Rekonstrukce parku Koliště v Brně

Rekonstrukce parku Koliště v Brně

(9. 12. 2013) (ČTK) - Park Koliště v centru Brna je po 16 měsících oprav opět otevřený a průchozí. Práce měly být hotovy podle původních plánů už v květnu, kvůli nečekanému stavu některých prostor se však rekonstrukce za 57,2 miliónu korun zpozdila.

 
 
 
 

Rekonstrukce parku Koliště v Brně

(ČTK) - Park Koliště v centru Brna je po 16 měsících oprav opět otevřený a průchozí. Práce měly být hotovy podle původních plánů už v květnu, kvůli nečekanému stavu některých prostor se však rekonstrukce za 57,2 miliónu korun zpozdila.


Opravený je celý prstenec parku od prostranství s rudoarmějcem po prostory ze Janáčkovým divadlem. Příští rok se ještě bude dodělávat plocha nad novými podzemními garážemi u divadla, řekl ČTK primátorův náměstek Oliver Pospíšil (ČSSD).
 
Radnice nechala zrestaurovat také sochu rudoarmějce, která se na své místo vrátila už v létě. Pod pomníkem stavbaři našli prázdný podzemní prostor, se kterým se při původní projektové dokumentaci nepočítalo. Museli jej nechat prozkoumat a staticky zajistit, čímž vzrostla i cena rekonstrukce. Původně měly opravy vyjít na 53 miliónů korun.
 
Při opravách parku nechala radnice také vykácet staré dřeviny a vysadit nové, jsou tam nové lavičky, osvětlení, herní prvky pro děti a cesty jsou nově vydlážděné. Park na Kolišti byl jedním z posledních v centru Brna, který ještě nebyl opraven.
 
Nyní podle Pospíšila ještě zbývá upravit plochu nad novými podzemními garážemi u Janáčkova divadla. S penězi na stavbu rozpočet na rok 2014 počítá. „Čeká nás ještě dokončení plochy před Janáčkovým divadlem. Budou tam nové moderní vodní prvky, například takzvaná vodní opona. Myslím si, že by to mohlo být hotové na konci léta příštího roku,“ uvedl náměstek s tím, že bude záležet na rychlosti výběrových řízení.

Doplněno Stavbaweb:
Park na Kolišti

Park Koliště je prvním významným příkladem okružního parku na Moravě a v Čechách.
Park Koliště I. je součástí parkového areálu založeného na okruhu rušeného městského opevnění v místech dnešního Moravského nám. a ul. Koliště. Pojmenování parku je odvozeno od názvu otevřeného prostoru před hradbami opevnění. Na kolišti před hradbami byly vysazovány procházkové lipové aleje už od roku 1793. V roce 1835 bylo celé koliště od Moravského náměstí až k parku Denisovy sady (dříve Františkov) osazeno alejemi, které byly od roku 1836 rušeny výstavbou nádraží a celnice. V polovině 19. století byl po zrušení hradeb a bastionů mezi dnešními ulicemi Koliště a Rooseveltova založen reprezentační okružní park. V roce 1864 byly zahradníkem Antonínem Šebánkem zahájeny další úpravy parku. Hlavní osou parku byla středová alej s hudebním pavilonem, promenádní stromovka s kavárnou, rondely s lavicemi a květinovými rabaty, s litinovými kašnami, s meteorologickým sloupem z roku 1886 a s pomníky. Na konci 19. století a ve 20. století byly v okružním parku postupně postaveny reprezentační budovy.
zdroj: http://www2.brno.cz

Projekt Revitalizace městských parků, II. etapa je zaměřen na zlepšení současného stavu dvou městských parků označených jako Koliště II a Koliště III. Součástí projektu byly nejenom vegetační úpravy ploch, ale i stavební práce. V případě parku Koliště II došlo k rekonstrukci pomníku Rudé armády a okolí, dále k vegetačním a terénním úpravám, opravám komunikací, schodišť zídek, instalaci mobiliáře.
Rekonstrukce parku Koliště III zahrnuje modelaci terénu, kultivaci, případně kácení stávající zeleně, výsadbu nové zeleně i moderní řešení květinových záhonů. Rekonstruována byla stávající komunikační síť i různé konstrukční prvky. Obnovy se dočkaly i vodní prvky, veřejné osvětlení a doplněn byl i parkový mobiliář. Oba parky se tak stanou příjemným místem pro trávení volného času obyvatel Brna i jeho návštěvníků.
zdroj: brno.cz

Městské zásahy: Park Koliště
(Achitekti Hrůša & spol. , Ateliér Brno, s.r.o.)
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

4. 1. 2023 15:08:26. Re: Rekonstrukce parku Koliště v Brně. Václav

 
 
 
 

4. 1. 2023 15:08:26. Re: Rekonstrukce parku Koliště v Brně. Václav

  Ten Pospíšil napsal samé bláboly

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 a href="https://bmone.cz/" target="_blank"Business Media One, s. r. o./a Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: a href="mailto:stavbaweb@bmone.cz"stavbaweb@bmone.cz/a