Rekonstrukce a přístavba vily

Rekonstrukce a přístavba vily

(1. 3. 2022) ASGK Design

   
 
 
 
 

Rekonstrukce a přístavba vily

Jak zachovat ducha rondokubistické vily a vyhovět přitom současným nárokům na bydlení? Jak vyřešit na nevelké parcele absenci garáže? A jak k vile zakomponovat přístavbu, aniž by narušila ráz její architektury? K cíli nás vedlo několik kroků: nejdříve bylo potřeba dům očistit od zásahů, při kterých byly originální prvky nahrazeny nebo poškozeny. Ty jsme do historické vily navrátili a doplnili novotvary, které respektují a interpretují tvarosloví rondokubismu.

 
Hlavní roli hrají základní geometrické tvary v dialogu – trojúhelník, půlkruh, kruh, kužel, jehlan, válec a koule. Současně bylo přehodnoceno využití všech podlaží tak, aby byl provoz logický a dobře sloužil vícegenerační rodině. Srdcem domu se stal otevřený prostor v přízemí, který pojímá obývací část, jídelnu a kuchyň. Společně s halou, zádveřím a toaletou tvoří společenskou část, kde se rodina setkává. U obývacího pokoje je nový velkorysý balkon orientovaný do jižní zahrady.
 
Na společenskou část navazuje směrem nahoru privátní podlaží majitelů domu s ložnicí a zázemím. Obytné podkroví slouží nejmladším členům rodiny. Polozapuštěný suterén pojímá na jižní straně s východem do zahrady pokoj pro prarodiče a domácí kancelář.
 
Na vilu navazuje železobetonová přístavba v podobě zeleného kopce, který směrem z východu na západ narůstá k uličnímu nároží, ze severu klesá do zahrady. Nenápadná přístavba, která těží z topografie místa, v sobě ukrývá garáž a saunu se zázemím. Svojí hmotou domu nekonkuruje, ba naopak. Společně s jižním balkonem a proskleným zádveřím z východu jí doplňují do harmonického celku v dialogu starého s novým.

Autorská zpráva
Foto: Petra Hájská


Autoři: ASGK Design – Gabriela Kaprálová, Simona Prylová Strejčková, Andrea Betinová; spolupráce Petr Macháček, Milan Drbálek, Tomáš Novák
Místo: Praha Vinohrady

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz