Rekonstrukce panelového bytu v Brně

Rekonstrukce panelového bytu v Brně

(25. 5. 2023) Atel!er 

   
 
 
 
 

Rekonstrukce panelového bytu v Brně

Kompletní rekonstrukce panelového bytu z konce šedesátých let
Zprohýbané stropy, propsané panelové spáry, malé místnosti, mnoho dveří, nedostatek úložných prostor, hygienický standard z poloviny 20. století... a tak by se dalo pokračovat. Typické neduhy, které je potřeba řešit u většiny rekonstrukcí panelového bydlení. To navíc skýtá spoustu limitů, včetně určitého omezení zásahů do nosných konstrukcí.

Při stavebních úpravách panelového bytu v Brně jsme se snažili přetavit jeho zdánlivé nedostatky v benefit. Původní dispozici 3+1 jsme navíc funkčně a provozně upravili v komfortní 2kk byt s otevřeným prostorem.

Genius Loci
Rozhodli jsme se odkrývat a očišťovat původní stropní konstrukce. Ty by se jinak, při klasické rekonstrukci, pravděpodobně skryly do instalačního podhledu, protože nerovnosti a průhyby panelů byly tak velké, že je nebylo možné zapravit ani v rámci nové omítky. V rámci průhledů ve zvětšených otvorech mezi místnostmi tato výrazná šedá horizontální plocha propojuje a sjednocuje celý interiér. Tento rámec nechává vyniknout také přiznanému vedení kabeláže. Osvětlení je minimalistické, kombinuje centrální osvětlovací led panely s menšími ambientními spotlighty.

Dispozice
Odstranili jsme původní umakartové jádro, koupelna se zvětšila na úkor původní chodbičky. Umístili jsme díky tomu nejen vanu, ale i sprchový kout. Podstropní světlík s posuvnými skly umožňující provětrání a odvod vlhkosti koupelnu po celé délce prosvětluje. Mezi menšími z pokojů byla odstraněna nenosná betonová příčka a vznikl tak velký otevřený obytný prostor s kuchyňskou nikou v nově vytvořeném otvoru v panelu. Naopak ložnice je od zbytku společenské zóny oddělena a je nově neprůchozí na opačné straně dispozice.

Materialita
Na nové povrchy jsme použili bezesparou cementovou stěrku ve stejném barevném podtónu, jako mají stropní panely. Ve stěrce je provedena, namísto klasických obkladů, také celá koupelna.

 
Parketové podlahy byly v obytných místnostech renovovány a doplněny.

Požadavkem investora bylo zachovat a zrenovovat některé kusy původního mobiliáře a doplnit je vestavbou kuchyně a úložných prostor. Zvolili jsme neutrální bílý základ, který neubírá na světlosti interiéru a na jehož podkladu dostává prostor veselá barevná kombinace ikonických kousků retro nábytku.

Na nové prvky vestavby jsme se rozhodli lokálně využít původní dobový materiál akulit, a transformovat jej do nového kontextu. Děrované panely, sloužící dříve např. jako větrací čela prádelníků, jsme použili hned několika způsoby. Nika v kuchyni je využívá jako variabilní stavěče polic do libovolné výšky, zatímco v šatně bez oken umožní perforace dvířek přirozené provětrání oblečení. Na WC je namísto klasické ventilační mřížky za panelem z akulitu skryt vzduchotechnický odtah nuceného odvětrání. Zároveň je tento materiál hravým minimalistickým dekorem.

Autorská zpráva
Foto: Vladimír Horych

Autor: Ing. arch. Kateřina Horych
Spolupráce: Ing. Akad. arch. Jan Velek, Ing. Petr Ducháč
Místo: Brno
Projekt: 2018–2019
Stupeň: stavební povolení, interiér
Status: dokončeno 03/2020

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2020

Komentáře ke článku

 
 
 
 

7. 11. 2023 03:09:25. Re: Rekonstrukce panelového bytu v Brně. jian song

 
 
 
 

7. 11. 2023 03:09:25. Re: Rekonstrukce panelového bytu v Brně. jian song

  Etizolam,5-Meo-Dalt,25i-nbome,4FADB,AB-CHMINACA, AB-FUBINACA,

We sell High Quality Grade (99%) Mephedrone (4MMC)
and other research chemicals in both powder and crystal forms.
sale Our list of research chemicals are as below :

A-PVP
BK-EBDP
BK-2C-B
MDPV
MDMA crystal
U-47700
HEX-EN
4-CEC
4-EMC
4-CPRC
4F-PHP
4-MPD
4-FMA

4,4'-DMAR
2-NMC
2-FMA
Methylone
MED / 5-methylethylone
MPHP
MMB-Chminaca MMBC
MDPHP
Mephedrone 4mmc
3MMC
4mec
ST-135
EG-018
5FAKB458
5-Meo-Mipt
5-Meo-Dalt

5fur-144
AM2201
mam2201
ur-144
FAB-144
5F-PCN
5F-MN-24
5FPB-
22
jwh-122
Dibutylone
EAM-2201
NM-2201
jwh-210
PB-22
5F-PB22

5F-PV8
5F-UR144
AKB48
5F-AKB48
FUB-AMB
ADB-Fubinaca
AB-Fubi
naca
AB-Pinaca
BB-22
5F-BB22
4-CL-PVP
TH-PVP
Alpha-pvp
a-PBP
A-PHP
thj2201
if you are interested in any of our product ,contact us
by email:jiansong19@gmail.com or via wickr me .....jiansong19
or via skype......live:.cid.763e4a36cb2637f4

for escrow we can work via Kingdom Market with user name ....zingtao

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz