Rekonstrukce rodinného domu v Chotuticích

Rekonstrukce rodinného domu v Chotuticích

Chotutice

(13. 5. 2020) Kateřina Pohlová, Pavel Podlipný / 2xpa

   
  • Půdorys 1. PP

  • Půdorys 1. NP

  • Řez AÁ

 
 
 
 

Rekonstrukce rodinného domu v Chotuticích

Ulice je plná takových domů, řadových domečků. Směrem k silnici jednopodlažních se sedlovou střechou. Hřebeny, kopírující ulici, uskakují vždy o pár decimetrů podle jejího průběhu, silnice je dlážděná. Směrem do zahrady jakákoliv jednota mizí, každý z domů je trochu přistavěn, ověšen dřevníky, původními, či novodobými, dá se říct, že je to poetické. Pozemek je dost členitý, za domem je nejdřív úzká nudle, potom prostorná část se vzrostlými stromy.
Na rozdíl od ostatních má náš dům původní okna „na výšku“, kazetové vchodové i vnitřní dveře, prkenné podlahy, obklady a dlažby. V tomhle domě se nic moc nezměnilo od té doby, co byl postaven. Trochu to vybízí k tomu „hodně ze současného ponechat a bydlet“, jenže při bližším ohledání je tahle varianta vždycky těžko proveditelná. Dům je třeba přizpůsobit současným potřebám, rekonstrukce ale nezapomíná na původní dojem a poetiku prvních návštěv.
Přízemí je využito pro hlavní obytné místnosti. Kuchyně s jídelnou směrem do ulice, obytný prostor do zahrady, této místnosti dominuje okno s výhledem. Obě místnosti propojuje schodišťová hala. V tomto případě tak, že při otevřených dveřích vzniká jeden velkorysý prostor, tomu napomáhá i průběžná prkenná podlaha. Řešení je vlastně velkorysé, zároveň ale efektivní a ekonomické. Musí být, nízkým rozpočtem jsme byli značně omezeni, proto jsme šli cestou „kvalitního základu“ doplněného o to finančně dostupné. Schodiště vede do nově vybudovaného podkroví s pokoji a koupelnou.
Zvenku jsou užity světlé omítky, na střeše bobrovky. Uvnitř smrková prkna. Některé z dlažeb jsou ponechány. Okna a dveře jsou přesnými kopiemi původních. Z decentního ladění vyčnívá nové betonové schodiště, povrchově upravené červenou stěrkou.Autorská zpráva


Místo: Chotutice, Středočeský kraj
Investor: Soukromá osoba
Autor: Kateřina Pohlová, Pavel Podlipný / 2xpa
Zastavěná plocha: 95,5 m2
Užitná plocha: 130 m2
Počet podlaží / dvoupodlažní
Projekt : 2016 - 2017
Realizace: 2017 - 2018
Foto: Michal Ureš

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz