Rekonstrukce Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

Rekonstrukce Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

(22. 5. 2015) Fakulta dokončila opravu historických budov

   
 
 
 
 

Rekonstrukce Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci

(ČTK) - Olomoucká Filozofická fakulta Univerzity Palackého dokončila rozsáhlou rekonstrukci dvou historických budov v Křížkovského ulici. V bývalých kanovnických rezidencích vzniklo díky téměř stomiliónové dotaci špičkové výukové a vědecké pracoviště, řekl ČTK mluvčí univerzity Radek Palaščák. Rekonstrukce podtrhla zajímavé historické fragmenty těchto budov. Opravy objektů se týkaly šesti kateder.

„Opravy budov začaly 20. ledna 2014 a trvaly deset měsíců. Od rekonstrukce Konviktu jde o nejrozsáhlejší investiční aktivitu filozofické fakulty. Výdaje projektu činily 95,1 miliónu korun,“ uvedl Palaščák. Téměř 81 miliónů korun zajistila dotace z Operačního programu Věda a výzkum pro inovace a 14 miliónů šlo ze státního rozpočtu, dodal.

V rekonstruovaných objektech vznikla nová vědecká pracoviště. Jde o specializovanou laboratoř psycholingvistiky a lexikostatistiky s unikátním technologickým vybavením, první centrum pro experimentální politologii ve střední Evropě, tlumočnická laboratoř, překladatelské a jazykové učebny či nové knihovny. „Moderní prostory umožňují pedagogickým a vědeckým pracovníkům provádět vědu a výzkum na aktuální světové úrovni a zavádět do výuky progresivní studijní metody s využitím informačních a komunikačních technologií a audiovizuální techniky,“ uvedl prorektor pro organizaci a rozvoj Ondřej Kučera.

Rekonstrukce bývalých kanovnických rezidencí zároveň upozornila na zajímavé historické fragmenty, které jsou citlivě začleněny do opravených prostor. Patří mezi ně bývalá privátní kaple v prvním patře budovy číslo 12, která je bohatě vymalovaná freskou. Dochovala se zde také goticko-renesanční kaple s křížovou klenbou, ale i malované trámové stropy. „Skloubením historických prostor s prostorovými nároky filozofické fakulty vznikla důstojná architektonická vrstva, která nese dědictví dalším generacím,“ uvedl architekt Tomáš Machovský.

Zástupci univerzity již dříve uvedli, že opravy budov se dotknou šesti kateder fakulty – katedry aplikované ekonomie, asijských studií, filozofie, nederlandistiky, obecné lingvistiky a katedry politologie a evropských studií.

Doplněno Stavbaweb:
Vizualizace nového vzhledu budov

Oprava budov Křížkovského 12 a 14 - fotogalerie z rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

21. 9. 2022 15:24:41

Re: Tři nové koncertní síně

Veřejnost chápe pohnutky představitelů, kteří myslí, že mají pravdu. Otázka vytápění i chlazení těchto stavebních obrů v dnešních souvislostech ovšem nezmínil nikdo. Stavebními materiály lze jistě mnohé ovlivnit. Co ale bude jinak, jsou náklady na vybudování něčeho, co je jen kabátkem městského prostoru. O účelnosti tohoto zařízení v této době lze však polemizovat. Kromě provozních nákladů, které dnes nikdo nedokáže propočítat, jde o celkové investiční zátěži zejména Ostravy v celé šíři všech záměrů. Za primátora Macury investice skokově narůstají. Přitom není nikde prezentováno, tedy pro veřejnost, co to znamená pro splácení dluhů, které takto vznikají. V dnešní době obřího nárůstu zadlužení státního rozpočtu a podobně u měst jeto poměrně velká drzost vůči občanům města. Těch se to také svým způsobem bude týkat. Mj. zdražováním služeb, dopravy, úklidu, odvozu odpadů, správních poplatků předepisovaných městem. Není tady něco hodně v nepořádku, Povýšené vystupování Macury vůči jiným politikům i občanům je varováním, že c čele města stojí někdo s velmi pochybným charakterem a zcela povadlou mravností. Kupodivu to zastupitelům nevadí. Nebo mlčí protože se bojí o sebe, své pozice nebo zdraví? Víme přece, jak dominující politici jednají. Po celou dobu lidské moderní civilizace. U tohoto primátora jsem s jist, že se nedá ničím zastavit. Doufám, že se bude jednou zpovídat jinde, o tom, co se tu roky děje za jeho vedení města, ne jen před zastupiteli, které ponížil na pouhé držáky mandátů.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz