Rekonstrukce pardubického zámku

Rekonstrukce pardubického zámku

Zámek 1, Pardubice

(11. 1. 2019) Generel dlouhodobé prezentace Zámku Pardubice jako pernštejnské rezidence zpracovali a připomínkovali Josef Pleskot, Ladislav Lábus a Petr Všetečka

 
 
 
 

Rekonstrukce pardubického zámku

(ČTK) - Pardubický kraj zahájil rozsáhlou rekonstrukci pardubického zámku. Svou podobu změní palác i hospodářské budovy, dostaví se výstavní sály na místě někdejších zámeckých sýpek a vzniknou nové expozice. Stavební práce potrvají přibližně dva roky, uvedla v tiskové zprávě Zuzana Nováková z kanceláře hejtmana.

V zámeckém paláci stavbaři připraví prostory pro vybudování nové expozice nazvané Pernštejnská rezidence - nejstarší renesance v Čechách. Upraví povrchy a skladbu podlah, opraví poškozené části omítek a obnoví kamenické prvky.

V místě dnešní truhlárny v budově číslo 2 bude prostor pro expozici Pernštejnské zbrojnice. Rekonstrukce se dočká přednáškový sál v přízemí této budovy, v patře vznikne pedagogický a výtvarný atelier. Nové výstavní sály budou také v dostavbě dvou traktů původních sýpek. Za hospodářskými budovami budou mít zázemí dílenské provozy. Generel dlouhodobé prezentace Zámku Pardubice jako pernštejnské rezidence zpracovali a připomínkovali tři významní architekti, Josef Pleskot, Ladislav Lábus a Petr Všetečka.

Práce se dotknou i provozu Východočeského muzea, které na zámku sídlí. "Po dobu rekonstrukce plánujeme nechat veřejnosti přístupné expozice Pardubice - příběh města a archeologickou expozici Proti proudu času, do odvolání bude otevřená i expozice skla. Ještě do 27. ledna mohou návštěvníci zavítat na výstavy Vášeň, čas a sklo a Pardubické proměny," uvedl ředitel muzea Tomáš Libánek. Prohlídky rytířských sálů a kaple Tří králů skončí 24. února.

I když rytířské sály nebudou po dobu rekonstrukce přístupné, nabídne letos muzeum prohlídky krytu civilní obrany, zámeckého areálu, historického jádra města nebo procházku kolem staveb moderní architektury v Pardubicích. Novinkou budou od jara prohlídky pro děti, které budou věnované poznání pardubických legend a historického centra a také tajemství krytu civilní obrany. V plánu jsou i některé tradiční akce, například muzejní noc, dětský den či divadelní festival Pernštejn(l)ove. Muzeum pracuje také na nových expozicích skla a numismatiky, postupně začne chystat i výstavy do nových sálů.

Pardubický kraj získal na opravy dotaci z evropského programu integrovaných územních investic ITI Hradecko-pardubické aglomerace. Z celkových 119 milionů korun včetně DPH pokryje 95 milionů korun. Další náklady si vyžádá nové vybavení interiérů a expozice Pernštejnská rezidence - nejstarší renesance v Čechách. Jejich vznik plynule naváže na stavební práce.

Goticko-renesanční zámek v Pardubicích vybudoval rod pánů z Pernštejna na místě původní starší tvrze. V roce 1560 prodali Pernštejnové Pardubice králi. Za komorního panství zámek podléhal stále víc komerčním zájmům velkostatku. Byl tam pivovar, textilní manufaktura, ale i byty vysloužilých důstojníků. V roce 1920 zámek koupil Musejní spolek s přispěním města a dalších příznivců historie. Nyní památka patří Pardubickému kraji.

Doplněno Stavbaweb:
Zámek Pardubice je stále silněji vnímán jako jeden z nejcennějších klenotů příkladně obnovené palácové architektury v České republice, v roce 2010 byl prohlášen národní kulturní památkou. Zámek Pardubice patří k nejlépe udržovaným památkám v regionu.
V zámeckých interiérech, zejména v rytířských sálech zámku, se dochovaly rozsáhlé fragmenty monumentální malířské výzdoby stěn, nejstarších renesančních nástěnných maleb v Čechách, nachází se zde původní kamenné zdobené portály, klenby, okenní a krbová ostění a renesanční malované kazetové stropy.
Zámek je sídlem Východočeského muzea a Východočeské galerie.
Rozsáhlý projekt rekonstrukce byl zahájen 7. ledna 2019, společnost ARCHATT PAMÁTKY by práce měla dokončit za dva roky.

Podrobnější informace o tzv. Generelu dlouhodobě prezentace Zámku Pardubice najdete zde.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2019 Business Media CZ, s. r. o.