re:bauhaus

re:bauhaus

(15. 5. 2019) Festival připomene výročí vzniku výtvarné školy

 
 
 
 

re:bauhaus

(ČTK) - Sté výročí vzniku školy výtvarného umění Bauhaus v Ostravě připomene festival re:bauhaus. Konat se bude především v prostorách galerie Plato, která sídlí v budově bývalého hobbymarketu v Ostravě. Mezinárodní festival začne 15. května zpřístupněním instalace berlínského studia Zukunftsgeraeusche. ČTK to řekl mluvčí galerie Jakub Frank. Nejvýznamnější umělecká škola moderní doby prosazovala propojení umění a řemesla a razila heslo, že forma následuje funkci.

"Instalace využívá recyklované prvky fasády budovy školy Bauhaus v německé Desavě. Festival je příspěvkem k celosvětovým oslavám 100. výročí založení umělecké školy Bauhaus a inicioval ho německý Goethe-Institut společně s partnery z Prahy, Berlína a Ostravy," uvedl Frank.

Škola Bauhaus (1919-1933) podle něj radikálně změnila globální přístup k architektuře a designu. Letos ji připomínají významné instituce po celém světě. Jednou z hlavních událostí v České republice je právě festival re:bauhaus, který se od května do prosince 2019 uskuteční kromě ostravské galerie i v berlínském pavilonu bauhaus reuse a ve Veletržním paláci Národní galerie Praha.

Klíčovým tématem série instalací, sympozií, workshopů a debat je dopad fenoménu, který škola Bauhaus v Evropě odstartovala. Festival se zároveň obrací k inspirativním aspektům z dob počátků Bauhausu, jako je umělecké vzdělávání, emancipace a na příkladech Výmarské republiky a Československa se věnuje ranému vývoji moderních evropských států.

Centrálním bodem festivalu se stává instalace bauhausTWINS vytvořená berlínským studiem Zukunftsgeraeusche. Instalace bude vystavena do konce roku v Ostravě. Její otevření veřejnosti 15. května zahájí festival. Architektonická struktura využívá části fasády z průčelí Atelierhausu z Bauhausu v Desavě dochované po velké poválečné rekonstrukci z roku 1976. Sedm oken a dvoje dveře využité pro instalaci autoři získali od německé nadace Bauhaus Dessau v roce 2011.

Doplněno Stavbaweb:
Program festivalu  re:bauhaus v PLATO najdete zde: plato-ostrava.cz

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.