Rekonstrukce stadionu ve Wimbledonu

Rekonstrukce stadionu ve Wimbledonu

 
 
 
 

Rekonstrukce stadionu ve Wimbledonu

Fotogalerie ke článku (5)

Wimbledon

Wimbledon

Wimbledon

Wimbledon

Wimbledon

Wimbledon

Wimbledon

Wimbledon

Wimbledon

Wimbledon
Celá fotogalerie (5)

Architekt: Populous

Již několik měsíců má hlavní kurt ve Wimbledonu zatahovací střechu, takže hra může pokračovat za každého počasí.

Wimbledon, nejstarší tenisový turnaj na světě (založen 1877), je často považován za nejprestižnější. Některé jeho stavby byly zastaralé a v centrálním kurtu, kde byly zastřešeny jen tribuny od roku 1922, musely být za špatného počasí přerušeny zápasy. Architekti Populous (Hellmuth, Obata, Kassabaum) získali zakázku na projekt a renovaci některých částí stadionu. Redefinovali několik kurtů a postavili nový Kurt 2 pro 4000 diváků, který je lehce zanořen, aby nestrhával pozornost.
Nejnádhernějším dílem renovace je však nepochybně výsuvná střecha centrálního kurtu. Nová pohyblivá střecha o velikosti 65x75 m je vyrobena z translucentní membrány PTFE, takže propouští na trávník přirozené denní světlo. To je důležité nejen pro hráče, ale i diváky a kvalitu televizních přenosů. 5200 m2 membrány je upevněno na deseti mobilních ocelových příhradových nosnících o rozpětí 77 m. Když je střecha otevřená, nosníky jsou uloženy na severním a jižním konci, na pevné střeše, která kryje tribuny. Plastová membrána je složená v poměrně kompaktní skladové ploše. Výhled diváků tedy nic neruší. Při zavírání střechy k ochraně trávníku se nosníky pohybují po kolejnicích pomocí hydraulických zvedáků. Membrána se rozevírá až 16 m nad plochou, aby měly vysoké míčky dost prostoru. Sedmisettunová střecha se zavírá pouhých 10 minut. Architektonická textilie, netoxický fluoropolymer Gore â?¢ Tenara ®, byla vybrána pro svou schopnost propouštět přirozené světlo a současně filtrovat škodlivé prvky slunečního světla. Materiál je velmi lehký, pevný, flexibilní a zejména vodě odolný. Ve složeném stavu je odolný proti plísním. Klíčovým faktorem bylo dosažení výborné kvality vnitřního prostředí při zavřené střeše. Pro zajištění žádoucích podmínek pro hru a zamezení kondenzace v takto vzniklé bublině byl do podpor pohyblivé střechy instalován systém rozvádějící chladnou vodu a vytápění. Jakmile se střecha začne zavírat, rozběhne se automaticky systém kontroly vnitřního prostředí centrálního kurtu. Členité potrubí musí snést ohyby a deformace teplem a rozvádět studenou a teplou vodu kolem komplexu. Vnitřní prostředí je stabilizováno třicet minut poté, co se střecha zavřela, a hra může pokračovat.


Zdroj: Archi-News.com

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Sport

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.