Rekonstrukce bytu v Praze Josefově II

Rekonstrukce bytu v Praze Josefově II

Dušní ulice, Praha 1

(25. 9. 2015) Znamení čtyř - architekti

   
 
 
 
 

Rekonstrukce bytu v Praze Josefově II

Návrh propojuje dva sousedící byty v činžovním domě z konce 19. století. Řešil změny dispozic, dělicích svislých konstrukcí, technických instalací, finálních povrchů, hrubých konstrukcí podlah a interiérového vybavení. Klient si přál zpracovat projekt pouze do úrovně vytvoření částečně vybavené pronajímatelné jednotky.
Dispozice je více prostorově otevřena a provozně propojena. Typologicky je byt změněn na 4+kk, přičemž kuchyně a jídelna tvoří jeden spojitý prostor. Původně úzké obytné místnosti byly sloučeny. S ohledem na velikost bytu byla nově vytvořena klasická vstupní hala středního traktu. Do nárožní pozice s výhledem a balkonem je nově situována zvětšená jídelna. Pobytové místnosti byly propojeny při jižní fasádě i středové stěně. Tyto průchody lze uzavírat skrytými deskovými posuvy. Z haly je posílen hlavní nástup dvojicí dvoukřídlých dveří. Vytvořili jsme také oddělitelnou hostovskou sekci dvorního traktu, od denní části je odstíněna vstupní halou. Dispozice tedy byla doplněna o pokoj pro hosty s vlastní koupelnou a šatnou, který vznikl sloučením místností do dvora. Mezi privátní a hostovskou sekcí bylo navrženo toboustranně uzavíratelné propojení. Jako clona mezi uličním a dvorním traktem je vložen dělicí blok vybavenosti bytu (koupelna, technická místnost). Kuchyň je řešena jako soliterní nábytkový objekt. Spolu s ostatním nábytkovým vybavením tvoří protiváhu dobovému pojetí konstrukcí, výplní a povrchů. U kuchyně  klient předpokládá limitované využití, proto  bylo možné ji opticky skrýt a integrovat. Zcela přiznaný je snídaňový bar, oddělující jídelnu.
V duchu dobové provenience byla provedena okna, dveřní výplně a odlitky kování. Nové jsou také vstupní profilované fládrované dveře, řešené jako sendvičové s vysokým bezpečnostním standardem a s vnitřním skrytým uzamykáním vícesměrných rozpor.
Soudobými prostředky bylo řešeno vybavení koupelen, kde jsme použili obklady s jemnou tlačenou geometrickou strukturou v černé a bílé barvě. Každá koupelna má svou doplňkovou dřevinu v řešení nábytku.  Svítidla jsme vybrali ze soudobé sériové produkce, podobně jako centrální vysavač a další technologie.
V průběhu rekonstrukce byl objeven a restaurován malovaný strop v hlavní obytné místnosti. Nově byly navrženy velkoformátové parkety propojující místnosti. V hostovském pokoji do dvora se recyklovaly dubové vlysky, resp. jejich použitelná část. Nábytkové vybavení je vzhledem k předpokládanému nájemnímu charakteru bytu omezeno na kuchyň, šatnu, vestavný úložný nábytek, koupelnový nábytek, zrcadlo vstupu, svítidla a stínicí techniku oken. 

Autorská zpráva
Foto:Tomáš Souček


 
Sloučený nájemní byt Praha 1-Josefov
Autor: Znamení čtyř- architekti s.r.o. - Juraj Matula, Richard Sidej, Martin Tycar, spolupráce Jarmila Holokáčová, Anna Kajzarová
Velikost: 176 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2012

 
 
 
 
50.0888403
14.4215983
Rekonstrukce bytu v Praze Josefově II

Rekonstrukce bytu v Praze Josefově II
Dušní ulice
Praha 1

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz