Rekonstrukce PARKHOTELU PRAHA

Rekonstrukce PARKHOTELU PRAHA

Veletržní 1502/20, Praha 7

(15. 4. 2015) Minulost a současnost Parkhotelu Praha

   
 
 
 
 

Rekonstrukce PARKHOTELU PRAHA

Parkhotel 1967- Symbol nadějných 60. letProjekt hotelu vznikal v letech 1959 až 1964 a při rozhodování, kde bude stát, sehrála svou roli  blízkost Veletržního paláce, v němž v té době sídlily podniky zahraničního obchodu. Autory projektu byli Ing. arch. Zdeněk Edel a Ing. arch. Jiří Lavička. Spolupracoval s nimi také  Jaroslav Tomáš. Na návrzích původních interiérů se podílela Ing. arch. Alena Šrámková.

Parkhotel Praha byl otevřen v červnu 1967, v čase relativní svobody -po politicky napjatých padesátých letech. Patřil k řetězci Interhotelů náležejících společnosti Čedok.

Architekt Zdeněl Edel vzpomíná: „Bylo to mé “dítě”, první budova, na kterou jsem mohl být pyšný.Věřím, že to bude kvalitní hotel,  ozdoba Prahy.“

Pracovní název budovy „ hotel u parku“  se zrodil během stavby a odkazoval na park  Stromovka. Všichni, kdo se na výstavbě hotelu podíleli, včetně architekta Z. Edela, odcházeli na oběd či krátkým odpočinkem do Stromovky. Před jeho otevřením nikdo nepochyboval o názvu Parkhotel. 

Ing. arch.Zdeněk Lukeš, historik architektury, o stavbě říká: „Elegantní Parkhotel mě fascinoval už jako kluka, Projekt je z roku 1959 a tehdy to byla naprostá bomba. Parkhotel je pro mne symbolem krásné éry 60. let.”

V době, kdy vznikl, držel si Parkhotel mezi pražskými hotely bezesporu prvenství a od počátku byl oblíbený obchodní klientelou. Například japonská společnost Mitsubishi Corporation si najala v hotelu apartmá, které sloužilo jako její pražská kancelář. Tehdy to bylo něco naprosto ojedinělého a pro hotel zároveň fungovalo jako dobrá reklama. Parkhotel měl v tu dobu k dispozici kupř. dálnopis, což byla další výjimečnost.

Během éry největší slávy, v 70. a 80. letech, se v hotelu a jeho blízkosti natáčely scény do několika filmů, např. “Což takhle dát si špenát” (1977), “Co je doma, to se počítá, pánové” (1980), “Arabela” (1980).

Hotel nebyl tehdy oblíbený jen u obchodní klientely, ale často ho vyhledávala i československá a mezinárodní sportovní elita.

Jeden z dlouholetých zaměstnanců Parkhotelu Jiří Bejček, který v něm pracoval v letech 1967- 2011, vzpomíná: „Nepamatuju si, že by byl  někdo- v naší kategorii- lepší. Hotel vydělával hodně peněz. Byl úspěšný. Jako tým jsme táhli za jeden provaz.“

Roky změn
V období  let 1990 až 2013 hotel změnil třikrát majitele a vzdaloval  se stále více původní podobě z éry své největší slávy.

V letech 1993-1994 proběhly v Parkhotelu zásadní přestavbové změny. Snížily se stropy, zmizelo prosvětlení, celkově ztmavl.

Původní skleněné stěny mezi konferenčními místnostmi a barem byly po odstranění nahrazeny tmavou stěnou a chodbou s minimálním osvětlením. Recepce získala  jinou proporci, vznikl velký odstup mezi hosty a recepčními. Umělá stěna oddělovala kavárnu a hlavní restauraci a od recepce do restaurace se šlo chodbou. Recepce a bar byly ještě více odděleny pohovkami nadměrné velikosti. Zmenšený bar dostal kulatý tvar s nižším stropem.  

V letech velké poptávky po ubytovacích kapacitách v Praze - 2004 a 2005, došlo k proměně pokojů, ale veřejné prostory zůstaly beze změny.

2012 – Vzestup Parkhotelu
V létě 2012 se o Parkhotel začala zajímat společnost Daramis Group, především kvůli zájmu o území v okolí Parkhotelu. Neměla za hlavní  cíl provozovat hotely, ale podnikání v realitách.  Přesto, když budoucí majitelé poprvé do Parkhotelu vstoupili, zpozorněli. Jak to popisuje Omri Sivor, zakladatel Daramisu: „Měl jsem zvláštní pocit u žaludku, že tohle místo má potenciál, se kterým se dá pracovat.“

Monika Hilm, ředitelka hotelu, dodává: „Z Parkhotelu se časem stalo velmi smutné místo, kterému pomalu mizela duše a bylo jasné, že na tom nikomu nezáleží. Cítila jsem tu úžasnou příležitost....“

Společnost Daramis koupila hotel dne 25. července 2013. Původně se hovořilo o investici 40 miliónů korun, (€1.5m), ale tato částka se rychle zvýšila na 100  miliónů (€3.7m).

Na počátku byly plánovány investice technického charakteru: oprava výtahů, střechy, do které zatékalo (spodní i vrchní část), střechy kuchyně, klimatizace atd. Všechny finance směřovaly k technickým opravám. Jejich seznam byl posouzen a odsouhlasen technickými odborníky společnosti Daramis a nesl s sebou řadu náročných rozhodnutí.

Rekonstrukce 2014-2015
Po ročním průzkumu, jak hotel vypadal a fungoval v roce 1967, se 30. května 2014 započalo s rekonstrukcí. Proběhla ve třech etapách.
1. fáze: 30.5.2014 – 12.9.2014 konferenční salonky prostor pro snídaňový bufet veřejné toalety  
2. fáze: 30.5.2014 – 28.11.2014
·         chodba v přízemí
·         obchod (původní šatna)
·         Balance7 wellness (původní kanceláře ředitelky a obchodního oddělení)
3.fáze: 12.1.2015 – 30.3.2015
·         recepce
·         kavárna
·         bar

Společnost Daramis Group koupila Parkhotel  v červenci 2013 s jasnou vizí. Vrátit mu původní úspěch a slávu. Podpořit myšlenku ikonického Parkhotelu jako symbolu 60. let. S respektem především k původní architektuře a designu, které byly na svou dobu výjimečně progresivní.

Nová podoba měla podtrhnout tyto části původního designu:
- Otevřené veřejné prostory při minimálním zásahu do prostoru zdmi a nábytkem 
- Ukázat původní strop ve tvaru lodního kýlu, spolu s podpěrnými pilíři
- Velká okna v zóně restaurace/kavárny
- Světlo pronikající z konferenčních prostor přes skleněnou stěnu
- Zajímavé detaily jako lampy na pilířích, telefonní budky, umělecké předměty a sochy

A další prvky....
- uniformy, inspirované 60. léty: autor Česlav Jaroš, český designér a stylista
- umění Roberta Piesena, o kterém se tehdy původním architektům jen zdálo
- kvalitní dobové židle – české a zahraniční
•   TON; “Stockholm” (Bufet7 restaurant)
•   Ray & Charles Eames: “VITRA” (Cafe7)
•   Gaetano Pesce: “UP 6 Ottoman” (Lobby)
•   MOROSO; “Take a line for a walk” (Bar7)
•   Arper; “Norma” (Bar7)
•   Arper; “DIzzie” (Bar7)

- technické vymoženosti, respektující současnost i budoucnost
•   Zásuvky pro dobíjení mobilních telefonů v Cafe7
•   Bar s tablety k dispozici hostům hotelu
•   Dostatečné množství zásuvek pro nabíjení počítačů
•   Dotyková obrazovka v jedné z telefonních budek
•   Plánujeme WiFi s rychlostí 250 mbps zdarma, s dalším navyšováním kapacity v budoucnu

Celková investice týkající se rekonstrukce se nyní pohybuje kolem 100 milionů korun českých. Vzhledem k dalším obnovám se ale stále  ještě mění ( např. venkovní mramorová terasa , v původním plánu rekonstrukce nebyla zařazena).

„Domníváme se, že dnešní cestovatelé hledají originalitu a výjimečnost a ocení, když najdou něco původního, v našem případě českého. Kromě toho mají právo na jisté samozřejmé věci, jako je čistý nezakouřený vzduch, dobrý kvalitní spánek a rychlé bezdrátové připojení,”
říká Monika Hilm, ředitelka hotelu.
tisková zpráva

Doplněno Stavbaweb:
Projekt rekonstrukce celého vstupního patra zpracovala od studie až po prováděcí projekt kancelář Architekti Headhand s. r. o. ve spolupráci s kanceláří Šrámková architekti s. r. o. a s projekční kanceláří Delta Plan spol. s r. o.
Gad Halperin
- izraelský architekt na požádání klienta autorsky přepracoval barový pult a část podhledu restaurace. Projekt vypracovalo jeho studio - Gad Halperin Interior a Architectural Design z Tel Avivu.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

 
 
 
 
50.1023853
14.4316962
Rekonstrukce PARKHOTELU PRAHA

Rekonstrukce PARKHOTELU PRAHA
Veletržní 1502/20
Praha 7

Komentáře ke článku

 
 
 
 

30. 5. 2019 14:33:10. Re: Rekonstrukce PARKHOTELU PRAHA. Redakce

 
 
 
 

30. 5. 2019 14:33:10. Re: Rekonstrukce PARKHOTELU PRAHA. Redakce

  Na základě upozornění ateliéru Architekti Headhand jsme v redakčním dodatku opravili autorství projektu. Správně jsou autory projektu rekonstrukce celého vstupního patra, od studie až po prováděcí projekt, kancelář Architekti Headhand s.r.o. ve spolupráci s kanceláří Šrámková architekti s.r.o. a s projekční kanceláří Delta Plan spol. s r. o. Pan architekt Halperin, na požádání klienta autorsky přepracoval barový pult a část podhledu restaurace.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz