Rekonstrukce domu v Nebušicích

Rekonstrukce domu v Nebušicích

(6. 11. 2023) ti architekti

   
 
 
 
 

Rekonstrukce domu v Nebušicích

Je jednodušší, levnější a rychlejší začít se stavbou nového domu na zelené louce. Tak proč se někdo pouští do rekonstrukce starého domu uprostřed obce? Domu bez základů, s děravou střechou a v dost chatrném stavu. Ale také do rekonstrukce domu s něčím, co se nedá postavit, domu s historií. Domu, který respektuje uliční čáru. Domu, který nijak nekřičí, ale přesto dokáže zaujmout. Domu navrženého dle “typového” projektu, postaveného dle možností doby, přesto s charakterem. Dům to není dokonalý, má řadu chyb; tím je však tento dům pravdivý. Věřím, že pravda je projevem krásy, a pro tuto krásu stojí za to pustit se trnitější cestou a udělat z tohoto domu nový domov. Domov pro lidi, pro které je pravda krásná. 


Ústředním motivem návrhu je přístavba obdélníkové hmoty minimalistického tvarosloví s dřevěnou fasádou a velkou prosklenou stěnou směřující do zahrady. Ta kontrastuje s konzervativním přístupem použitým na rekonstruovaném domě. Nová okna imitují původní. Na fasádě zůstávají štuky, kvůli kterým jsme použili vnitřní zateplení. Na střeše je bobrovka. Odkrýváme původní trámový strop a restaurujeme kovové secesní zábradlí. To vše hned vedle moderní přístavby, ve které najdeme beton, vestavné skříně a kuchyň ve formě ostrůvku, který směřuje do zahrady. Nově využíváme podkroví domu, ve kterém jsou umístěny dětské pokoje a koupelna. V pokojích přiznáváme plnou výšku krovu a osvětlujeme je střešními okny, umístěnými směrem do zahrady. Koupelna má nový vikýř. 

Kontrast. Nové vedle starého. Barevné vedle šedého. Čisté vedle zdobného. Dokonalé vedle přirozeného. Samozřejmé vedle nečekaného. Kontrast je tématem tohoto domu, harmonie pak touhou prostoru.

Autorská zpráva, redakčně upraveno
Foto: Zuzana Veselá

Autor: Martin Machů
Realizace: 2022

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2022

Komentáře ke článku

 
 
 
 

14. 11. 2023 21:34:31. Re: Rekonstrukce domu v Nebušicích. Jitka

27. 11. 2023 18:39:44. Re: Rekonstrukce domu v Nebušicích. carlos

 
 
 
 

14. 11. 2023 21:34:31. Re: Rekonstrukce domu v Nebušicích. Jitka

  To zábradlí s "pouliční lampou" je úžasné.

27. 11. 2023 18:39:44. Re: Rekonstrukce domu v Nebušicích. carlos

  Ahoj přátelé, chci vás jen doporučit dobré úvěrové společnosti, kde jsem dostal svou půjčku ve výši 270 000,00 EUR prostřednictvím jejich e-mailu, když jsem hledal půjčku, abych zaplatil své účty a šel dál v životě, pak mi přítel dal podrobnosti o této společnosti, které jsem kontaktováni prostřednictvím tohoto e-mailu: christharmonyloanfund@gmail.com

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz