Rekonstrukce historické vily v Olomouci

Rekonstrukce historické vily v Olomouci

(21. 9. 2016) Chybik+Kristof Architects & Urban Designers

   
 
 
 
 

Rekonstrukce historické vily v Olomouci

Historizující vila z počátku 20. století leží v širším centru města. Původně byla postavena jako malý dům se dvěma byty, novým zadáním bylo přetvořit objekt do podoby, která odpovídá současným nárokům na bydlení jedné rodiny. Návrh přestavby spočívá ve výrazné změně vnitřního uspořádání. Nově umístěná jídelna v centru domu má velkorysý dvoupodlažní prostor, na který navazují další místnosti. Přízemí je členěno na pokoje dle jednotlivých funkcí a formálně reaguje na jejich náplň. Hudební salon s pianem má ideální pravoúhlý tvar ve vztahu k akustice. Obývací pokoj je naopak organický. Dům je doplněn o komorní zahradu s vodním prvkem.

V interiéru vznikne soustava otevřených prostor, některé z nich budou odděleny vnitřními okny. Řešení všech místností přitom reaguje na charakter činností, které se v nich odehrávají – příkladem je obdélníkový půdorys hudebního salonku, zvolený kvůli akustice. Zajímavostí je převýšení jídelny, které pozdvihuje význam rodinného setkávání v tomto prostoru, oblý tvar pokoje mu dodává na velkorysosti významu.
Zahrada je nově navržená tak, aby se stala součástí výhledu obývacího pokoje, bude tu také kašna, určená k letnímu osvěžení. Původní poloha zahrady je proto pozvednutá a pod ní budou místěny garáže.

Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz