Rekonstrukce bytu v Praze Josefově

Rekonstrukce bytu v Praze Josefově

Praha 1

(24. 9. 2015) Znamení čtyř - architekti 

   
 
 
 
 

Rekonstrukce bytu v Praze Josefově

Byt je v činžovním domě z roku 1906, jehož autorem je architekt Antonín Engel. Zadáním klienta bylo vytvořit konzervativní a neutrálně pojatý interiér, protože chtěl byt pronajímat. Předlohou je měšťanské bydlení, doplněné o současné technologie a hygienické standardy. Byt má jedinečné výhledy z uličního traktu, oslunění však pouze ze dvora.
Návrh řeší úpravy dispozic, kompletní výměnu rozvodů, instalací, povrchů a vestavěných interiérových zařízení. Dispozice se změnila na 3+kk, kuchyně a obývací pokoj tvoří jeden spojitý prostor. Doplnili jsme také druhou koupelnu pro hosty, úložné a technologické prostory.
Návrhem vnitřní haly, propojitelné skládací stěnou s osluněným dvorním traktem, byt může reagovat na různou obsazenost, resp. užívání různým způsobem. Hala přináší sluneční světlo do středu dispozice.
Zásadní bylo zvýšení nástupních částí bytu. Odbouráním nadpraží všech dveří do chodby je znovu užit systém sekundárního osvětlení. Toto řešení s nadsvětlíky se v objektu již vyskytuje u vstupních dveří bytů au balkonových dveří na podestách schodiště.

Některé stávající příčky se odstranily, u mezibytových a mezipokojových konstrukcí byly nově řešeny akustické standardy. Stropy se ponechaly bez zásahu - jedná se o železobetonové monolitické desky – tzv. bedničkové stropy konstrukční výšky 3,7 m. Pouze v uličním traktu je dřevěný trámový strop s prkennými nosiči podhledu o dimenzi trámů v 280 mm x š 180 mm v rozteči po 950 mm. Podlahová souvrství byla dílčím způsobem upravena; podlahy jsou podle využití místností opatřeny keramickou dlažbou nebo parketami, vzhledem k době vzniku objektu důsledně pouze z tuzemských dřevin.
Vnitřní nepůvodní dveře jsme kompletně nahradili truhlářskými obložkovými. Členění a profilace dveří i obložek jsou volnou odvozeninou v objektu se vyskytujících autentických předloh. Výjimkou jsou vstupní dveře do bytu, ty jsou původní historické/truhlářské obloukové a lakované s nadsvětlíkem. Dveřní kování jsou řešena novými mosaznými odlitky. Nepůvodní dřevěná okna byla dle zadání ponechána, vyměnilo se pouze kování.
Autorská zpráva

 
Nájemní byt
Místo: Praha 1 – Josefov
Autor: Znamení čtyř - architekti s.r.o. 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2009

 
 
 
 
50.0878334
14.4210489
Rekonstrukce bytu v Praze Josefově

Rekonstrukce bytu v Praze Josefově
Praha 1

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

31. 3. 2023 18:50:36

Re: Re: Re: Novela stavebního zákona nenaplnila svůj možný poten...

Vy si vážně myslíte, že politici nemluví o tom, jak fungují místní municipaity proto, že jsou slepí? To snad ne. Vždyť jsou to titíž lidé. Proč myslíte, že ustoupili tlaku obcí na ponechání obecných stavebních úřadů pod kuratelou samosprávy? Prý že by k nim měli lidi dál - ale ty úřady tam přece měly zůstat jako pobočky. Jenže politici v parlamentu přece nemohou říct politikům z obcí, že jejich jediný argument pro zrušení centrálního úřadu je lež. Ó pardon, zapomněla jsem na druhý: obce by ztratily vliv. Ale na co vlastně, když tak vehementně tvrdí, že do výkonu státní správy nezasahují. Místo toho by přece stačilo přidat jednoduchou větu, že obec je na svém území vždy dotčeným orgánem. A mohla by si třeba jako dotčený orgán hlídat soulad s územním plánem, který si sama schválila. To by bylo krásné - hned by se snížil počet úředníků státní správy :-) Jinak souhlasím, že za tabulkový plat se na úřad odborníci shánějí těžko. A pak se ještě musí rozloučit s kreativitou, kterou by stavebníci tak chtěli, protože úředník prostě smí jen to, co má v zákoně. A co si budeme povídat, ten je každou novelou horší a horší. Bylo by to krásné, kdyby už ministerstva přestala vymýšlet další a další úkoly, zákazy a příkazy, hlídání tohohle a támhletoho, a místo toho začala likvidovat nepotřebné předpisy. Bez toho přece nikdy nemůže dojít k tolik slibovanému snížení byrokracie.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz