Rekonstrukce pardubického zámku

Rekonstrukce pardubického zámku

Zámek 1, Pardubice

(11. 1. 2019) Generel dlouhodobé prezentace Zámku Pardubice jako pernštejnské rezidence zpracovali a připomínkovali Josef Pleskot, Ladislav Lábus a Petr Všetečka

 
 
 
 

Rekonstrukce pardubického zámku

(ČTK) - Pardubický kraj zahájil rozsáhlou rekonstrukci pardubického zámku. Svou podobu změní palác i hospodářské budovy, dostaví se výstavní sály na místě někdejších zámeckých sýpek a vzniknou nové expozice. Stavební práce potrvají přibližně dva roky, uvedla v tiskové zprávě Zuzana Nováková z kanceláře hejtmana.

V zámeckém paláci stavbaři připraví prostory pro vybudování nové expozice nazvané Pernštejnská rezidence - nejstarší renesance v Čechách. Upraví povrchy a skladbu podlah, opraví poškozené části omítek a obnoví kamenické prvky.

V místě dnešní truhlárny v budově číslo 2 bude prostor pro expozici Pernštejnské zbrojnice. Rekonstrukce se dočká přednáškový sál v přízemí této budovy, v patře vznikne pedagogický a výtvarný atelier. Nové výstavní sály budou také v dostavbě dvou traktů původních sýpek. Za hospodářskými budovami budou mít zázemí dílenské provozy. Generel dlouhodobé prezentace Zámku Pardubice jako pernštejnské rezidence zpracovali a připomínkovali tři významní architekti, Josef Pleskot, Ladislav Lábus a Petr Všetečka.

Práce se dotknou i provozu Východočeského muzea, které na zámku sídlí. "Po dobu rekonstrukce plánujeme nechat veřejnosti přístupné expozice Pardubice - příběh města a archeologickou expozici Proti proudu času, do odvolání bude otevřená i expozice skla. Ještě do 27. ledna mohou návštěvníci zavítat na výstavy Vášeň, čas a sklo a Pardubické proměny," uvedl ředitel muzea Tomáš Libánek. Prohlídky rytířských sálů a kaple Tří králů skončí 24. února.

I když rytířské sály nebudou po dobu rekonstrukce přístupné, nabídne letos muzeum prohlídky krytu civilní obrany, zámeckého areálu, historického jádra města nebo procházku kolem staveb moderní architektury v Pardubicích. Novinkou budou od jara prohlídky pro děti, které budou věnované poznání pardubických legend a historického centra a také tajemství krytu civilní obrany. V plánu jsou i některé tradiční akce, například muzejní noc, dětský den či divadelní festival Pernštejn(l)ove. Muzeum pracuje také na nových expozicích skla a numismatiky, postupně začne chystat i výstavy do nových sálů.

Pardubický kraj získal na opravy dotaci z evropského programu integrovaných územních investic ITI Hradecko-pardubické aglomerace. Z celkových 119 milionů korun včetně DPH pokryje 95 milionů korun. Další náklady si vyžádá nové vybavení interiérů a expozice Pernštejnská rezidence - nejstarší renesance v Čechách. Jejich vznik plynule naváže na stavební práce.

Goticko-renesanční zámek v Pardubicích vybudoval rod pánů z Pernštejna na místě původní starší tvrze. V roce 1560 prodali Pernštejnové Pardubice králi. Za komorního panství zámek podléhal stále víc komerčním zájmům velkostatku. Byl tam pivovar, textilní manufaktura, ale i byty vysloužilých důstojníků. V roce 1920 zámek koupil Musejní spolek s přispěním města a dalších příznivců historie. Nyní památka patří Pardubickému kraji.

Doplněno Stavbaweb:
Zámek Pardubice je stále silněji vnímán jako jeden z nejcennějších klenotů příkladně obnovené palácové architektury v České republice, v roce 2010 byl prohlášen národní kulturní památkou. Zámek Pardubice patří k nejlépe udržovaným památkám v regionu.
V zámeckých interiérech, zejména v rytířských sálech zámku, se dochovaly rozsáhlé fragmenty monumentální malířské výzdoby stěn, nejstarších renesančních nástěnných maleb v Čechách, nachází se zde původní kamenné zdobené portály, klenby, okenní a krbová ostění a renesanční malované kazetové stropy.
Zámek je sídlem Východočeského muzea a Východočeské galerie.
Rozsáhlý projekt rekonstrukce byl zahájen 7. ledna 2019, společnost ARCHATT PAMÁTKY by práce měla dokončit za dva roky.

Podrobnější informace o tzv. Generelu dlouhodobě prezentace Zámku Pardubice najdete zde.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

25. 5. 2020 17:38:58

Re: Interiér rodinného domu

Jako uživatelka bych měla k Vašemu návrhu několik výhrad, ačkoli je interiér na pohled impozantní : 1) podle velikosti ložnice a postlelí odhaduji, že kuchyň bude mít rozměry cca 4x5 m. I když velká kuchyň je krásná, současně by měla šetřit nohy kuchařky, která kromě vaření je možná celý den pracovně na nohou a ještě obstarává malé děti. Víte jak se naběhá s hrncem špaget po kuchyni, než ho někam umístí? A další cca 3 m k jídelnímu stolu, když chce servírovat. Nechtěla bych to. Kuchyň, kde se nestoluje, má být prostorná, praktická, ale ne rozlehlá! 2) Ložnice na opačné straně domu od WC vám nebude vadit, dokud budete mladí a zcela zdraví. Potom si zařídíte raději ložnici v sousední koupelně, než bloudit po celém domě. 3) chválím nápad dvoupostele s prostředním madlem v dětském pokoli. Skvělý nápad s multifunkční a velkokapacitní pohovky s postelemi pro hostinský pokoj (nebo do obýváku). Ale rodičům se dvěma dětmi i stejného pohlaví, bych zcela určitě, po všech svých zkušenostech, doporučila raději dva malé pokojíky než jeden společný. Možná ten společný tak max. max. do 5. třídy. Ale pak by jej muselo být možné rozdělit na dva. P.S. Pohled z pohovky obýváku do přírody může být úchvatný, na krb také. Přesto bych umožnila pro konzervativce i pohled na obrazovku TV - pohovka jak stvořená pro domácí kino! Je mi líto, ale snaha po umění tady, podle mne, převyšuje funkčnost a praktičnost. Měly by být v rovnováze. Člověku běžně nestačí jen se dívat, v bytě musí i příjemně žít.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz