Regenerace panelového sídliště Komenského náměstí v Litomyšli

Regenerace panelového sídliště Komenského náměstí v Litomyšli

(19. 7. 2009)

 
 
 
 

Regenerace panelového sídliště Komenského náměstí v Litomyšli

Fotogalerie ke článku (4)

Celá fotogalerie (4)

První fáze: Protipovodňová opatření — úprava břehů řeky LoučnéAdresa: Komenského náměstí, Litomyšl
Investor: Město Litomyšl, TDI — Jan Vašek, FORT, s.r.o., František Zachař, městský stavitel
Architekt/projektant: Josef Pleskot, AP Atelier — Pavel Fanta, Isabela Grosseová, Jiří Trčka, Veronika Vašková-Škardová
Statika: Jiří Barda
Zeleň: Pavel Bulíř
Inženýring, inženýrské sítě: KIP, s. r. o. — Jiří Tmej, koordinace
Vodní hospodářství: SÚPR, Josef Chmelka, Michal Chramosta; Agroprojekce Litomyšl, s. r. o., pracoviště Vysoké Mýto, Jaroslav Tměj, Jaroslav Jakoubek
Generální dodavatel: VCES Olomouc, s. r. o.
Stavbyvedoucí: Richard Hynek
Hlavní subdodavatel: SaM Silnice a mosty Litomyšl, a. s., GRANO Skuteč, s. r. o.
Studie: červen 2001
Projekt: listopad 2001
Realizace: červen 2002
Plocha řešeného území: 9825 m2

STAVEBNÍ NÁKLADY
Celkové náklady: cca. 20 mil. KčV tomto „propagačním sloganu“ je ukryta celá myšlenka návrhu. Oč jde, je integrace či asimilace sídlištní zástavby s historickým městem: vytvoření konzistentního sociálního prostoru (prostředí). Ideál moderního města byl založen na přítomnosti kvalitního přírodního fenoménu zvaného zeleň. Tento ideál však téměř nikdy nebyl kvalitně realizován, přičemž je to právě on, jenž poskytuje „starému“ městu lákavou nabídku. Pomocí kvality zeleně a kvality řešení parteru může dojít k propojení sídliště (moderního města) s městem (starým). K tomu, aby se tak opravdu stalo, je zapotřebí upravit i vzájemné komunikační vztahy. Sídliště musí být gramotizováno a staré město připraveno k přijímání nového. Struktury musí být propojeny. V případě sídliště Komenského náměstí a města Litomyšle to jde, neboť se propojuje propojitelné a dokonce spojitelné. Návrh úprav sídliště Komenského náměstí v Litomyšli je založen velmi rozsáhle, neboť v úrovni počátečních úvah je zapotřebí formulovat veškeré aspekty, které zprostředkují jeho integraci do městského organismu. Z celkového pojetí je však zapotřebí vyjmout část, která bude první etapou.
V rámci této první etapy (regenerace sídliště) jsme navrhli zabývat se následujícími úpravami:
— protipovodňová opatření formou regulace a kultivace nábřeží Loučné (1. fáze)
— nové dopravní připojení sídliště ve vazbě na úpravu Havlíčkovy ulice
— vybudování první části podzemní garáže pod terasou s kapacitou 47 stání
— úpravy veškerých ploch sídliště vč. jejich veřejného osvětlení a úpravy vstupních partií domů, vybudování povrchových parkovacích stání s kapacitou 95 míst, stanovišť odpadních nádob a plošné výsadby
veřejné zeleně
Těmito základními úpravami bude docíleno prvního stupně kultivace sídlištního prostoru a definitivního odstranění sídlištního syndromu. Bude potvrzena dobrá kompoziční kvalita domů a předurčen jejich další vývoj, který se může podle vůle investorů pohybovat od udržovacích oprav přes důkladnější rekonstrukci až po úplné odstranění a náhradu za nové kvalitnější domy. Bude nastolena cesta evolučního vývoje města a ukončen proces jeho revolučních změn. Bude opravdu možné postupně (v dohledné době) realizovat myšlenku úplné asimilace sídliště do organického města: sídliště se stane městem.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Ostatní

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz