Rekonstrukce řadového domu v Praze

Rekonstrukce řadového domu v Praze

(25. 9. 2023) No Architects

   
 
 
 
 

Rekonstrukce řadového domu v Praze

Klient, kterého jeho specializace a nepostradatelnost „honí“ několikrát měsíčně doslova po celém světě, se rozhodl zakotvit s rodinnou v jednom ze starších řadových domů, snad shodou náhod „na dohled“ od letiště. V třípodlažním řadovém domě s polozapuštěným suterénem, s předzahrádkou i zahradou a s výhledem z vyšších podlaží daleko do bitevní bělohorské krajiny. Většinu bonusů již dům má, ale jak to tak bývá, přece jen ho bylo třeba zhruba z poloviny pobořit, přestavět a kompletně převybavit infrastrukturou 21. století, aby bylo možné skutečně využít jeho obytný potenciál naplno.

Když jsme přišli, páteř řadového domu tvořilo jemně depresivní ocelové schodiště zazděné v tmavém koutě domu. Začali jsme tím, že jsme jej vtáhli do obytného prostoru a v podlaze si vyřízli tzv. schodišťové zrcadlo. Tím se schodiště prosvětlilo a obývání vertikálního domu se stalo díky novému průhledu více společenskou záležitostí, než umožňovala původní přísně oddělená podlaží. Nebylo to úplně jednoduché, neboť podlahové konstrukce tvoří hurdiskové stropy, realizované v 70. letech svými obyvateli osobně, tak jako je nakonec svépomocí zhotovena celá stavba. Proto bylo nutné se statikem a stavbou prověřit každý krok dvakrát, abychom se nedočkali nepříjemných překvapení a předešli rizikům úrazu pro zhotovitele, kdyby někde v minulosti zedníci-laici něco podcenili. Celková rehabilitace znamenala kromě ztužení domu i kompletní výměnu vnitřní infrastruktury včetně úpravy elektro přípojky, výměnu oken, zateplení fasád, demolici a znovupostavení terasy, opravu (přestavbu) střechy, výměnu všech povrchů a mnoha skladeb. Velké změny proběhly i v dispozici, kde jsme přeorganizovali vnitřní provoz, přemístili některé místnosti na opačné strany domu, než kde bývaly, či propojili kuchyni s obytným prostorem a schodištěm současně otvorem v nosné zdi na samé hranici statikovy odvahy. Interiér jsme pak dotvořili tak, jak jsme zvyklí – aby byl krásný pro jeho obyvatele a žilo se jim v něm jako na jedné nekonečné dovolené.


Autorská zpráva
Foto: Studio Flusser

Studio: No Architects
Autoři: MgA. Jakub Filip Novák, Mgr. MgA. Daniela Baráčková, Ing. arch. Petra Doudová, Ing. arch. Barbora Jelínek
Umístění projektu: Praha
Rok projektu: 2019
Rok dokončení: 2022
Zastavěná plocha: 110 m²
Hrubá podlahová plocha: 318 m²
Užitná plocha: 238 m²
Plocha pozemku: 291 m²

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2022

Komentáře ke článku

 
 
 
 

30. 9. 2023 10:41:31. Re: Rekonstrukce řadového domu v Praze. Jitka
5. 10. 2023 15:54:00. Re: Re: Rekonstrukce řadového domu v Praze. Mariana

27. 11. 2023 18:41:01. Re: Rekonstrukce řadového domu v Praze. carlos

 
 
 
 

30. 9. 2023 10:41:31. Re: Rekonstrukce řadového domu v Praze. Jitka

  Jak dlouho to celé trvalo?

5. 10. 2023 15:54:00. Re: Re: Rekonstrukce řadového domu v Praze. Mariana

  Projekt je z roku 2019, dokončeno 2022, takže asi tři roky.

27. 11. 2023 18:41:01. Re: Rekonstrukce řadového domu v Praze. carlos

  Ahoj přátelé, chci vás jen doporučit dobré úvěrové společnosti, kde jsem dostal svou půjčku ve výši 270 000,00 EUR prostřednictvím jejich e-mailu, když jsem hledal půjčku, abych zaplatil své účty a šel dál v životě, pak mi přítel dal podrobnosti o této společnosti, které jsem kontaktováni prostřednictvím tohoto e-mailu: christharmonyloanfund@gmail.com

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2023 Business Media One, s. r. o., Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz