Rekonstrukce bytu na Letné

Rekonstrukce bytu na Letné

(13. 4. 2023) Markéta Bromová architekti

   
 
 
 
 

Rekonstrukce bytu na Letné

Jak vytvořit jeden otevřený prostor z velkého, vícepokojového bytu tak, aby mezi jednotlivými místnostmi nemusely být dveře, protože klient si jich přál co možná nejméně, ale i tak jste měli pocit, že jsou místnosti od sebe odděleny?

Celý prostor jsme se snažili očistit a využít stávající konstrukční a technické parametry bytu. Stropní konstrukce železobetonových průvlaků s žebírky byla přiznána; díky tomu byt dostal surovější charakter. 


Nosným tématem konceptu byl výběr podlahy, která měla být v celém bytě jednotná, tedy i v koupelnách a ve sprchových koutech. Jednou z možností byla terazzová podlaha, ale po statickém posouzení jsme se s klientem rozhodli pro broušenou betonovou stěrku. Druhým tématem konceptu je vkládání “boxů” do otevřeného prostoru, tak aby se místnosti od sebe vyčlenily, a také se tímto způsobem oddělila soukromá část bytu od pobytové. Vkládané boxy jsou z různých materiálů a struktur. Hlavním dělicím prvkem prostoru je zelený vroubkovaný box, který v sobě skrývá část kuchyně s lednicí, myčkou nebo vestavnou troubou, šatní skříně v ložnici nebo také skříň u vstupu.

U vstupu je malá technická komora a dvě vestavné šatní skříně. Jedna je zakomponovaná v tmavém obložení, které za rohem přechází v knihovnu. Druhá se, jak již bylo zmíněno, nachází v zeleném boxu. Centrálním prostorem je kuchyně s ostrovem obloženým patinovanými mosaznými panely. Ten má masivní pracovní plochu z betonu. V ploše desky ostrůvku jsou důmyslně schované prostupy do sorteru, například na bio odpad. Ložnice se nachází za zeleným boxem. Má tři vstupy. Čelo postele využívá jako dělení stávající mohutné komínové těleso. Mezi hlavní koupelnou a ložnicí je průchozí knihovna.

Druhá polovina bytu je bez jakéhokoliv dělení a příček. Je zde prostor pro jídelnu s obytnou částí. V této půlce bytu je i malá koupelna, kde je toaleta pro návštěvy. Vstup do koupelny je u zádveří bytu.

Průhledy, které vznikly po odstranění většiny příček, jsou někdy překvapivé, a to díky propojení velkého množství materiálů v rámci jednoho bytu.

Materiály:
Beton – podlahy, sloupy, strop, kuchyňská deska, atypová umyvadla
Patinovaná mosaz – obklad ostrůvku
Masivní dřevo – nábytek
Ocelový perforovaný plech – podhled koupelny

Autorská zpráva
Foto: Veronika Raffajová

Studio: Markéta Bromová architekti
Autor: Ing. arch. Markéta Bromová
Projekční tým: Ing. arch. Dominika Galandová
Umístění projektu: Praha – Letná
Rok projektu: 2020–2021
Rok dokončení: 2022
Užitná plocha: 97 m²

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2022

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a