Rekonstrukce Grossmannovy vily

Rekonstrukce Grossmannovy vily

Ostrava

(3. 11. 2021) Rekonstrukce má být hotova v listopadu 2023

   
 
 
 
 

Rekonstrukce Grossmannovy vily

Obnova Grossmannovy vily, významné kulturní památky, bude zahájena v listopadu. S dodavatelem stavebních prací společností MORYS byla na základě výsledku výběrového řízení uzavřena smlouva. Město trvalo při výběru na dodavateli, který má zkušenosti s realizacemi rekonstrukcí nemovitých kulturních památek i úpravami historických parků a zahrad. Součástí obnovy vily jsou restaurátorské práce. Náklady na rekonstrukci památky dosáhnou bezmála 88,9 milionů korun bez DPH. Rekonstrukce vily má být hotova v listopadu 2023.


Projekt připravila společnost PPS Kania s maximální snahou vrátit vile její původní dispozice a hodnotné prvky. Návrh tak byl podřízen záměru obnovy s minimálními zásahy do dispozičního, tvarového a konstrukčního systému stavby.  Vile bude navrácen původní vzhled fasád. Hlavními stavební úpravy představuje obnova všech hodnotných stavebních prvků.

„Grossmannova vila je architektonickou perlou Ostravy, jako jiné budovy i tato prošla řadou nevhodných, byť svého času funkčních proměn a postupně chátrala. Rekonstrukce má za cíl vrátit vile její původní architektonickou hodnotu a také sem vrátit život. Bude obnoven suterén s kotlem ETNA 351 pro ohřev vzduchu pro teplovzdušné vytápění, navrátíme dominantní vnitřní schodiště, nábytek bude restaurován. Po otevření bude objekt disponovat pěti pokoji s možností ubytování, společenskými prostory i prohlídkovým okruhem,“ říká Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora.

Prvorepubliková stavba náleží k nejvzácnějším vilám v Ostravě. Navrhl ji František Grossmann jako rodinné i firemní sídlo své stavební firmy. Působil jako stavitel ve Frýdku-Místku, následně přesídlil do Ostravy. Se svým společníkem, architektem Františkem Fialou založili stavební firmu, získali koncesi na projektování a realizaci staveb a vystavěli řadu významných staveb na Ostravsku. Spolupráce Grossmanna a Fialy skončila v roce 1918, firma poté přináležela Grossmannovi.

Vila byla postavena ve stylu art deco a dokončena v roce 1923. Průčelí stavby opatřil stavitel nepravidelnými rizality, přízemí rostlinným a figurálním dekorem. Majitel s rodinou se z vily radoval pouhých deset let. V důsledku hospodářské krize a finančních problémů volil stavitel v roce 1933 dobrovolný odchod ze života. V šedesátých letech budova sloužila i jako mateřská škola, později tu byla školní družina. Přes zásahy dalších majitelů zůstalo v domě zachováno mnoho původních prvků, za zmínku stojí okna i některé dveře s vitrážemi či jejich částmi, někde byl dochován i nábytek.

Tisková zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

 
 
 
 
49.8209226
18.2625243
Rekonstrukce Grossmannovy vily

Rekonstrukce Grossmannovy vily
Ostrava

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz