Rekonstrukce Dolního náměstí v Olomouci

Rekonstrukce Dolního náměstí v Olomouci

(9. 5. 2013) (ČTK) - Rekonstrukce Dolního náměstí v historickém centru Olomouce, která byla zahájena loni v únoru a přijde na bezmála 130 milionů korun, skončí v polovině června. Stavební firmy poté ještě opraví přilehlé ulice, které při rekonstrukci náměstí zatížil provoz nákladních automobilů a stavebních strojů. Novinářům to řekl primátor Martin Novotný (ODS). Stavební úpravy Dolního náměstí navrhlo Studio PRAK (doplněno Stavbaweb).

 
 
 
 

Rekonstrukce Dolního náměstí v Olomouci

(ČTK) - Rekonstrukce Dolního náměstí v historickém centru Olomouce, která byla zahájena loni v únoru a přijde na bezmála 130 milionů korun, skončí v polovině června. Stavební firmy poté ještě opraví přilehlé ulice, které při rekonstrukci náměstí zatížil provoz nákladních automobilů a stavebních strojů. Novinářům to řekl primátor Martin Novotný (ODS). Stavební úpravy Dolního náměstí navrhlo Studio PRAK (doplněno Stavbaweb).

Dolní náměstí v Olomouci - vizualizace Studia PRAK
"Jsme si vědomi toho, že rekonstrukce Dolního náměstí trvala poměrně dlouho a znatelně ovlivnila život v centru města. Nicméně věřím, že nová tvář opraveného náměstí bude Olomoučanům odpovídající odměnou za jejich trpělivost s detailním archeologickým průzkumem i následnými stavebními pracemi,"
uvedl Novotný.

Kolaudace Dolního náměstí je naplánována na 15. června a v následujících dvou až třech měsících bude náměstí postupně vybaveno 30 lavičkami, šesti stojany na jízdní kola a 17 odpadkovými koši. Projekt počítá i s nasvícením místních památek.

Na Dolním náměstí budou instalovány také nové lampy, kterými chce radnice nejpozději příští rok vybavit také sousední Horní náměstí. "Stejné lampy, jaké budou v úzkém krčku spojujícím obě náměstí, bychom rádi osadili také na Horní náměstí. Sjednotí se tak centrum města a nový typ osvětlení by také měl vyřešit velmi diskutovanou nedostatečnou intenzitu stávajících lamp na Horním náměstí," uvedl Novotný.

Závěrečným krokem rekonstrukce bude restaurace Mariánského sloupu, který zdobí centrální část Dolního náměstí. Restaurování této národní kulturní památky bude stát zhruba milion korun.
Dolní náměstí v Olomouci - vizualizace Studia PRAK
Archeologové na Dolním náměstí při průzkumu před zahájením rekonstrukce našli základy románského kostela z 12. století a kaple svaté Markéty z 15. století. Mezi cenné objevy patří také pohřebiště poblíž Neptunovy kašny. Na výzkumné ploše poblíž morového sloupu našli rovněž kamenné a dřevěné kanálové stoky ze 14. století či celoplošnou dlažbu v několika úrovních od 14. až do 16. století.

Nejcennější historické nálezy hodlá město prezentovat například vydlážděnou stopou románského kostela a pamětní deskou v dlažbě, která bude opatřena textem vysvětlujícím nálezy obou kostelů. Radnici se podle primátorova náměstka Ladislava Šnevajse (KDU-ČSL) podařilo na rekonstrukci Dolního náměstí získat dotaci z regionálního operačního programu, která pokryje 85 procent nákladů.

Doplněno Stavbaweb:
Další informace o rekonstrukci Dolního Náměstí v Olomouci naleznete ZDE.


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

28. 2. 2020 08:15:31

Re: Rozhledna na vrchu Šibeník

Připadá mi to jako politizování situace kolem členství v EU, které cílí na lidi bez znalostí souvislostí a bez zájmu o politiku. Hurá, podívejte jak je EU dobrá! Všude i v autobusech nálepky, jak se EU spolupodílí na všem, málem i na výrobě betonových tvárnic na chodníky a sirky do krabiček. Samá podlost! My zatím platíme do fondů EU méně, než kolik čerpáme, ale proč čerpáme na takovéto téměř bezvýznamné stavbičky miliony, když nám kulhají investice i peníze do oprav všech typů silnic? Proč naši řidiči denně bourají po srážce se zvěří? Na I.třídách a dálnicích? Protože nemáme oplocení a podchodu i mosty pro zvěř, aby nemusela přes cestu pod kola aut! Toto má být smysluplná investice za stovky milionů!! Kdo to nezažil, neví, co to je za nezměrný děs, který někteří řidiči zaplatí životem nebo doživotním zmrzačením, a nejen oni. ale i jejich děti, partneři, rodiče. O likvidaci majetku a zruinování některých z nich nemluvě. Mně takto rozhledny připadají jako aktivity Kocourkovských občanů. Není těch stovek pitomostí v této zemi už moc? Celý den by na jejich výčet nestačil! Také pokus primátora Macury v Ostravě prosadit novou 3 km tramvajovou trať v Porubě tam, kde ji nikdo nepotřebuje a dokonce většina občanů odmítá, patří do této kategorie pomatenosti, protože zase jde o to, že nějaký spolek amatérů omylem zvolených ve volební euforii na Magistrátě odsouhlasil, že na to může Ostrava dostat víc než miliardu z dotací. Slabomyslnost lidiček bez významu hold v této zemi stále má podivnou váhu! Jak dlouho ještě bude blbost tolerována?

20. 2. 2020 18:50:35

Re: Re: Polemika o panoramatu a mrakodrapech pokračuje.

Polemika o výškových budovách nikdy neskončí. Dnes je to již otázka prestiže, nikoliv potřeby. Kdo výš, je geroj, je víc. Viz Arabský svět i dálný asijský východ. Blbost lidská vítězí. Ale žižkovská trojka od Evy Jiřičné nejsou mrakodrapy, to je úchvatný návrh, jak zaplnit místo po telekomunikační věži a kdo zná podrobně a detailně souvislosti, musí se paní Jiřičné poklonit. Věřím, že její kouzelný návrh bude realizován a rozhodně nemá pražádný vliv na panoráma Prahy, notabene historického centra. On tu někdo v této části Žižkova vidí historické centrum? Nákladové nádraží, konec jedné části Prahy, příliš vzdálené od toho centra, které obdivují miliony cizinců, i Čechů a Moravanů. A co Letná, tam blob Kaplického nebyl vedle panoráma staré Prahy? Tam byl, hned vedle. A kolik bojovníků ho prosazovalo, že? Proti nás bylo asi víc, tak to monstrum stát nebude. Ale návrh Jiříčné je naprosto něco jiného. Ve všech myslitelných hodnotitelných směrech. Skvěle zasazen do oblasti, i výškově, i polohově, i s ohledem na dopravní poměry. Pojďme ho podporovat proti hlupákům, kteří sice mají akademický titul, ale v hlavě něco zřejmě jiného, než lidské moudro. Postižení člověka se projevuje všelijak, je těžká doba, když podle expertů má 20% vysokoškolských absolventů duševní poruchu různého typu. Ono to možná i tady bude vidět. Nechť postižení prominou, ale léčení může být v Klecanech i zdarma, u profíků.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz