Rekonstrukce prvorepublikové vily

Rekonstrukce prvorepublikové vily

(9. 11. 2020) Vila na pražských Vinohradech nese prvky rondokubismu od Františka Alberta Libry

   
 
 
 
 

Rekonstrukce prvorepublikové vily

Tým odborníků ze Starwork dokončil rekonstrukci památkově chráněné prvorepublikové vily na pražských Vinohradech. Architektonicky cenné rodinné vily v ulici Na Šafránce jsou charakteristické prvky rondokubismu a jejich autorem je architekt František Albert Libra. Seznamte se s příběhem rekonstrukce vily.

František Albert Libra vdechl vinohradským ulicím Na Šafránce a Hradešínská jejich architektonický půvab. Rodinné domy, které vznikly pro družstvo Svépomoc mezi lety 1921 a 1924, se označují jako Kolonie svobody a jsou právě dílem Libry, významného českého funkcionalistického architekta a urbanisty.

Projekt celkové rekonstrukce památkově chráněné prvorepublikové vily v Praze na Vinohradech získali Starwork díky letité zkušenosti s rekonstrukcemi památkově chráněných budov, bytových domů, sakrálních staveb a vil. „Po zkušenostech s rekonstrukcemi památkově chráněných budov víme, že zásahy do sto let starých budov musí být šetrné a respektovat postupy původních řemeslníků,“ říká Jan Jahoda, jednatel Starwork a dodává: „Krása je v detailech. Při rekonstrukci prvorepublikové vily jsme těch detailů řešili nespočet, ale tím nejnáročnějším byly teracové omítky, které se nám povedlo vytvořit podle původních postupů.“

Investor svěřil firmě po první fázi rekonstrukce vily nakonec i další části projektu. Ten zahrnoval kompletní rekonstrukci čtyřpatrové vily s podkrovím a zahradou, rekonstrukci interiérů, břizolitové fasády, vytvoření bezbariérové přístupové cesty, revitalizaci zahrady, zhotovení zelených střech garáže a zázemí a také kompletní rekonstrukci oplocení a cihlových zdí okolo domu.

Přízemí vily zdobí autorské teracové omítky. Jedná se o designové omítky, které jsou vytvořeny nanesením směsi různých druhů kamene a cementu. Po vytvrdnutí se omítky broušením a pemrlováním opracují do finální podoby. Teracové omítky jsou choulostivé na změny teplot a vlhkosti a je nutné dodržet dlouhé doby vyzrávání. Tvorba omítek nakonec trvala sedm měsíců. V chladném období museli stavebníci postavit kolem fasády stany, ve kterých byla udržována stálá vlhkost a teplota. Na návrzích interiérů i exteriérů pracovali Edit! Architects.

Starwork v minulosti zrekonstruovali památkově chráněnou Olbrachtovu vilu v Krči ve spolupráci s architektem Davidem Vávrou, střechu bývalé kovárny ve Strahovském klášteře nebo provedli rekonstrukci římsy Kláštera křižovníků u Karlova mostu.

Autorská zpráva

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2020

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře

20. 10. 2022 17:55:02

Re: Odborníci apelují na vládu: odložte projednávání novely stav...

Kromě toho, že se připojuji k této výzvě, upozorňuji na to, že velkým přičiněním pana Františka Lukla, tuším že z 13.1.2021 bylo z novely SZ vyloučeno to podstatné, co mělo být hlavním motorem zlepšení výkonnosti stavebních úřadů základního stupně a tedy i zkrácení doby trvání správního řizení. A to jistě víte, je vyjmutí těchto úřadů z gesce a působnosti místních, obecních a městských úřadů, tedy z vlivu starostů a z jejich rozhodování o personálním obsazení míst odborých pracovníků vč. určování jejich platů podle tabulek a jiného odměňování podle vlastního uvážení. Tedy z vlivu korupčního prostředí, které jednoznačně na mnoha radnicích trvale vládne. Tedy shrnu to takto: žádné změny (ani o 30% podle názoru paní Žanety Hadžič) v trvání správního řízení pro vydání povolení stavby nebo souhlasu s jejím umístěním ani náhodou nečekejme, když je již známo, že přes 3 tisíce pracovník stav.úřadů odejde do důchodu a 3 tisíce na jiná méně exponovaní místa, protože za takové mizerné platy si nebudou dále ničit zdraví, jak z novely SZ již nyní vyplývá. to jsou informace jak z MMR, tak z "terénu", kde se pohybuji již 50 let. Tedy bude chybět víc než 6000 odborníků (a nečekejme, že mladší náhradníci z jiných oborů budou vykazovat potřebné výsledky) a slučováním úřadů nebude ničeho dosaženo, spíše naopak přijdou další odchody těch opravdu zkušených lidí, o nichž si ministr Bartoš myslí, že jsou ti nejslabší. Jak úsměvný je jeho amatérský názor. Holt kozel je opět jednou zahradníkem a paní ing. Hadžič ho ještě podporuje. Tedy ona ví víc než pan ing., Bartoš, ale jen po právní stránce, o praxi v terénu přímo na úřadech ví zrovna tak málo, jako ministr.

 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz