Rekonstrukce bytu v domě z roku 1923

Rekonstrukce bytu v domě z roku 1923

(20. 6. 2017) architectureMADE

   
 
 
 
 

Rekonstrukce bytu v domě z roku 1923

Byt o dispozici 1+1 a rozloze 48 m2 se nachází ve čtvrtém patře dříve družstevního domu v Plzni. Dům byl vystavěn na Slovanské třídě v roce 1923, součástí celku měla být modlitebna reformované církve, ta však nebyla realizována, takže zůstala společná zahrada ve vnitrobloku. Celý dům tvoří 30 bytů, všechny s dispozicí 1+1. Námi rekonstruovaný byt je situovaný u štítové zdi a má dva pokoje příčně přes celou hloubku domu.
Rozhodli jsme se podpořit orientaci bytu západ-východ s výhledem na Plzeň. Probourali jsme větší otvor místo původních dveří, dispozici jsme radikálně neměnili. Předsíň, záchod i koupelna mají na koso položenou dlažbu, koupelna je obložena běžným bílým obkladem. Pokoje mají novou podlahu ze smrkových prken, stěny novou štukovou omítku, stropy jsme opravili a zachovali rákosový podhled s fabiony. Do interiéru jsou vloženy objemy kuchyně, velkých obložek a vestavěných skříní z borovicové překližky s matným, vodou ředitelným lakem. Dveře mezi obytnými místnostmi tvoří posuvná stěna z téměř celé desky, dveře na toaletu a do koupelny jsou zapuštěny do stejné roviny s obkladem, zavěšené na skříňové kování.
Byt je vybaven novým i starším nábytkem tak, aby prostředí působilo neokázale a domácky. V obývacím pokoji je spací kout a houpací síť. Interiér byl realizován částečně svépomocí a jednotlivá řemesla jsme použili v co možná nejviditelnější formě. Kladli jsme důraz na využití tradičních a běžných materiálů – dřevo, kov, keramika. Chtěli jsme byt zhodnotit, pozvednout ho na standard současného bydlení a zároveň zachovat charakter téměř sto let starého domu. Proto jsme ani nepoužili závěsné WC, „nutnost“ každé současné rekonstrukce, naopak jsme osadili pouze běžný „kombík“. V bytě ale byla provedena celková rekonstrukce všech technických rozvodů. Vytápění karmou jsme nahradili ústředním topením s elektrickým kotlem, použitým z důvodu nemožnosti vyvložkování komínu. Nové jsou také rozvody vody a elektřiny. Sporák je elektrický, ohřev vody je lokální bojlerem. V koupelně jsme rozvody umístili do sádrokartonové předstěny tak, aby při nadcházející rekonstrukci stoupaček nebylo nutné mnoho bourat.

Autorská zpráva
Foto: Roman Muchka atelier


Projekt: architectureMADE - Tomáš Král, Irena Šebová
Zednické práce: Petr Votřel
Instalace: Lukáš Sedlák, Martin Vopat
Elektroinstalace: SIPE Servis s.r.o., Petr Šipatka, Milan Petřík, Aleš Kotschy
Truhlářské výrobky: Truhlářství Luboš Bláha, Truhlářství Pavel Mašek, kopie původních dveří Pavel Šik
Zámečnické výrobky: Jiří Šašek, Radek Bešta
Obraz: Pavel Trnka

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

21. 6. 2017 11:11:46. Re: Rekonstrukce bytu v domě z roku 1923. Jitka
21. 6. 2017 13:51:55. Re: Re: Rekonstrukce bytu v domě z roku 1923. Jan Klasný

 
 
 
 

21. 6. 2017 11:11:46. Re: Rekonstrukce bytu v domě z roku 1923. Jitka

  Myslím, že záměr byt "zhodnotit, pozvednout ho na standard současného bydlení a zároveň zachovat charakter téměř sto let starého domu" je dost v rozporu s použitím velkých obložek a vestavěných skříní vč. dveří z téměř celé desky z borovicové překližky, která je jen nalakovaná. Podle fotografií to budí dojem dočasného studentského bydlení, které má daleko jak k současnému standardu (tím nemyslím technické řešení), tak k prvorepublikové atmosféře. Pro prvorepublikové byty byly typické lesklé nátěry v barvě slonové kosti jak na oknech a dveřích, tak např. i na vybavení kuchyní. Překližka byla považována za podřadný materiál a bez krycích nátěrů se nepoužívala.

21. 6. 2017 13:51:55. Re: Re: Rekonstrukce bytu v domě z roku 1923. Jan Klasný

  Jitko, u vašich příspěvků mi chybí tlačítko LAIK. Ale rekonstrukce je to pěkná, jen měla být jinak nazvaná...

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz