Rekonstrukce funkcionalistické vily v Olomouci

Historická vila nedaleko olomouckého centra pozbyla s necitlivou přeměnou v devadesátých letech svoji signifikantní funkcionalistickou tvář. S novými majiteli přišla kompletní rekonstrukce, která stavbě vdechla zpět atmosféru třicátých let. 

Historie vily ve Wellnerově ulici v Olomouci sahá až do roku 1933, kdy byla vystavěna Ing. Janem Hublíkem. Existuje přitom teorie, že autorem jejího návrhu byl významný architekt a urbanista Bohuslav Fuchs. Během devadesátých let však stavba prošla výraznou přeměnou, jež domu zcela odcizila jeho funkcionalistickou identitu. A to se rozhodli změnit noví majitelé, kteří vilu zakoupili s odhodláním navrátit jí původní atmosféru. 

Citlivé rekonstrukce se ujali architekti ze StudioPAB. Při návrhu se architekt Jan Pospíšil se svými spolupracovníky nechal vést plány původní vily. Vzhledem k požadavku na navýšení kapacity domu pro potřeby osmičlenné rodiny se architekti po dlouhém zvažování rozhodli nejen po přístavbu, ale také nástavbu. Dnes tak vila čítá celkem čtyři podlaží. Nové nejvyšší patro plně respektuje základní geometrický princip celé stavby, proskleným pásem však záměrně přiznává, že se jedná o současný počin. Cesta k finální podobě domu ale nebyla jednoduchá. Veškeré horizontální konstrukce totiž vykazovaly velmi špatný technický stav, kvůli kterému byl prakticky celý objekt rozebrán a následně znovu složen. 

Návrh interiéru majitelé svěřili do rukou designérky Ing. Jany Trundové z olomouckého ateliéru mimokolektiv. „Na úvodní schůzce jsme s investorem mluvili o tom, jak by měl dům vypadat. Představil mi svou sbírku umění a zařizovacích předmětů z 20. až 30. let, které jsme selektovali. Seznámil mě také s jejich tehdejším bydlením, abych viděla, jakým stylem rodina žije,“ vzpomíná designérka. Investorova sbírka měla samozřejmě na návrh interiéru vliv – jednotlivé sběratelské kousky bylo třeba vhodně do vily zakomponovat. Jana Trundová při návrhu navazovala částečně na původní plány vily a následně na dokumentaci od StudioPAB, které jí poskytlo v tvorbě interiéru autorskou svobodu. 

Oddělené vchody
Členové domácnosti využívají vchod ze západní strany v nejspodnějším podlaží, které je částečně zapuštěné pod úroveň terénu. Vstupní prostor se šatnou ústí do haly, ve které se nachází nejen schodiště, ale také výtah propojující všechna patra domu. Uprostřed haly je na podlaze z litého terrazza vyobrazený motiv navržený od olomouckého grafického studia Rency, které pro vilu vytvořilo vizuální identitu. Stejný grafický prvek designérka zopakovala také například na mřížkách pro vzduchotechniku nebo krb. U paty schodiště je situovaná samostatná toaleta a koupelna, které jsou vyvedené v černo-bílém provedení s využitím atypických 3D tvarových obkladů formujících umyvadlo, přechod do sprchy a niku ve stěně. Vedle koupelny se nachází do haly integrovaný čtecí kout. Napravo od vstupního prostoru přechází hala v kuchyňku, ze které je přístup do posilovny a na venkovní terasu. Součástí tohoto podlaží je také knihovna s hudebnou, která slouží i jako pokoj pro hosty. 

O patro výše se nachází hlavní obytný prostor sloužící nejen pro setkávání celé rodiny, ale také pro přijímání návštěv. Hostům je zde určený vchod z opačné východní strany, po vystoupání venkovního schodiště. Předsíň s halou půdorysně téměř shodně kopírují halu v nižším podlaží. Velké dvoukřídlé dveře naproti schodišti otevírají prostor obývajícího pokoje s krbem, propojený s jídelnou a kuchyní se spíží. 

Výrazné barvy i sladěné detaily
Vyšší patra pak slouží jako soukromá útočiště členů domácnosti. Druhé nadzemní podlaží je věnováno výhradně dětem – nachází se zde celkem čtyři výrazně barevné dětské pokoje. Ke dvěma chlapeckým náleží koupelna v sytě zeleném odstínu přístupná z haly, z dívčích pokojů je pak přístup do samostatné červeně laděné koupelny, odkud vedou dveře na balkón. Obě dětské koupelny jsou vybavené na míru vyrobenými umyvadly odlitými z odpovídajícího terrazza. Pro červenou koupelnu pak vzniklo unikátní terrazzo, které namísto kamenné drti obsahuje skleněné částečky.

Do ložnice v nejvyšším podlaží vede cesta přes malé mezipatro, do kterého nechal majitel umístit červenou sochu šelmy ze své soukromé sbírky. Výrazný prvek v prostorné ložnici tvoří ořechový obklad stěny, ve kterém jsou zakomponované dveře od společnosti Dorsis ve stejném dekoru. Jejich přítomnost prozrazují pouze subtilní madla YES! v černém provedení. „Tato madla jsem volila záměrně, jelikož jejich elegantní linie navazuje na netypickou stropní umyvadlovou baterii, kterou jsem použila do koupelny náležící k ložnici majitelů,“  říká Jana Trundová, která v nejvyšším podlaží využila kování Magnetic s madly YES! od českého výrobce M&T. Autorka interiéru zvolila madla ve verzi s integrovaným WC/koupelnovým uzamykáním. 

Prostor pro odpočinek
K vile přiléhá ze západní strany nová přístavba, která je s domem propojená skleněným průchodem. V této přístavbě je kromě garáže situovaná také odpočinková zóna zahrnující wellness s bazénem a saunou. V prostoru bazénu se nachází na míru vyrobený mlžící systém pro závěsné květiny – parožnatky. A práce na vile pokračují i v současnosti, kdy se sklep přeměňuje na soukromou vinotéku. 

Lokace domu: Wellnerova, Olomouc
Realizace: 2019 – 2021
Vytápění: Podlahové topení, lokálně doplněno o radiátory 
Subdodavatelé:
Okna, velké dřevěné dveře: Truhlářství Látal
Dveře: Dorsis
Dveřní kování: M&T, Magnetic
Osvětlení a vypínače: Monobrand, vypínače Berker
Vodovodní baterie: Axor, Agape
Obklady a dlažby: Adriatic stone, D-tiles
Nábytek: Edel, Slezákovy závody, Sosone 
Autor architektonicko-stavebního řešení rekonstrukce, nástavby, přístavby: Mgr. Ing. arch. Jan Pospíšil, StudioPAB
Autorka interiéru: Ing. Jana Trundová, mimokolektiv

Podle podkladů společnosti M&T
Foto: Roman Mlejnek

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*