Rekonstrukce prvorepublikové vily

Rekonstrukce prvorepublikové vily

(9. 11. 2020) Vila na pražských Vinohradech nese prvky rondokubismu od Františka Alberta Libry

   
 
 
 
 

Rekonstrukce prvorepublikové vily

Tým odborníků ze Starwork dokončil rekonstrukci památkově chráněné prvorepublikové vily na pražských Vinohradech. Architektonicky cenné rodinné vily v ulici Na Šafránce jsou charakteristické prvky rondokubismu a jejich autorem je architekt František Albert Libra. Seznamte se s příběhem rekonstrukce vily.

František Albert Libra vdechl vinohradským ulicím Na Šafránce a Hradešínská jejich architektonický půvab. Rodinné domy, které vznikly pro družstvo Svépomoc mezi lety 1921 a 1924, se označují jako Kolonie svobody a jsou právě dílem Libry, významného českého funkcionalistického architekta a urbanisty.

Projekt celkové rekonstrukce památkově chráněné prvorepublikové vily v Praze na Vinohradech získali Starwork díky letité zkušenosti s rekonstrukcemi památkově chráněných budov, bytových domů, sakrálních staveb a vil. „Po zkušenostech s rekonstrukcemi památkově chráněných budov víme, že zásahy do sto let starých budov musí být šetrné a respektovat postupy původních řemeslníků,“ říká Jan Jahoda, jednatel Starwork a dodává: „Krása je v detailech. Při rekonstrukci prvorepublikové vily jsme těch detailů řešili nespočet, ale tím nejnáročnějším byly teracové omítky, které se nám povedlo vytvořit podle původních postupů.“

Investor svěřil firmě po první fázi rekonstrukce vily nakonec i další části projektu. Ten zahrnoval kompletní rekonstrukci čtyřpatrové vily s podkrovím a zahradou, rekonstrukci interiérů, břizolitové fasády, vytvoření bezbariérové přístupové cesty, revitalizaci zahrady, zhotovení zelených střech garáže a zázemí a také kompletní rekonstrukci oplocení a cihlových zdí okolo domu.

Přízemí vily zdobí autorské teracové omítky. Jedná se o designové omítky, které jsou vytvořeny nanesením směsi různých druhů kamene a cementu. Po vytvrdnutí se omítky broušením a pemrlováním opracují do finální podoby. Teracové omítky jsou choulostivé na změny teplot a vlhkosti a je nutné dodržet dlouhé doby vyzrávání. Tvorba omítek nakonec trvala sedm měsíců. V chladném období museli stavebníci postavit kolem fasády stany, ve kterých byla udržována stálá vlhkost a teplota. Na návrzích interiérů i exteriérů pracovali Edit! Architects.

Starwork v minulosti zrekonstruovali památkově chráněnou Olbrachtovu vilu v Krči ve spolupráci s architektem Davidem Vávrou, střechu bývalé kovárny ve Strahovském klášteře nebo provedli rekonstrukci římsy Kláštera křižovníků u Karlova mostu.

Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2020

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

29. 1. 2021 18:41:57

Re: Chytremapy.cz nově ukazují rozsáhlé možnosti aplikace GisOnl...

Fakt pěkný. Má to jenom jednu malinkou chybku. Očekával bych, že podobná aplikace bude přístupná veřejně a zdarma pro celou republiku, například prostřednictvím portálu geoportal.gov.cz. Ten většinu uvedených funkcí sice nabízí, ale kombinace s "panoramou" či "streetview" a s dalšími informacemi o objektech či věcných břemenech tam chybí, zatímco zde to je skutečně vše. (Jistě, dalo by se pokračovat a mít na jednom místě ke všemu již publikovanému ještě např. podrobnou geologickou mapu ČR, která má zase svůj samostatný portál, a patrně by někoho napadly další mapové vrstvy, zrovna jsem si vzpomněl - máme další portál s historickými mapami, jojo....) Proč to píšu? Chápu, že Top Gis je komerční firma a že musí vydělávat, to je v pořádku. Na druhou stranu je mi nesmírně líto, že existuje již tolik různých mapových portálu, vzájemně se různě překrývajících či duplikujících svými daty a službami. Je to nepřehledné a nemůžu se zbavit silného pocitu mrhání lidskou prací a umem. V moderním statě 3. tisíciletí bych čekal nějaký partnerský projekt státu a soukromých subjektů, který by sjednotil všechna data pro "chytrou mapu ČR" na jednom místě a ta pak poskytl veřejnosti z velké části zdarma, s možností např. připlatit si za některé již velmi specifické vrstvy a informace. Tak by se to líbilo mně jako uživateli i jako občanovi. :)

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz