Rekonstrukce a přístavba rodinného domu

Rekonstrukce a přístavba rodinného domu

Praha - Veleslavín

(27. 8. 2015) Martin Čeněk

   
 
 
 
 

Rekonstrukce a přístavba rodinného domu

Nízkoenergetický dům na Praze 6 vznikl kompletní přestavbou a výrazným rozšířením dvojdomu ze 60. let 20. století. Klient zakoupil polovinu domu ve velmi špatném stavu - zadáním bylo vytvořit po technické a energetické stránce maximálně úsporný moderní dům se dvěma byty.

Severní svah, na kterém dům stojí, má pěkný výhled, ale zároveň předurčil uspořádání místností a oken. Ze severní strany je také přístup na pozemek, vstup do domu i vjezdy do obou garáží, z jihu je dům částečně zahlouben ve svahu, navíc ho stíní vzrostlé stromy a nedaleká zástavba. Dům se prosklením otevírá zejména do uzavřenějších partií zahrady, proti svahu.
I proto, že nebyl možný zásah do druhé poloviny dvojdomu, byla respektována původní hmota stavby, z jejího tvaru projekt vycházel. Část přístavby je tedy pojata jako jakési přirozené rozšíření stávajícího domu západním směrem ve shodném tvarosloví, formě i povrchové úpravě. Mezi původní dům a tento koncový prvek pak byla vložena o podlaží vyšší prostá kubická hmota, odlišená materiálem, barvou a formátem oken. Tato vložená hmota je tvarově jednoduchá, její provětrávaná fasáda je obložená cementopískovými deskami v přírodní šedé barvě. Když se zatáhnou venkovní žaluzie ve stejném odstínu, získává strohý charakter, který kontrastuje s bílou a relativně složitou formou původního domu.

 V původní stavbě a polovině šedého kubusu se nachází první byt, řešený pro univerzálního klienta. Má tři podlaží a střešní terasu, která je částečně ozeleněna. Obývací pokoj byl kvůli svažitosti terénu a přístupu světla z jihu umístěn v prvním patře, přisvětlen je pochozím světlíkem ve středu dispozice.
Druhý byt, obývaný klientem, byl řešen v návaznosti na svažitý terén, který v této části pozemku nebyl vyrovnán a zastavěn skleníky a přístavbami. Dispoziční řešení tak reaguje na svah a obývací pokoj je umístěn o půl patra nad vstupní částí domu a je 1,5 podlaží vysoký. Vzniká tak velkorysý, dobře prosvětlený prostor, otevírající se proti svahu do zahrady. I zde je v horním podlaží střešní terasa.
Hlavním prvkem interiéru obou bytů jsou ocelová schodiště. Každé je, co se tvaru týče, řešeno jinak, shodné je ale jeho pojetí - bíle lakované schodiště má zalamované subtilní schodnice, doplněné o výrazné zábradlí z horizontálních profilů z pásové oceli. V bytě investora se schodiště opticky vznáší nad prvními dvěma rameny, která jsou „těžká“ a jejich zábradlí je řešeno jako panel z děrovaného plechu.

Jedná se o zděnou nízkoenergetickou stavbu s výpočtovou roční potřebou tepla 33 kWh/m2a. Vytápění obstarává kotel na peletky v kombinaci s termosolárními panely a integrovaným zásobníkem, topná tělesa jsou konvektorová, umístěná pod francouzskými okny. V obou bytech je instalováno řízené větrání s rekuperací tepla.

Autorská zpráva

 
Místo: Veleslavín, Praha 6
Autor: Martin Čeněk / martin cenek architecture; spolupráce Jan Margold (statika), Roman Schneider (vytápění), Jiří Holub (zdravotechnika), Petr Mánek (elektroinstalace), Doubravka Brouzdová (požární bezpečnost)
Zastavěná plocha: 218 m2 (výsledná)/120 m2 (původní, vč. skleníků)
Užitná plocha: 350 m2 (výsledná, 2 bytové jednotky)/163 m2 (původní, 1 bytová jednotka, vč. přístaveb)

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2012

 
 
 
 
50.0933203
14.3499470
Rekonstrukce a přístavba rodinného domu

Rekonstrukce a přístavba rodinného domu
Praha - Veleslavín

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

2. 9. 2022 23:12:28

Re: Věcná novela nového stavebního zákona

Zaujalo mě tvrzení, že "vláda není schopná prosadit změny, které by posílily pravomoci obcí v oblasti územního plánování" a že je to vinou pořizovatelů. To je přece úplný nesmysl. Vždyť už dnes jsou to obce, které si vybírají pořizovatele a které schvalují každou fázi pořizovacího procesu. A jestli si stěžují na pořizovatele, tak je to stejné, jako by si majitel firmy stěžoval na zákon, když má problémy se svým zaměstnancem. Pokud mají smlouvu, tak ji mohou zrušit a vybrat si jiného. A pokud ji zrušit nemohou, tak je to jejich vina, že ji mají špatnou. Vždy to ale mají ve svých rukách. Nechápu, jaké pravomoci by chtěli posilovat. Pak je tu ale téma, které je v podmínkách státní správy těžko představitelná. Že by se různí pracovníci jednotlivých dotčených orgánů ke každému záměru dokázali ve stejnou dobu sejít a dohadovali se, kdo o kolik může ze svého zákona ustoupit? Žádný úředník si nedovolí říct, že nějakou část zákona není nutné dodržet. A ani organizačně to nemůže fungovat. Ty lidi přece neřeší jen společné záměry, nemusí mít stejnou pracovní dobu nebo pracovní úvazky - a pak tu jsou ještě nemoci a dovolené a když máte na úřadu pro některé agendy jednoho pracovníka, tak by stáli všichni. Nevěřím. že by to mohlo nějak efektivně fungovat, I když by se mi taková kolektivní práce líbila.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz