Rekonstrukce fary

Rekonstrukce fary

Krupkovo náměstí, Praha - Bubeneč

(23. 12. 2020) Karolína Kripnerová, Jan Kazimour

   
 
 
 
 

Rekonstrukce fary

Stavební úpravy římskokatolické fary u kostela sv. Gotharda měly za cíl kultivovat a očistit barokní kulturní památku při respektování současných potřeb farnosti.
Při tvorbě návrhu jsme přistupovali k samotné stavbě i historicky cenné lokalitě s maximální pokorou, což potvrdily orgány památkové péče NPÚ, odbor památkové péče pražského Magistrátu, Arcibiskupství pražské i kancelář architekta Úřadu městské části Prahy 6. Stavebními úpravami jsme redukovali výšku i objem severní přístavby z první poloviny 20. století. Nové přístavby se barokní stavby dotýkají citlivě.


Pozemek spolu s kostelem utváří historické jádro městské části Praha Bubeneč v blízkosti Královské obory. Charakter území je tvořen pozdně barokním vzhledem kostela sv. Gotharda, barokní fary a dalších historických staveb v blízkém okolí. Krupkovo náměstí dotváří budova školy v neorenesančním stylu, jihovýchodně od pozemku fary se nachází nová bytová zástavba. 

Fara byla ve třicátých letech 20. století rozšířena o dvě přístavby. Ta severní zahrnovala v přízemí prádelnu a pokoj hospodyně, v mezipatře byla zřízena toaleta přístupná z mezipodesty, v patře pak byla koupelna pro byt faráře, samostatná toaleta a šatna. Druhá – západní přístavba obsahovala čekárnu farní kanceláře.
Rekonstrukce nechává vyniknout původní historickou budovu, „očišťuje“ ji od pozdějších přístaveb. Ty jsou transformovány citlivě tak, aby respektovaly barokní budovu. Obě přístavby (severní prostor toalet a západní farní úřad) jsou obloženy velkoformátovými deskami z vápence. Díky velkorysému prosklení se pouze „dotýkají“ historické budovy. Stavební úpravy barokní budovy spočívaly především ve výměně technických instalací, vestavbě koupelny v bytě faráře a rozšíření dveřního otvoru mezi společenskou místností a salonkem. Okna byla repasována, v soklové části je obnovena původní omítka, střešní krytina byla vyspárována. Při rekonstrukci se pracovalo s původními řemeslnými postupy, na přístavbách jsme využili věčné materiály jako sklo, mramor a nerez.
Stavba byla společenstvím církve okamžitě vřele přijata a získala i respekt autorit v oboru architektury.

Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2019

Komentáře ke článku

 
 
 
 

30. 12. 2020 19:24:44. Re: Rekonstrukce fary. Jitka

 
 
 
 

30. 12. 2020 19:24:44. Re: Rekonstrukce fary. Jitka

  Na tolik míst u stolů tak málo toalet?

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz