Rekonstrukce Mánesa se podle nadace brzy opět rozběhne

Rekonstrukce Mánesa se podle nadace brzy opět rozběhne

(11. 3. 2013) (ČTK) - Nadace českého výtvarného umění, které patří pražská budova Mánesa, chce nejpozději 18. března obnovit práce na rekonstrukci známé památky. Stavební firma je zastavila v lednu, důvodem bylo nejasné další financování stavby a spory ve správní radě nadace. "Řešíme solventnost nadace a jednáme se Skanskou, v příštím týdnu bychom měli podepisovat dodatky ke smlouvě, abychom co nejdříve zase mohli stavět," řekl ČTK předseda správní rady nadace Petr Siegl. Dlouho chystaná oprava Mánesa začala loni, stát má přibližně 150 milionů korun, z jedné třetiny ji nadace plánovala hradit ze svých zdrojů. Další peníze sháněla u sponzorů a také z evropských zdrojů, to ale nešlo přesně podle plánu. Rekonstrukce měla skončit letos v červnu, podle současných plánů nadace by měla trvat maximálně do konce letošního roku.

 
 
 
 

Rekonstrukce Mánesa se podle nadace brzy opět rozběhne

(ČTK) - Nadace českého výtvarného umění, které patří pražská budova Mánesa, chce nejpozději 18. března obnovit práce na rekonstrukci známé památky. Stavební firma je zastavila v lednu, důvodem bylo nejasné další financování stavby a spory ve správní radě nadace. "Řešíme solventnost nadace a jednáme se Skanskou, v příštím týdnu bychom měli podepisovat dodatky ke smlouvě, abychom co nejdříve zase mohli stavět," řekl ČTK předseda správní rady nadace Petr Siegl. Dlouho chystaná oprava Mánesa začala loni, stát má přibližně 150 milionů korun, z jedné třetiny ji nadace plánovala hradit ze svých zdrojů. Další peníze sháněla u sponzorů a také z evropských zdrojů, to ale nešlo přesně podle plánu. Rekonstrukce měla skončit letos v červnu, podle současných plánů nadace by měla trvat maximálně do konce letošního roku.


Nadaci se nedaří získat sponzorské peníze, někteří potenciální sponzoři chtěli za svůj příspěvek ovládnout správní radu. Vedlo to ke sporům v radě, její tři členové včetně předsedy byli v listopadu odvoláni, proti čemuž se brání žalobou.

Koncem února se na nadaci kvůli zastaveným pracím obrátil otevřeným dopisem předseda spolku Mánes architekt Tomáš Novotný. Spolek Mánes nechal ve 20. letech funkcionalistickou budovu postavit. Po roce 1989 však po léta trvajících soudních sporech o dům přišel. Přesto není spolku podle Novotného osud budovy lhostejný. "Vyjadřovali jsme již před zahájením rekonstrukce obavy z toho, aby dům nepropadl jako zástava někomu, kdo na jeho rekonstrukci půjčí zbývající obnos," stojí v dopise. Předseda správní rady nadace Siegl však obavy spolku vyvrací.

Nadace si loni chtěla vzít půjčku u banky a jako záruka měla sloužit budova Mánesa. To ale zákon neumožňuje. A kvůli údajnému porušení zákona, statutu i etického kodexu nadace při sjednávání úvěru správní rada nadace odvolala v listopadu své vedení. Skončil předseda rady Martin Pavala, místopředseda Petr Hejma a člen rady Ivan Prokop. Na jejich místa byli hned kooptováni bývalý kurátor GHMP Karel Srp a restaurátor Národní galerie Petr Kuthan. Post předsedy správní rady převzal výtvarník Petr Siegl.

Odvolaní členové správní rady říkají, že ředitelka a právnička nadace věděly, že nadace ze zákona nemůže úvěr zaručit svým majetkem. Možností, jak ručit Mánesem, bylo podle Pavaly dočasné vyjmutí z nadačního jmění. Od 1. ledna 2014 bude platit nový nadační zákon, který již umožní ručení majetkem nadace; tehdy se měl Mánes do jmění vrátit. Zda tento plán ještě platí, dnes není zřejmé.

Doplněno Stavbaweb:
Funkcionalistickou budovu navrhl na objednávku Spolku výtvarných umělců Mánes Otakar Novotný, který patřil k nejnadanějším žákům slavného architekta Jana Kotěry. Stavba byla dokončena v roce 1930. Budova se upravuje podle projektu ateliéru HMArchitekti, interiéry bude navrhovat architektka Daniela Polubědovová.Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o.