Refuge de L´Aigle

Refuge de L´Aigle

(13. 4. 2016) Rekonstrukce boudy postavené v roce 1911 pod vrcholem La Meije ve francouzských Alpách.

   
 
 
 
 

Refuge de L´Aigle

Špičkové provedení navzdory obtížným podmínkám
„Stavět v náročném horském terénu vyžaduje perfektní choreografii,“ říká architekt Jaques Félix-Faure o svém třetím alpském projektu Refuge de L´Aigle. Jeho „baletní soubor“, tedy přesněji řečeno architektonický tým, který tuto stavbu v úctyhodné nadmořské výšce 3450 m vytvořil, dostal za její realizaci prestižní ocenění „Constructive Alps 2015“. Jedná se o švýcarsko-lichtenštejnskou cenu, která je udělována mimořádným architektonickým projektům za trvalou stavbu a sanaci v Alpách. Osobitý vzhled francouzského útočiště pro horolezce vytvořila pomocí střešních a fasádních panelů FX.12 společnost PREFA Aluminiumprodukte. Ta se na stavby v náročných horských podmínkách specializuje.

Nadmořská výška 3450 m, rychlost větru dosahující i 215 km/h, teplotní rozdíly až 40 °C a extrémní sněhová zátěž – to jsou nejtvrdší výzvy, které museli tvůrci stavby překonat. Rekonstrukce boudy Refuge de L´Aigle, postavené v roce 1911 na vrcholu La Meije v přírodním parku Écrins, vyžadovala od celého realizačního týmu maximální preciznost a špičkové provedení jednotlivých prací. Architektonický tým vedl francouzský odborník na alpskou architekturu, Jacques Félix-Faure. Ten je sám vášnivým horolezcem, takže při práci na rekonstrukci chaty mohl dokonale skloubit práci i svého koníčka.

Archa Noemova ve výšce 3450 metrů
„Stavět v tak náročných podmínkách vyžaduje maximální výkony, co se týká projektování, realizace i použitého materiálu,“ říká Félix-Faure z ateliéru C 17 – Architekten. Byl to právě Félix-Faure, kdo přišel s nápadem ponechat staré prvky a ty pak obklopit moderní přístavbou, která se postará o lehký vizuální kontrast. „Původní dřevo a trámy staré boudy jsme nechali zajistit novými základy a dřevěnou konstrukci jsme dali nově opláštit tak, aby stavba spolehlivě odolávala větru i rozmarům počasí a zajišťovala bezpečí těm, kdo jsou uvnitř. Stavba tak působí doslova jako Noemova archa na rozbouřeném moři.“

Horská bouda, budí dojem, že „tančí“ na vlnách masivu Écrin pouhých 500 m pod vrcholem La Meije. Strohá vnější architektura je doplněna jednoduchým interiérem v námořnickém stylu, který sám o sobě tak trochu evokuje archu, či ponorku. „V horské boudě jsou k dispozici tři úrovně na spaní pro 30 osob na ploše 65 m2 a sítě, ve kterých si může od boje s živly odpočinout dalších 12 horolezců, kteří v boudě hledají ochranu,“ dodává Félix-Faure. Při zařizování interiéru šlo především o to, aby vše působilo jednoduše a na první pohled mile a přátelsky – protože horolezectví jako takové je hodně o přátelství. „Zároveň jsme ale jednoduchý design volili i kvůli tomu, aby pozornost návštěvníků chaty nebyla upřena na vnitřní vybavení, ale především na krásy okolní přírody, která chatu obklopuje.“

PREFA ve svém živlu
Na vnější obložení a střechu byly použity PREFA fasádní panely FX.12 ve světle šedém provedení P.10. „FX.12 je jediný výrobek, který odolá extrémním denním a nočním teplotním rozdílům a její výrobce, společnost PREFA Aluminiumprodukte, má jako jediná tak rozsáhlé zkušenosti s realizací a vybavením podobných projektů ve vysokohorském prostředí. To se nakonec ukázalo jako jednoznačné plus,“ vysvětluje Félix-Faure, který tím poukazuje na jiný zdařilý projekt – horskou boudu Hörnlihütte na Matterhornu. „PREFA má vynikající alpské reference. Navíc v tak náročných podmínkách je důležité mít perfektně fungující tým, na který je možné se plně spolehnout. Společnost PREFA Aluminiumprodukte nám skvěle zapadla nejenom do architektonického konceptu, ale výborně fungovala rovněž podpora celého týmu - od pokrývačů, přes truhláře až po piloty vrtulníku,“ dodává Félix-Faure.

Na hraně
„U projektů jako je tento, pracují takřka všichni na hraně svých možností,“ vyjadřuje Félix-Faure respekt svému dvacetičlennému týmu, který montoval části konstrukce již v údolí a poté je v balících o hmotnosti 650 kg vrtulníkem dopravoval na vrchol. „To jde pouze s takovým stavebním materiálem, jako je odlehčený hliník. Tento je navíc ještě extrémně odolný. Žádná jiná firma by nedokázala udržet krok se společností PREFA, co se týče vlastností produktu i jeho zpracování. Všechny hliníkové prvky jsou kromě toho bezproblémově recyklovatelné a tedy i šetrné k přírodním zdrojům. Díky tomu představují produkty PREFA velké plus právě při realizaci projektů v alpském prostředí. Kromě toho společnost nabízí na svoje systémy záruku 40 let.“

Každý kus je unikát
„Zlomy fasádních panelů splňovaly kromě estetického hlediska také funkční účel,“ hodnotí výsledek firma Altibois, která s výrobky PREFA pracovala. Důvodem jsou rozmanité vlastnosti produktů střešních a fasádních panelů FX.12, podélné a příčné zlomy a heterogenní povrch, což podtrhuje jedinečný vzhled celé stavby. Ta díky tomu dokonale zapadá do okolní rozeklané krajiny. Při výrobě je zajištěno, aby byl každý kus panelu jedinečně vyražen. Vzor zlomů se tak neopakuje a je i u velkých ploch nepravidelný. Technicky dosahuje FX.12 špičkových vlastností. Panely jsou dodatečně zpevněny hranami, což umožňuje větší odolnost při stejné tloušťce materiálu.

Poutavý vzhled materiálu vedl rovněž architekta k tomu, aby u tohoto projektu upustil od velkého množství architektonických prvků a zvolil spíše střídmý minimalismus. „Méně je více. Protože vysoko nahoře je všechno těžké,“ říká Félix-Faure o odolnosti, extrémních výkonech a úspěšném dobytí vrcholu na La Meije.

Doporučení architekta
„Vysoko nahoře je vše obtížné. Pokud má 20 lidí pracovat na takovém projektu ve výšce 3450 m, musí každý přesně vědět, co a kdy má dělat. Nesmí se marnit čas a k tomu je nutné neustále dbát na bezpečnost,“ upřesňuje Jacques Félix-Faure, Architekt Ateliér 17 C – Architekten.

Sortiment výrobků PREFA fasádní panel FX.12:
Stručný popis: FX.12 – jedinečný střešní a fasádní panel, který se svými podélnými a příčnými zlomy v ploše umožňuje mimořádně futuristické ztvárnění. Díky dvěma různým velikostem a tomu odpovídajícímu asymetrickému vzhledu se dá doplňkově podoba každého domu ještě individuálně zvýraznit. Tento výrobek získal hlavní cenu za nejlepší exponát veletrhu Střechy Praha 2012 s názvem "Zlatá taška 2012" v oblasti inovace, zajímavého technického řešení, pokrokovosti a mimořádné kvality za přijatelnou cenu.
Materiál: hliník s dvouvrstvým vypalovaným lakem, tloušťka 0,7 mm
Rozměry: 1400x420 mm a 700x420 mm
Hmotnost: 2,4 kg/m2
Barvy P.10: tmavě hnědá, antracitová, cihlově červená, tmavě červená, mechově zelená, světle šedá, prefa bílá, oříšková, žíhaná hnědá, písková, břidlicová
Technická rafinovanost: stojatá úhlová drážka plní více funkcí současně: 1. optimálně chrání proti zatékání při prudkém dešti a vlhkosti, 2. eliminuje roztažnost materiálu při změnách teplot, zlepšuje samočištění plochy díky snadnému odplavování nečistot.
podle podkladů společnosti PREFA Aluminiumprodukte


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

  Výrobci/dodavatelé

K Zelenči 2883/14

193 00 Praha 9 – Horní Počernice

Telefon +420 234 496 501

office.cz@prefa.com

http://www.prefa.com

Komentáře ke článku

 
 
 
 

13. 4. 2016 15:22:06. Re: Refuge de L´Aigle. Jiří Kalvach

 
 
 
 

13. 4. 2016 15:22:06. Re: Refuge de L´Aigle. Jiří Kalvach

  V roce 1911, to chápu, tenkrát ještě příroda nebyla tak devastovaná jako nyní. Takovouhle ohyzdu na vrcholku hory by dnes nikdo nedovolil postavit. Navíc tak primitivní tvar!

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz