Rekonstrukce bytu v panelovém domě

Rekonstrukce bytu v panelovém domě

(5. 5. 2017) architectureMADE

   
 
 
 
 

Rekonstrukce bytu v panelovém domě

Byt se nachází přízemí paneláku konstrukčního systému T06B v Plzni na Borech. Dům byl vystavěný v roce 1968, byt s původní dispozicí 2+1 a výměrou 48 m2 měl úzkou vstupní chodbu a kromě vstupních další patery dveře.
Zděné příčkovky jsme vybourali, stejně tak betonovou příčku oddělující obývací prostor, ta musela být nahrazena rámem z důvodu rizika prasklin příček ve vyšších patrech. Stěny i stropy jsme zbavili několika vrstev maleb. Zůstal holý beton v horší kvalitě, než jsme očekávali. Do vzniklého prostoru po demolici jsme vložili objem nové sprchy a záchodu, kterým jsme nahradili původní oddělené prostory. Příčky jsou běžné z porobetonových tvárnic, z vnější strany obložené lakovanými OSB deskami.
Stejně tak vestavěné skříně formující prostory bytu a kuchyně jsou vyrobeny z OSB desek. Kromě vstupních dveří jsou dveře pouze do koupelny, ložnici lze oddělit posuvnou deskou.
Dispoziční typ 2+1 jsme z konstrukčních důvodů zachovali, chtěli jsme ale docílit vzdušnějšího a velkorysého pocitu v malém prostoru. Nové uspořádání umožňuje příčný průhled bytem a jeho lepší prosvětlení do hloubky dispozice. Podlaha je z lakovaných OSB desek a epoxidové stěrky. Část stěn je štukovaná s bílou malbou, ostatní jsou odhalené betonové ošetřené pouze penetrací. Koupelna je obložena na celou výšku tyrkysovým obkladem RAKO 15×15, stejným jako v původním bytu.
Rozvody elektroinstalace jsou vedeny v pozinkových trubkách po povrchu, použili jsme kovové průmyslové spínače a zásuvky. Byt je zařízen opraveným nábytkem z původního bytu, dalšími repasovanými kusy, stoly jsou ze svařených jeklů a překližky.
Interiér jsme realizovali částečně svépomocí. Provedení až do detailu je s důrazem na viditelnou ruční práci všech řemesel, použili jsme přiznané a jednoduché detaily s čitelnou skladbou.
Blog z průběhu rekonstrukce zde.

Autorská zpráva
Foto: Roman Muchka iatelier


Projekt: architectureMADE – Tomáš Král, Irena Šebová
Zednické práce: Petr Votřel
Instalace: Lukáš Sedlák, Martin Vopat
Elektroinstalace: SIPE Servis s.r.o., Petr Šipatka, Milan Petřík, Aleš Kotschy
Truhlářské výrobky: Truhlářství Pavel Mašek
Zámečnické výrobky: Jiří Šašek
Stěrkové podlahy: MANEINTERIER – Kamil Nehéz
Obraz: Pavel Trnka, Josef Sedlák

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2016

Komentáře ke článku

 
 
 
 

7. 2. 2018 11:09:12. Re: Rekonstrukce bytu v panelovém domě. Alena Svobodová
10. 2. 2018 03:44:28. Re: Re: Rekonstrukce bytu v panelovém domě. Tomas Kral
10. 2. 2018 03:48:25. Re: Re: Re: Rekonstrukce bytu v panelovém domě. Tomas Kral

27. 10. 2018 14:35:40. Re: Rekonstrukce bytu v panelovém domě. Jana Spiritová
29. 10. 2018 13:48:04. Re: Re: Rekonstrukce bytu v panelovém domě. Tomáš Král
29. 10. 2018 13:53:26. Re: Re: Re: Rekonstrukce bytu v panelovém domě. Tomáš Král

 
 
 
 

7. 2. 2018 11:09:12. Re: Rekonstrukce bytu v panelovém domě. Alena Svobodová

  Dobrý den,
jakým způsobem se prosím řešila izolace a vyrovnání podlahy před položením osb desek?
Děkuji.

10. 2. 2018 03:44:28. Re: Re: Rekonstrukce bytu v panelovém domě. Tomas Kral

  Dobrý den. OSB desky na podlaze jsou (pokud si vzpomínám) v síle 15 mm, lakované pětkrát (!) první dvě vrstvy s přebroušením jednoduše smirkovýnm papírem zrnitosti 100 - ručně. Desky jsou lepené "pružným lepidlem" - název nevím - to nám dělal truhlář. Vyrovnání je klasicky litou samonivelační stěrkou - dělal podlahář, aby byla kvalitní a opravdu měla dobrou rovinnost. Je to v panelovém domě, nechtěli jsme úroveň podlahy zvednout oproti chodbě. Pod samonivelační stěrkou je tedy pouze podkladní beton -tenká vrstva -- cca 5 cm (to je opravdu minimum), je to beton se skelnými vlákny, nemusí se používat potom výztužná karisíť. Podkladní beton je přímo na panelech. Na kročejovou izolaci zkrátka nebylo místo. Možná by OSB desky mohly být na mireolnu a fungovalo by totak jako plooucí podlaha - ale nevím jak by se spasovaly, osbéčka mají jenom pero-drážku a ne y "zámky" jako plovoucí podlahy. BYt je ale tichý, podlaha není hlučná. Fotky ze stavby jsou zde http://www.architecturemade.com/rai-i-construction/ Snad jsem vám smysluplně odpověděl :)

10. 2. 2018 03:48:25. Re: Re: Re: Rekonstrukce bytu v panelovém domě. Tomas Kral

  V jiném bytě http://www.architecturemade.com/s81-i-architecturemade-2/
jsme použili smrková prkna/podlahovky o síle 30 mm, levné - cca 300 Kč/m2 jakost AB, je to pěkné. Ta jsou šroubována a lepena na stará prkna, která jsou jako záklop původního trámového stropu. Podlaha je velmi teplá, tichá. Kdybyste to chtěla mít "úplně rovná" asi by měly přijít právě OSB desky na původni prkna a pod tato prkna. Byt byl ale ve 4. patře bez výtahu a tak jsme si dobře zvážili úsilí pro vytažení 40 m2 osbéček :)

27. 10. 2018 14:35:40. Re: Rekonstrukce bytu v panelovém domě. Jana Spiritová

  Dobrý den, moc pěkná rekonstrukce, krásné detaily a provedení. Píšete, že odkrytý beton byl v horší kvalitě, než jste očekávali. Opravdu je ošetřen pouze penetrací, nebo jste i něco vyspravovali? Na fotografiích vypadá beton moc pěkně! A jaký typ penetrace jste použili, pamatujete? Chystáme se u nás v bytě také ponechat některé stěny jako pohledový beton a také nás překvapila špatná kvalita betonu (hodně rýh, drolivých míst...). Děkuji za radu a ať se Vám hezky bydlí.

29. 10. 2018 13:48:04. Re: Re: Rekonstrukce bytu v panelovém domě. Tomáš Král

  Dobrý den,
původně byl záměr nechat v bytě odhalené jiné stěny. ALe staré bet. panely jsou "hezké" jen ze strany, kde byl beton litý do forem, horní strany betonu jsou právě ty ošklivé drolivé, jak píšete. Vybrali jsme tedy nakonec ty stěny, které byly "jakžtakž". Ty nejsou upravované, pouze sedřené flexou s drátěným kotoučem, pořádně omyté vodou. Na několika místech, kde byly velké díry jsme vyspravili cementovou stěrkou - ale v minimální míře. Penetraci jsem připravil sám metodou "pokus-omyl" - je to úplně běžná stav. penetrace typu Soikrates. Ale ředil jsem jí asi tak 1:8-1:10 takže mnohem řidší než se běžně používá. Neředěná uděla velmi lesklý film, který u "pohledového" betonu nechceme-nechcete. Zkrátka chtěli jsme, aby povrch byl co nejmatnější a "betonový". Ale i takhle řídká penetrace bez problémů zajistila, že je povrch bezprašný (…). Opravdu doporučuji. Nanést válečkem. Snadné a levné řešení :)

29. 10. 2018 13:53:26. Re: Re: Re: Rekonstrukce bytu v panelovém domě. Tomáš Král

  V případě, že máte ty "drolivé panely" tak a) normálně lepidlo + perlinka + štuk a vymalovat... b) přehodnotit záměr a nechat pohledové jiné panely (..) c) najmout firmu, která se zabývá různými typy stěrek a nechat udělat pohledovou "betonovou" stěrku - ale to je vždy hodně drahé řešení v řádu 1-3 tis. Kč/m2.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz