Rekonstrukce Pragerovy „kostky“ v areálu Emauzy

Rekonstrukce Pragerovy „kostky“ v areálu Emauzy

(5. 4. 2022) V centru Prahy vznikne nový park

   
 
 
 
 

Rekonstrukce Pragerovy „kostky“ v areálu Emauzy

Emauzský areál u Karlova náměstí, ve kterém sídlí Institut plánování rozvoje hl. m. Prahy (IPR), jehož součástí je i Centrum architektury a městského plánování (CAMP), dostane nový kabát. Rada hl m. Prahy dnes odsouhlasila rekonstrukci budov od známého českého architekta Karla Pragera, které se dnes nachází v havarijním stavu. Kromě záchrany cenné architektury z konce šedesátých let je cílem rekonstrukce proměnit okolí budov do podoby parku otevřeného pro veřejnost. Celková cena rekonstrukce je odhadována na 955 milionů.

„Přestože emauzské budovy od Karla Pragera, mimo jiné autora Nové scény, nejsou památkově chráněné, chceme k nim přistupovat maximálně citlivě. Věřím, že výsledek rekonstrukce ocení nejen odborná veřejnost, ale také všichni návštěvníci Emauz. S realizací se pak začne v roce 2024,“ říká náměstek primátora Petr Hlaváček.

Magistrát hl. m. Prahy připravil projekt rekonstrukce již v roce 2018, IPR jej v posledních letech doplnil o několik odborných studií, které pomohly eliminovat potenciálně necitlivé zásahy do původní architektury.  Ačkoliv samotný areál nebyl nikdy dokončen tak, jak to Karel Prager plánoval, IPR se už dlouhodobě snaží co nejvíce se jeho myšlenkám přiblížit – naposledy třeba tím, že prostory CAMPu umístil tam, kde měl podle Pragerovy představy stát výstavní sál.

„IPR při vzniku CAMPu už jednou jasně prokázal, že tento druh architektury je možné citlivě aktualizovat pro současný provoz. Věřím, že rekonstrukce celého areálu Emauzy by jednoho dne mohla být vzorem pro to, jak adekvátně zacházet s poválečnou architekturou,“ říká člen gremiální rady IPR a editor knihy o architektuře z let 1958-89 Vladimír 518.

Co se změní?
V rámci rekonstrukce bude nutné zejména sanovat nosnou konstrukci a vyřešit nevyhovující statiku budov. Dojde ke kompletní výměně lehkého obvodového pláště, který bude nahrazen replikou původního opláštění. Plánována je také výměna technologií vytápění, chlazení a vzduchotechniky, aby došlo k snížení energetické náročnosti budov. Nové prostorové uspořádání administrativní části je řešeno novým ztvárněním koncepčních východisek původní architektury. Úprava areálu počítá s revitalizací prostranství mezi budovami, kde vznikne park s vyhlídkou na město. Podíl veřejně přístupných míst se zvýší také díky rozšíření stávajících prostor CAMPu.

„Vnímáme, že se jedná o významnou investici města, je to však jediná možnost, jak budovy zachránit pro další generaci. V případě, že by město tento soubor prodalo, dá se vzhledem k absenci památkové ochrany předpokládat, že by případný soukromý investor přistoupil k demolici budov,“ dodává Hlaváček.

Celková cena rekonstrukce se odhaduje na 955 mil Kč bez DPH. V současné době se dokončuje příprava výběrového řízení na zhotovitele stavby.

„IPR sídlí v budovách, které jsou z pohledu architektury Prahy velmi důležité. Vznikly totiž jako takový architektonický „hub“ a od té doby tu vždy působily instituce, které se věnují rozvoji města. Plánovaná rekonstrukce je vrcholem našich dlouholetých snah o zpřístupnění areálu veřejnosti. Před dvěma lety jsme např. odstranili bariéry bránící prostupnosti areálu, trávníky jsme osadili lehátky a pravidelně zveme návštěvníky na prohlídky areálu např. v rámci Dne architektury či Open House Praha,“ říká ředitel IPR Ondřej Boháč.

Areál Emauzy je denně přístupný veřejnosti. V rámci osmého ročníku festivalu Open House Praha se navíc budou konat komentované prohlídky věnované historii i současnému provozu celého areálu. Návštěvníci se tak budou moci podívat do pivovarských sklepů z 19. století, či navštívit Pragerovy kostky.

Tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 

6. 4. 2022 08:05:11. Re: Rekonstrukce Pragerovy „kostky“ v areálu Emauzy. ing. arch .Karel Doubner

  Chybí schody v ose kostela Panny Marie a sv. Jeronýma, které by propojili parter Hybšova ministerstva a náplavku. Malá radost pro chodce, kolem Kostek chybí chodník z Palackého náměstí na Karlák.

7. 4. 2022 16:23:21. Re: Re: Rekonstrukce Pragerovy „kostky“ v areálu Emauzy. Jitka

  Od toho kostela k ulici Na Slovanech nějaké schody vedou. Je tam vidět i branka. To by stačilo jen opravit a zpřístupnit. Jenže to je stejně jen trasa pro turisty. Tomu chodníku, co chybí mezi Palackého a Karlovým náměstím když potřebujete do nemocnice, stojí v cestě MPSV a žádný průchod přes CAMP ho nemůže plnohodnotně nahradit.

7. 4. 2022 16:35:13. Re: Re: Re: Rekonstrukce Pragerovy „kostky“ v areálu Emauzy. Jitka

  Oprava: ta ulice se jmenuje Pod Slovany.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

4. 6. 2022 10:06:36

Re: Re: Rozhledna Závist.

:-)

 
© 2007–2022 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz