Rekonstrukce fary

Rekonstrukce fary

Mírové náměstí 2, Chudenice, Plzeňský kraj

(2. 2. 2022) Ondřej Souček

   
 
 
 
 

Rekonstrukce fary

Bývalá fara v Chudenicích je nemovitou kulturní památkou; nachází se v samém centru obce. Jedná se o barokní stavbu z konce 18. století. Kolmo na faru navazují chlévy, v zadní části pozemku je stodola. Mezi chlévy a farou bývala brána, která je dnes zazděna.

 
Samostatně stojící jednopatrová zděná stavba má mansardovou střechu, osově souměrné jižní průčelí dělí lisenová římsa, nad vchodem je štuková rámovaná supraporta s písmeny IHS, nad ním se nachází bohatě profilovaná římsa. Okna lemují šambrány, fasády dále člení profilovaná korunní římsa a sokl. Dveře jsou dřevěné, kazetové, okna dvojitá, dvoukřídlá. Na západním a severním průčelí se dochovaly zbytky členění s korunní a pásovou římsou a předsazeným soklem, nároží zdobí pilastry. V chodbě v přízemí je valená klenba se třemi páry lunet, v místnostech přízemí se střídá valená a křížová klenba. V některých místnostech v patře najdeme původní trámový strop.

Stavební řešeni respektovalo původní dispozice, okenní a dveřní otvory byly zachovány, stejně jako niky v nosných zdech. Staré půdovky jsme použili do nových dlažeb. Okna a dveře se repasovaly. Zachovány jsou i dochované detaily, jako například kování oken a dveří, profily kleneb, skladby podlah. Na podlahách jsou dubové fošny a parkety.

Při obnově domu byla nutná sanace vlhkých obvodových zdí, konstrukce střechy je opravena včetně výměny a opravy dřevěných prvků. Obvodové zdi byly staženy táhly zakotvenými ocelovými plotnami, trhliny opraveny. Na půdě je nyní nová podlaha, do střechy bylo vloženo více malých oken po osvětlení prostoru, který slouží jen k letnímu využití. Střešní krytina byla vyměněna za krytinu z černých šablon. Hladké štukové omítky byly opraveny včetně architektonických prvků.
 
Autorská zpráva

Autor: Ondřej Souček; spoluautor Benjamin Souček; projekt DOMI, Dana Šmejkalová

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2020

 
 
 
 
49.4678386
13.1727556
Rekonstrukce fary

Rekonstrukce fary
Mírové náměstí 2
Chudenice, Plzeňský kraj

Komentáře ke článku

 
 
 
 

3. 2. 2022 15:51:02. Re: Rekonstrukce fary. Jitka

 
 
 
 

3. 2. 2022 15:51:02. Re: Rekonstrukce fary. Jitka

  Bydlí se tam nebo je to muzeum?

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz