Rekonstrukce Škroupova náměstí v centru České Lípy

Rekonstrukce Škroupova náměstí v centru České Lípy

(11. 6. 2020) Novou podobu náměstí město vybíralo ze 14 architektonických návrhů

   
 
 
 
 

Rekonstrukce Škroupova náměstí v centru České Lípy

(ČTK) - Klidovou zónou, ale zároveň prostorem pro pořádání menších kulturních akcí by se mělo stát Škroupovo náměstí v centru České Lípy. Na jeho budoucí proměnu město vypsalo architektonickou soutěž, do níž obdrželo 14 návrhů. Vítězem se stal brněnský ateliér M2AU. Velkou výhodou tohoto návrhu je dobře využitelný, dostatečně velký víceúčelový prostor v rovinaté části náměstí. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí radnice Kristýna Kňákal Brožová.

"Porota ocenila také kvalitní výtvarné zachycení historické stopy kostela, zvonice a děkanského domu. Pro další zpracování porota doporučila doplnit do návrhu výraznější vodní prvek a další mobiliář včetně laviček s opěrkami," uvedla mluvčí. Rekonstrukci náměstí chce město zahájit za dva roky. Všechny návrhy z architektonické soutěže si mohou lidé ode dneška do konce června prohlédnout na výstavě ve foyer Kulturního domu Crystal.

Škroupovo náměstí se nachází v samém srdci České Lípy. "Jedná se o archeologicky nesmírně cennou lokalitu a bylo pro nás důležité, aby zde v budoucnu vzniklo něco, co bude architektonicky zajímavé, ale zároveň bude ctít toto zvláštní místo a okolní zástavbu v městské památkové zóně," starostka České Lípy Jitka Volfová (ANO). Na náměstí v minulosti stával i kostel, který ale vzal za své při dvou velkých požárech města na přelomu 18. a 19. století.

Do architektonické soutěže město zahrnulo oblast Škroupova náměstí, přilehlé ulice Prokopa Holého a historických schodů, jež spojují náměstí s ulicí Jindřicha z Lipé. "Po rekonstrukci by Škroupovo náměstí mělo být klidovou zónou s množstvím zeleně, stínu, laviček, ale zároveň s dostatečně velkým prostorem pro pořádání menších kulturních akcí a trhů nejrůznějšího druhu," řekla mluvčí radnice. Výrazně podle ní ubude parkovacích míst, která by měla být jen na straně ulice Prokopa Holého.

Vítězný návrh nejvíce vyhověl zadaným kritériím a představám radnice. "Ačkoli je architektonická soutěž zdlouhavou a nákladnou záležitostí, jsem ráda, že jsme ji uspořádali," dodala starostka. Radnice finančně ocenila čtyři architektonické návrhy, mezi jejich autory rozdělí 750.000 korun.

Doplněno Stavbaweb:

Výsledky soutěže:
1. cena: M2AU s. r. o. Brno
2. cena: Rehwald Landscape architects Praha
3. cena: Helena Hlávková Liberec
zvláštní odměna: Jiří Žentel Praha – za nekonvenční přístup a zároveň velmi kompaktní návrh, který neodporuje zadání soutěže

Ostatní návrhy:
Neuhäusl Hunal Praha
Architektonický ateliér Arkáda Praha
Alice Horňáková architekti Praha 
Josef Hlavatý Praha
Maxim Turba Praha
The Hong Nhung Praha
Vladimír Balda Chrastava
Jaroslav Ševčík Zlín
Ivan Vavřík Praha
Gogolák+grasse Praha
(Prezentace návrhů najdete po kliknutí na odkaz u každého jména)

Po vyhlášení výsledků soutěže bude následovat tzv. jednací řízení bez uveřejnění, ze kterého vzejde dodavatel projektové dokumentace na rekonstrukci Škroupova náměstí. O podmínkách zpracování bude město jednat postupně se všemi oceněnými. S kterým z nich se město skutečně domluví, však není jisté. Snahou města je, aby vše bylo připraveno tak, aby se s rekonstrukcí mohlo začít v roce 2022.
Více na stránkách města Česká Lípa ZDE.

Projekt na stránkách vítězného ateliéru M2AU najdete ZDE.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz