Rekonstrukce prostoru u centra Krakov

Rekonstrukce prostoru u centra Krakov

(24. 1. 2017) Také u stanice metra C Ládví vznikne nové velké náměstí.

   
 
 
 
 

Rekonstrukce prostoru u centra Krakov

(ČTK) - Praha 8 chce letos zahájit první etapu rekonstrukce okolí obchodního a kulturního centra Krakov. Novinářům to řekl starosta Roman Petrus. Odstraněny budou bariéry, vznikne náměstí s parkem a bude vysázeno až 80 stromů. Radnice již vypsala výběrové řízení, v němž hledá dodavatele stavby. Náklady budou 26 milionů korun bez DPH. Radnice plánuje zahájit letos rovněž již loni avizovanou přestavbu u stanice metra C Ládví.

"V případě Krakova máme vypsánu soutěž na zhotovitele. Jakmile schválíme rozpočet na letošní rok, začneme připravovat samotnou rekonstrukci. Myslím si, že bychom mohli začít ještě letos. Pokud vše půjde dobře, tak bychom mohli práce zahájit okolo prázdnin," řekl Petrus.

Jedním z cílů bylo podle architektů vrátit do sídliště krajinu a zlepšit průchod pro chodce. "Důraz je kladen na pohyb chodců a maximum zeleně. Lidé chodí nejkratší cestou, což je nutné respektovat. Ale tady je nyní řada bariér a průchod není komfortní," řekl architekt Martin Rusina.

Z Krakova tak zmizí staré květináče, schody nebo rampy. Kromě nových cest vznikne také park s piknikovým místem a prostorem pro venkovní cvičení. Park nebude rovný, ale budou v něm nízké boule osázené trávou. "Park bude přehledný a bez křoví, aby byl bezpečný. Vysázeno bude 80 stromů. Všechna voda bude vsakována na místě a podpoří jejich růst," řekl architekt Martin Frei.

Vznikne také nové náměstí a malý pavilon s kavárnou a takzvaným czech pointem. Bude zde místo pro farmářské trhy a dřevěné pobytové schody spojí horní patro kulturního domu s celým prostorem.

Také u stanice metra C Ládví vznikne nové velké náměstí, na kterém budou pořádány kulturní akce, pak i malé náměstí nebo místo pro trh. "Je tady pět základních prostorů, které jsou rozpadlé a nemají žádný charakter, spousta přerostlé zeleně a problém s pohybem chodců," řekl architekt Jan Hendrych. Na Ládví se postaví kašna, bude vysázena nová zeleň a vztyčen památník architekta přilehlého sídliště Viktora Tučka. V první fázi přestavby vznikne velké náměstí.

Náklady na přestavbu Ládví ještě nejsou dány, předběžně ale radnice počítá s asi 40 miliony korun bez DPH. Soutěž na stavební firmu vypíše nejdříve po 15. únoru 2017, kdy by mělo zastupitelstvo městské části schválit letošní rozpočet.
vizualizace: Rusina Frei architekti

Doplněno Stavbaweb:
Vítězný návrh soutěže na revitalizaci parku a náměstí Krakov v Praze 8 najdete na stránkách autorů, atelieru Rusina Frei architekti ZDE.
Úpravy náměstí jsou rozděleny do dvou etap. Během roku 2017 bude vybrána dodavatelská firma a dokončí se přípravné práce. Veškeré stavební úpravy by měly být dle plánu dokončeny do podzimu roku 2018.
Více ZDE.

Kolektiv architekta Jana Hendrycha se na základě výběrového řízení stal zpracovatelem projektové dokumentace revitalizace centrálního náměstí sídliště Ďáblice u metra Ládví. Jejich vítězný návrh je založen na jasném rozdělení tohoto veřejného prostoru na plochy s různými charaktery a funkcemi. Tento princip je podpořen použitím různých typů materiálového řešení, zeleně, použitého mobiliáře a svítidel.
V letošním roce by měl být vybrán dodavatel stavby a do konce roku je naplánováno dokončení první etapy revitalizace. Druhá etapa má být hotová na podzim 2018.
Více ZDE.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz