expo 2020.

Pavilon by sám měl být výrazným exponátem. "Impozantní dvanáctimetrová organická struktura obrůstající budovu je výjimečná architektonicky i stavebně - tak velký samonosný objekt ze sklolaminátových kapilár ještě nikdy nikdo nepostavil," uvedl generální komisař české účasti Jiří František Potužník. Pavilon bude stát u vstupní brány do zóny nazvané Sustainability.

Společnost Formosa AA tvoří doktorandi Fakulty architektury ČVUT. Pavilon postaví mezinárodní konsorcium společností MIC Prague, iBridge STH a Lamirada. Dělníci již začali s úpravou terénu. Kompletní pavilon mají stavitelé předat České republice k užívání do konce letošního roku.

V lednu 2020 by do pavilonu měl být nainstalován systém S.A.W.E.R. vyrábějící vodu ze vzduchu s využitím solární energie a kultivující poušť pomocí podpovrchových kultur. Systém vyvíjejí vědci Akademie věd ČR a ČVUT. Součástí je i postup, jak pomocí řas bez chemických hnojiv zkultivovat poušť v zelenou oázu. Tuto část plánují pořadatelé vybudovat přímo na místě.

Česká republika zaplatí za nájem pavilonu 85 milionů korun a po skončení výstavy ho vrátí stavitelům. Celkový rozpočet účasti Česka na výstavě by se měl pohybovat okolo 280 milionů korun.

Všeobecná světová výstava se v Dubaji uskuteční od 20. října 2020 do 10. dubna 2021. Organizátoři předpokládají, že ji navštíví 25 milionů lidí, z toho zhruba tři čtvrtiny ze zahraničí.

Doplněno Stavbaweb:
EXPO 2020 v Dubaji
Jedná se o první světovou výstavu, která se uskuteční v regionu MENA & SA (na Středním východě, v Africe a jižní Asii) a také je poprvé hostitelem arabská země.
Národní pavilon vyroste podle architektonického návrhu mladých českých architektů společnosti Formosa AA s. r. o., kteří zároveň působí jako doktorandi fakulty architektury ČVUT. Postaví ho mezinárodní konsorcium společností MCI Prague s. r. o. a švýcarské firmy NÜSSLI. Bude se nacházet v zóně „Sustainability“ na pozemku s plochou 2200 metrů čtverečních a bude stejně jako na Expo 2015 v Miláně první u jednoho z hlavních vstupů na výstaviště.
Odbornou komisi, kterou tvořili architekti Eva Jiřičná, Miroslav Řepa, Zdeněk Lukeš, Michael Klang, David Vávra a zástupci akademické, umělecké a podnikatelské obce Tomáš Matuška, Jan Kukla a Radek Špicar, oslovil vítězný návrh originálním pojetím organické struktury obrůstající kvadratické linie výstavního prostoru. 
Více na: www.czexpo.com

Související články:
Český pavilon v Dubaji vznikne podle návrhu studia Formosa AA  25.6.2018


Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz