Rekonstrukce Jihočeského muzea za 120 milionů skončí v březnu

Rekonstrukce Jihočeského muzea za 120 milionů skončí v březnu

 
 
 
 

Rekonstrukce Jihočeského muzea za 120 milionů skončí v březnu

(ČTK) - Čtyři měsíce mají řemeslníci na to, aby dokončili rozsáhlou rekonstrukci monumentální budovy Jihočeského muzea. Přijde na 120 milionů korun a kraj ji platí ze svého. Pokud nezíská dotaci, bude muset další miliony vynaložit na nové expozice. Vystěhováním kanceláří a depozitářů do půdní vestavby vznikají nové výstavní prostory, řekl na včerejší exkurzi novinářům ředitel muzea Pavel Šafr.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích (zdroj: Wikimedia Commons / autor foto: Aktron)
"Depozitáře, kanceláře a dílny postupně zabraly asi třetinu prostor velkoryse postaveného muzea. Tyto prostory se teď vrátí původnímu účelu, tedy výstavní a klubové činnosti,"
uvedl Šafr. Muzeum má bezmála milion sbírkových předmětů. Týmy expertů už pracují na scénářích nových expozic. Návštěvníci v nich postupně najdou expozice věnované historii města a fenoménům, jako je sklářství či pivovarnictví. Nebude chybět prezentace vltavínů, jichž má muzeum druhou největší sbírku v zemi.

Určitě bude i expozice národopisná - Prácheňského a Doudlebského kraje a Kozácka, ale třeba Šumava, jež se dělí na jihočeskou a západočeskou, bude zastoupena jen v přírodovědných sbírkách. Bude i archeologická výstava. Pracuje se ale také na expozici geologie a mineralogie a historii trampingu. Muzeum větší aktivity nabídne školám a badatelům a více se otevře veřejnosti. Zcela se změní vstupní hala, u knihovny bude kavárna. Nebudou chybět moderní technologie a prezentace.

Většinu peněz zatím stála nová střecha, výměna asi 130 atypických oken, repase desítek dveří a rekonstrukce veškerých energetických a technologických sítí. Budova se vrací do původního vzhledu, má už novou, jednobarevnou fasádu. Vzniká nový bezbariérový vstup do muzea, a to ze Senovážného náměstí, kde byl vstup původně vybudován jen pro vzácné návštěvy a roky byl zavřený.

První muzejní sbírky byly v Českých Budějovicích zpřístupněny veřejnosti na jaře 1877 v domě U tří korun vedle radnice. Četné dary místních i krajanů podnítily výstavbu nové muzejní budovy. Monumentální objekt vybudovaný v letech 1899 až 1901 v historizujícím novorenesančním slohu byl otevřen veřejnosti v roce 1903. Muzeum teď spravuje devět objektů a zaměstnává 60 lidí. Poslední výstavu před rekonstrukcí Klostermannova Šumava navštívilo v roce 2009 na 70.000 lidí.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích (zdroj: Wikipedie / autor foto:Jitka Erbenová (cheva))

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.