Rekonstrukce Státní opery v Praze
Wilsonova 4, Praha 1
(29. 12. 2021) Masák & Partner
Rekonstrukce Státní opery v Praze
Státní opera je jednou ze čtyř scén Národního
divadla, patří mezi nejvýznamnější kulturní scény v Evropě. Budova a její
zázemí jsou významnou historickou památkou. Celková šířka jejího jeviště před
rekonstrukcí byla 22 metrů, hloubka 16 metrů. Výška portálu dosahuje téměř 8
metrů a výška provaziště byla zdvižena při poslední rekonstrukci na 23 metrů.
Hlediště bylo původně vybudováno pro 2000 osob (1/4 byla místa k stání), v současnosti má kapacitu více než 1160 osob.
V roce 1973 přibyla k historické budově provozní budova s energocentrem, dílnami, kancelářemi, baletními sály, sborovým a nahrávacím sálem a pěti nadzemními podlažími. Objekt vyrostl na místě parku a v současnosti již také patří mezi kulturní památky.
Téměř po 44 letech obě budovy prošly stavebními a restaurátorskými zásahy. Zásadní změny se prováděly u rozvodů elektroinstalace, vody, topení, odpadů a vysušení vlhkosti. Úpravy doznalo horní i spodní jeviště a výzdoba hledištní části, šatny umělců a sociální zázemí. V provozní budově byly renovovány kanceláře, zkušebny, baletního a sborového sálu.
Mezi stavebně zajímavé zásahy patřila úprava dispozic druhého podzemního podlaží provozní budovy. Na místě nevyužívaných místností s ocelovými nádržemi pro lehké topné oleje, které sloužily pro vytápění objektu, vznikla zkušebna. Místnosti byly rozděleny nosnými zdmi, bylo proto nutné je spojit s nosnými konstrukcemi 1. podzemního podlaží. Celkem musely být odstraněny tři nosné stěny. Podchycení bylo provedeno pomocí dvou vzpínadel s táhly z předpjatých profilů, které podepřely železobetonové sloupy konstrukce 1. PP i ocelové profily, které nesou stropní konstrukci nad 2. PP.
Další logistickou a stavební zajímavostí bylo umístění pěti chladicích věží na střeše. Systém chlazení musel být zprovozněn do konce roku 2018, neboť je napojen na objekt Národního muzea, se kterým Státní opera sdílí technologie.
Samostatnou kapitolou byly restaurátorské práce. Náročné bylo vzorkování barevnosti interiérů historické budovy, tedy výmalby, tapet lóží či dveří. To samé se týkalo i fasády, podlahových povrchů a dalších detailů. Kompletní rekonstrukcí prošly i veškeré fresky, mohutný lustr zavěšený nad hledištěm a uskutečnila se také výměna sedaček. V dílnách Národního divadla byla vytvořena replika původní opony.
Ztmavlé travertinové obklady provozní budovy byly odstraněny a nahrazeny novými, které ji svou světlou barvou změnily k nepoznání. Nově byla na budově osazena i skleněná fasáda.
Výjimečná je jevištní technologie. O jejím osazení bylo rozhodnuto až v relativně pozdní fázi rekonstrukce. Instalaci točny předcházely práce speciálního zakládání, protože se prostor pod půdorysem jeviště, které má rozměry 17 x 21 metrů, musel vyhloubit o dalších pět metrů. Posléze se prováděl pasport prostor a osazení měřicích bodů, kterými se měřil pohyb okolních konstrukcí. Následovaly bourací práce a podchycení. Dále železobetonové monolitické konstrukce včetně osazení kotvicích prvků pro novou divadelní technologii.
Státní opera se tak stala z technického hlediska nejmodernější divadelní scénou v České republice a obstojí i ve světovém měřítku. Její slavnostní otevření proběhlo 5. 1. 2020 při příležitosti 132. výročí její existence.
Tisková zpráva
Základní informace o objektu
Kategorie
Rekonstrukce
Dokončení
2020
Rekonstrukce Státní opery v Praze
Wilsonova 4
Praha 1
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

7. 8. 2022 20:45:28
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
V oblasti náměstí Jiřího z Poděbrad by bylo třeba řešit dopravu v klidu. Potřebné podzemní parkoviště bylo smeteno ze stolu a tak další léta budou mít rezidenti smůlu.....Parkujte si kde chcete nebo auta nechte za Prahou. Ty vstupy do metra, to je také tragédie!
4. 8. 2022 18:32:36
Re: Restaurace La Bottega Oaks Deli Bistro
Vlastně je to legrační název. Z la bottega vzniklo české putyka, tedy místo nevalné úrovně, kde se spíš jen posedává, a bistro je rychlé občerstvení. A ten anglický název dubu, když se chlubí, že je ze Slovenska, to už je jen třešnička na dortu. Schválně, na co si to místní překřtí?
4. 8. 2022 18:17:17
Re: Proměna náměstí Jiřího z Poděbrad začne do roku 2023
Chtělo by to aspoň jeden realistický obrázek jak to bude vypadat po dokončení - se skutečnou velikostí stromů a hustotou provozu okolo. Jak dlouho bude trvat, než stromy dorostou do velikosti na obrázcích? Myslíte, že budou mít lidi chuť a možnost (nebo odvahu) sníst si na dece na trávníku jídlo koupené třeba na trhu?
4. 8. 2022 17:07:26
Re: Kloboucká lesní – administrativní budova
Skvělé! Gratuluju.
4. 8. 2022 14:39:57
Re: Rubín vrátil opatovickému kostelu ztracený lesk
Střecha super, jen nechápu, proč nezachovali novorománské prvky na fasádě.. o barevnosti ani nemluvím..
27. 7. 2022 14:20:44
Re: Interiér RD – Vysoká nad Labem
Uf... tak to si děláte srandu
23. 7. 2022 17:10:17
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Nevím, nakolik to v reálu bude vnímáno jako památník. Na fotkách to spíš vypadá jako prolézačka pro děti Kolik lidí v dnešním prostředí přehlceném reklamou ještě něco čte? Kromě toho, myslet si, že v kruhu opřeném o tři tyče někdo pozná kužel, je dost odvážné.
23. 7. 2022 16:40:39
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Je příjemné vidět stavbu navrženou pro konkrétní využití. Teď ještě aby měli dost studentů.
19. 7. 2022 17:30:19
Re: Zahálka – objekt G
krásný, zdar
14. 7. 2022 15:14:10
Re: Památník válečných veteránů v parku Československých letců v...
Toto dílo se moc nepovedlo a to esteticky a ani historicky.Navíc deklarovat že je to pro všchny veterány je špatně.Vůbec bych nespojoval boj o osvobození Ostravy (původní památník) a hrdiny Afganistánu.Akce trvalá svoboda byla drahé fiasko.Osvobození Ostravy byla svoboda.Klasický špatný pokus přepis historie.Znásilňujete historickou pravdu.Vyhozené peníze.
12. 7. 2022 14:18:14
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
Moc dobrý a konečně něco příjemně zrekonstruovaného! Ta předešlá poznámka o příšernosti je zajisté od příšerného blbce.
5. 7. 2022 16:56:54
Re: Střední škola zahradnická a technická Litomyšl
To je teda strasnej barak... Co se stalo, Litomysli? To ta puvodni cihlova ruina byla hezci...
4. 7. 2022 11:10:56
Re: Zámecká zahrada a park Oslavany
Krásné. Musím se někdy do té Litomyšle podívat.
1. 7. 2022 20:55:15
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Jaké možnosti má IPR proti vedení města? Žádná demokracie (vláda všech) nedává ani sebelepšímu architektovi (jedinci) možnost mít poslední slovo.
30. 6. 2022 17:13:37
Re: Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Vize vždy zavání pro široké neinformované publikim nereálností.Spolehlivým řešením je žádné vize nemít. Co je lepší?
28. 6. 2022 19:04:03
Re: Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce.
Souhlasím, že kreativní návrhy výškových budov od arch. Evy Jiřičné jsou ozdobou každého města. Že s tím má třeba Praha problémy, to je velká chyba vedení na Magistrátě (nekvalifikovaného), kterému žel chybně asistuje vedení IPR Prahy. V tomto směru výjimečně uznám snahu primátora Macury v Ostravě, který se snaží o maximální investice ve městě. Ale žel zapomíná na ohromnou dluhovou zátěž, kterou zanechá městu pro další desítky let. Měl by se najít dobrý oponent na Magistrátě Ostravy, který by ho uměl přesvědčit o nereálnosti některých jeho vizí.
24. 6. 2022 08:28:56
Re: Ostravský „mrakodrap“ se dočká rekonstrukce
konečně se někdo nebojí udělat v ČR krásný skoro mrakodrap a také to bude pocta pro paní E.Jiřičnou
17. 6. 2022 16:51:50
Re: Architektonická soutěž Svazková škola Pode Vsí
Autor tiskové zprávy by před 50 lety dostal na základní škole z češtiny za 3 hrubé chyby čtyřku. Odolena je přivlastňovací přídavné jméno a jako takové se neskloňuje!
9. 6. 2022 23:00:22
Re: Debata o propojení centra Ostravy a Dolní oblasti Vítkovic
Přítomnost Tomáše Macury a Zuzany Bajgarové je hodně kvalifikovaný důvod, proč se této debatě vyhnout. Lidé, kterým chybí soudnost a zdravý respekt k urbanismu a k lidem, kteří v Ostravě žijí, nemají mít právo diskutovat o tom, jak se mění Ostrava, i když jsou jen žel velkým omylem ve vedení města. Pro mnoho občanů jsou ostudou naší ostravské municipality. Zejména amatérská kariéristka Bajgarová.
7. 6. 2022 18:12:02
Re: Nový Hlavák dostal zelenou. Projekt osobně představili nejvy...
Předpokládám, že jako u Vltavské koncertní haly, budou opět ve veřejné a anonymní soutěži, vybrání k účasti kolektivy již veřejné a známé.........