Rekonstrukce prvorepublikové vily

Rekonstrukce prvorepublikové vily

(14. 7. 2016) knesl + kynčl architekti

   
 
 
 
 

Rekonstrukce prvorepublikové vily

Rekonstrukce prvorepublikové vily jako kontrast starého a nového. Přestavba poloviny dvojdomu do značné míry respektuje objem a členitost původní stavby. Zachovává a posiluje její nosnou strukturu a doplňuje ji o výrazné nové prvky, jako jsou prosklené arkýře či kubusy obytných místností vsazené do střešní roviny. Ryze soudobá je navazující přístavba garáže se suterénní dílnou, která tvoří předěl mezi předzahrádkou a pobytovou zahradou.
Dům je dvoupodlažní, podsklepený, s obytným podkrovím. Vstup z úrovně ulice je do hlavního obytného podlaží v přízemí, soukromá část zahrady navazuje díky svažitosti pozemku na místnosti v suterénu.

Dispoziční řešení: Hlavní obytné podlaží se nachází v úrovni ulice, ale díky svažitosti pozemku má i společenská místnost suterénu přímou návaznost na zahradu. V přízemí je vstup, společenská část domu (kuchyň, jídelna, obývací pokoj, pracovna), sociální zařízení a samostatná garáž. Kromě toho je v suterénu vinný sklep, sauna, prádelna, kotelna a sklad. Pod garáží se nachází dílna se sprchovým koutem pro očistu psa. V prvním patře je klidová část se třemi ložnicemi se zázemím, v podkroví se nachází hostinský pokoj, koupelna, hobby místnost a skladovací půdní prostor.

Konstrukce a materiály: Dům pochází ze dvacátých let minulého století. Původní nosná konstrukce byla v převážné míře zachována, svislé nosné zdivo z plných cihel je staticky zajištěno, případně doplněno novým z keramických tvárnic. Trámové dřevěné stropy nad 1. a 2. NP byly vyztuženy železobetonovou spřaženou deskou, železobetonový strop s obrácenými trámy nad suterénem byl oproti původnímu předpokladu zesílení ze spodní strany z velké části proveden nově, jako železobetonová deska. Krov sedlové valbové střechy byl proveden nově, krytinu tvoří bobrovky v šupinovém krytí.
Přístavba garáže se suterénní dílnou je zděná, části spodního podlaží ve styku se zeminou jako konstrukce z vodostavebného betonu. Stropní konstrukce jsou železobetonové, střecha plochá s fóliovou krytinou přitíženou vrstvou kačírku.
Dřevěné schodnicové schodiště bylo nahrazeno novým, se železobetonovou konstrukcí a dřevěným obkladem. Podlahy hlavního obytného podlaží a všech schodišť jsou dřevěné třívrstvé lepené, v ložnicích a podkroví jsou v obytných místnostech instalovány celoplošné koberce. Podlahy hygienického zázemí a většiny provozních suterénních místností tvoří keramická dlažba. Společenská místnost a letní kuchyně v suterénu mají podlahu z cementové stěrky. Povrchy stěn tvoří omítky s malbou, v koupelnách a WC keramický obklad.
Výplně otvorů tvoří okna a prosklené stěny z dřevěných lepených profilů, v hlavním obytném podlaží doplněná v interiéru o dřevěné lakované obložky ostění. Objekt byl zateplen kontaktním zateplovacím systémem z minerální vlny s tenkovrstvou omítkou v odstínech bílé a šedé.

Autorská zpráva
Foto: Radek Brunecký


 
Místo: Březinova 43, Brno
Autor: knesl + kynčl architekti - Jiří Knesl, Jakub Kynčl, Hana Kynčlová, Jan Tesárek; spolupráce: - Josef Hajný (vizualizace), Tomáš Zelinka (stavebně-technické řešení), Pavel Hladík / Hladík a Chalivopulos s. r. o. (statika), Jitka Špondrová (požárně-bezpečnostní řešení), Ing. Martin Řezníček / TRASKO, a.s. (zdravotní technika, vytápění), Pavel Dočekal / KOMP (elektroinstalace), Vladimír Šoukal (rozpočet)
Dodavatel: ORAK – stavební společnost s. r. o.
Plocha pozemku: 1594 m2
Zastavěná plocha: 182 m2
Podlažní plocha: 402 m2
Obestavěný prostor: 1715 m3

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2012

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

17. 1. 2022 23:24:11

Re: Re: FN Ostrava.

Mimina?

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz