Rada: Nové mrakodrapy si k výšce pomáhají zbytečnými špicemi

Rada: Nové mrakodrapy si k výšce pomáhají zbytečnými špicemi

(9. 9. 2013) (ČTK) - Řada nových "supermrakodrapů" si ke své výšce pomáhá obřími a zbytečnými vrcholovými špicemi, stožáry a věžičkami a přitom mají často méně poschodí než staří giganti, které uměle navýšení nováčci ze seznamu nejvyšších domů světa vytlačují. Konstatovala to chicagská Rada pro výškové budovy a urbanismus.

 
 
 
 

Rada: Nové mrakodrapy si k výšce pomáhají zbytečnými špicemi

(ČTK) - Řada nových "supermrakodrapů" si ke své výšce pomáhá obřími a zbytečnými vrcholovými špicemi, stožáry a věžičkami a přitom mají často méně poschodí než staří giganti, které uměle navýšení nováčci ze seznamu nejvyšších domů světa vytlačují. Konstatovala to chicagská Rada pro výškové budovy a urbanismus.

OWTC (zdroj foto: http://www.durst.org/properties/one-world-trade-center)

Stavitelé nových mrakodrapů se zhlédli v "marnivé výšce", aby své projekty dostali mezi nejvyšší na světě, uvedla rada. Za přední příklad této nectnosti označila dokončovaný newyorský mrakodrap One World Trade Center (OWTC), postavený na místě "dvojčat" Světového obchodního střediska zničených teroristickým útokem z 11. září 2001. Budova měří 541 metrů, a je tak třetí nejvyšší na světě, z toho ale 124 metrů měří jen její stožár.

OWTC ale není žádnou výjimkou . Rada zjistila, že ze 72 nejvyšších budov světa se jich 44 dostalo nad hranici 300 metrů jen díky funkčně zbytečné vrcholové špici.

Nejvyšší budovou světa je nyní Burdž Chalífa v Dubaji, která měří 828 metrů. Druhá nejvyšší je v Šanghaji, která se právě dostavuje a měří 632 metrů. Saúdská Arábie letos objednala u britského stavitele londýnského mrakodrapu Shard stavbu mrakodrapu v Džiddě, který má být vysoký jeden kilometr.

Související články:
Budova světového obchodního střediska v New Yorku už má stožár 15.5.2013

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Komerční stavby

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz