Rekonstrukce Národního domu v Bohumíně

Rekonstrukce Národního domu v Bohumíně

nám. Svobody 37, 735 81 Starý Bohumín

(16. 4. 2015) Součástí Národního domu v Bohumíně bude i muzeum

   
 
 
 
 

Rekonstrukce Národního domu v Bohumíně

(ČTK) - Už o prázdninách by měla být hotova rekonstrukce památkově chráněného Národního domu za 50 milionů korun v Bohumíně na Karvinsku. Objekt bude sloužit jako hotel s tanečním sálem a restaurací. Jeho součástí budou i pivní lázně a v suterénu bude muzeum. Město před několika dny podepsalo smlouvu o spolupráci s Muzeem Těšínska, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Lucie Balcarová.

"Jde o tři výstavní místnosti o ploše 60 metrů čtverečních, ke kterým přiléhají dva depozitáře. Místnosti jsou klimatizovány a je zde zajištěna i stálá vlhkost. My už v tuto chvíli necháváme vyrábět výstavní vitríny, protože se vznikem malého muzea jsme počítali už při přípravě rekonstrukce," uvedl místostarosta Lumír Macura (ČSSD).

Pracovníci těšínského muzea navrhnou a na náklady města připraví stálou výstavu včetně česko-polských popisků, která bude mapovat historii Bohumína a okolí. "Město pak s nimi uzavře smlouvu o výpůjčce. Počítáme s tím, že tematická výstava by mohla v Bohumíně trvat až tři roky a město za její přípravu zaplatí asi 100.000 korun," uvedl Macura.

Muzeum by pak měl provozovat nájemce hotelového domu. Do výstavních prostor bude možný vstup po točitém historickém schodišti z recepce a infocentra anebo přímo ze suterénu. "Expozici bychom chtěli mít hotovou do začátku září, kdy chystáme slavnostní otevření Národního domu," dodal Macura. Další výstavní prostory u hotelové recepce a infocentra nabídne město zdejším občanských sdružením ke krátkodobým tematickým výstavám. V Národním domě se počítá i s vystavením dvou historických zvonů z kostela Narození Panny Marie, které pocházejí z roku 1620. Za války je zkonfiskovali Němci a v druhé polovině dubna se mají vrátit zpět do města.

Národní dům pochází z roku 1907. Už od 17. století ale stával na jeho místě zájezdní hostinec. Pak tam vznikl secesní hotel s restaurací, který se původně jmenoval "Grüner Baum" (Zelený strom). Až po druhé světové válce byla budova přejmenována na Národní dům. Jediná secesní budova ve městě už má novou fasádu i okna, renovace se dočkala i původní vitráž, z níž se podařilo zachovat hodně prvků.

Doplněno Stavbaweb:
Autorem projektu celkové rekonstrukce secesního NÁRODNÍHO DOMU, který byl postaven na začátku minulého století na náměstí ve Starém Bohumíně je ateliér Kubinová + partneři, s. r. o.  Stávající stav Národního Domu a vizualizace plánovaných prostor včetně vybavení si můžete prohlédnout v galerii ZDE.
Zajímavosti a fotografie z jednotlivých etap rekonstrukce najdete ZDE.

Související články:
V Bohumíně začala oprava Národního domu 11.11.2013

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2015

 
 
 
 
49.9196188
18.3284036
Rekonstrukce Národního domu v Bohumíně

Rekonstrukce Národního domu v Bohumíně
nám. Svobody 37
735 81 Starý Bohumín

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz