František Albert Libra vdechl vinohradským ulicím Na Šafránce a Hradešínská jejich architektonický půvab. Rodinné domy, které vznikly pro družstvo Svépomoc mezi lety 1921 a 1924, se označují jako Kolonie svobody a jsou právě dílem Libry, významného českého funkcionalistického architekta a urbanisty.
Projekt celkové rekonstrukce památkově chráněné prvorepublikové vily v Praze na Vinohradech získali Starwork díky letité zkušenosti s rekonstrukcemi památkově chráněných budov, bytových domů, sakrálních staveb a vil. „Po zkušenostech s rekonstrukcemi památkově chráněných budov víme, že zásahy do sto let starých budov musí být šetrné a respektovat postupy původních řemeslníků,“ říká Jan Jahoda, jednatel Starwork a dodává: „Krása je v detailech. Při rekonstrukci prvorepublikové vily jsme těch detailů řešili nespočet, ale tím nejnáročnějším byly teracové omítky, které se nám povedlo vytvořit podle původních postupů.“
Investor svěřil firmě po první fázi rekonstrukce vily nakonec i další části projektu. Ten zahrnoval kompletní rekonstrukci čtyřpatrové vily s podkrovím a zahradou, rekonstrukci interiérů, břizolitové fasády, vytvoření bezbariérové přístupové cesty, revitalizaci zahrady, zhotovení zelených střech garáže a zázemí a také kompletní rekonstrukci oplocení a cihlových zdí okolo domu.
Přízemí vily zdobí autorské teracové omítky. Jedná se o designové omítky, které jsou vytvořeny nanesením směsi různých druhů kamene a cementu. Po vytvrdnutí se omítky broušením a pemrlováním opracují do finální podoby. Teracové omítky jsou choulostivé na změny teplot a vlhkosti a je nutné dodržet dlouhé doby vyzrávání. Tvorba omítek nakonec trvala sedm měsíců. V chladném období museli stavebníci postavit kolem fasády stany, ve kterých byla udržována stálá vlhkost a teplota. Na návrzích interiérů i exteriérů pracovali Edit! Architects.
Starwork v minulosti zrekonstruovali památkově chráněnou Olbrachtovu vilu v Krči ve spolupráci s architektem Davidem Vávrou, střechu bývalé kovárny ve Strahovském klášteře nebo provedli rekonstrukci římsy Kláštera křižovníků u Karlova mostu.
Autorská zpráva
Doplněno Stavbaweb:
Projekt n stránkách autorů, ateliéru EDIT! najdete ZDE.
Projekt n stránkách autorů, ateliéru EDIT! najdete ZDE.
Pochybuji, že si dnes ještě někdo dobrovolně vybere dvojsklo...
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
Mohu poprosit víc info co se týče stavby domu z těchto cihel prosím? Alespoň v nějaké skrácené verzi klidně 😁…
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…