Rekonstrukce hutě František v Sázavě

(ČTK) – Nadace Josefa Viewegha začala s rekonstrukcí bývalé sklářské hutě František v Sázavě na Benešovsku. Chátrající technickou památku chce přeměnit v Centrum sklářského umění. Otevřít se má na začátku roku 2014. Náklady na kompletní rekonstrukci budou kolem 130 milionů korun, většinu zaplatí Evropská unie, řekla ČTK Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví. Úvodní architektonickou studii vypracoval architkt Zdeněk Žilka (doplněno Stavbaweb).


Josef Viewegh, otec spisovatele Michala Viewegha, v sázavských sklárnách pracoval a byl ve městě starostou. Přál si, aby se nejstarší sázavskou huť podařilo zachránit. Založil proto nadaci a v závěti jí odkázal půl milionu korun. Plánované centrum nabídne sklářským výtvarníkům prostory a vybavení pro přípravu uměleckých děl a poskytne jim inspiraci a zdroj znalostí o sklářských technikách a postupech. Zájemcům nabídne rezidenční pobyty, semináře, vzdělávací akce, výstavy a soutěže.

"Termín dokončení stavební části je srpen 2013, objekt by pak měl být zprovozněn v listopadu a prosinci, oficiálně bude otevřen od roku 2014," řekl Josef Stanko, jednatel a hlavní inženýr společnosti Lucida, která zajišťuje technický dozor stavby. Objekt je podle něj v relativně dobrém stavu, i když posledních deset let nebyl využíván. Například rozsah poškození krovů není tak velký, jak se předpokládalo.

"Technickým oříškem se ukázaly být historické kanály, kterými se přiváděl vzduch a generátorový plyn k pecím. Když se huť postavila, tavila se sklovina dřevem, po krátké době se přešlo na plyn,"
uvedl Stanko. Huť podle něj prošla čtyřmi etapami vývoje, kanály jsou místy i dva na sobě, protože majitelé se snažili postavit novou technologii s minimálním úsilím. Postupně se tak podlaha dostala o metr výš. Pod dohledem památkářů se odkryje většina původních kanálů, podlaha zůstane zvýšená jenom asi o 17 centimetrů. V jedné místnosti budou díky průhledu pod podlahu vidět i vrcholy kleneb starých kanálů.

Podle Stanka je rekonstrukce huti zajímavá historickým akcentem. "Pod podlahou nacházíme různé střepy, objevili jsme zapečenou sklovinu tam, kde vůbec neměla být. Zjistili jsme, že na obsypy kanálů byly použity střepy ze skládky za domem. Je to taková novodobá archeologie, protože kromě prozkoumávání samotných kanálů památkáři zjišťují i časové zařazení nalezených věcí," uvedl.

Huť František postavil v roce 1882 Josef Kavalier a dal jí jméno po svém otci. Na svou dobu moderní provoz byl vytápěn generátorovým plynem. Po vybudování nových provozů a hal ale význam huti klesal a pomalu chátrala. V roce 2010 byla zapsána na seznam kulturního dědictví ČR.

Doplněno Stavbaweb:

Nadace Josefa Viewegha Sklářská huť František

Centrum sklářského umění Huť František v Sázavě

Cíle:

  • Obnova a efektivní využití nemovitých kulturních památek tj. budovy č.p. 218, tj. sklářské hutě František
  • Podpora cestovního ruchu: Projekt rozšíří nabídku turistům navštěvujícím Sázavu a Posázaví obecně.
  • Expozice sklářského umění, která přiláká výtvarné umělce i další skupiny návštěvníků zajímajících se o umění, včetně zahraničních účastníků
  • Revitalizace městské čtvrti v Sázavě. Rekonstrukci huti František a její využití pro kulturní účely bude znamenat významné vylepšení městské části Kácek a Na Křemelce
  • Vytvoření expozice soudobého sklářského umění ze sbírek partnerů a případně z nakoupené sbírky Crystalex a.s.

Projektový záměr
Cílem projektu je vybudovat centrum soudobého sklářského umění, které bude poskytovat sklářským výtvarníkům z celé ČR prostory a vybavení pro přípravu uměleckých děl a které rovněž formou expozice soudobého sklářského umění poskytne výtvarníkům inspiraci a zdroj znalostí o sklářských technikách a postupech. Centrum, které umožní i přípravu rozměrných sklářských hutních děl, v ČR dosud neexistuje. Předkladatelem projektu je Nadace J. Viewegha Huť František v Sázavě, partnery projektu jsou Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Česká sklářská společnost a Muzeum skla a bižuterie Jablonec n.N. Centrum (ateliéry, dílny, expozice, přednáškové kapacity) bude umístěno v rekonstruované historické sklářské huti František v Sázavě (kulturní památka). Náplň centra, tj. podrobné plány rezidenčních pobytů, seminářů, vzdělávacích akcí, výstav, soutěží atd. připraví a na řízení Centra se budou podílet renomovaní sklářští výtvarníci a odborníci z partnerských organizací.

Nositel projektu
Nadace Josefa Viewegha Sklářská huť František
Partneři:
Česká sklářská společnost o.s.
MUZEUM SKLA A BIŽUTERIE V JABLONCI NAD NISOU
UMĚLECKO PRŮMYSLOVÉ MUSEUM

Termín realizace: 2008 – 2013
zdroj (text, foto, vizualizace): Nadace Josefa Wiewegha

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*