Rekonstrukce tradiční jizerskohorské chalupy

Rekonstrukce tradiční jizerskohorské chalupy

(28. 3. 2019) Jakub Smolka

   
 
 
 
 

Rekonstrukce tradiční jizerskohorské chalupy

Obnovu chalupy jsme  od začátku vedli tak, abychom skloubili požadavky designu, genia loci horské vsi a současného životního stylu investora. Figura domu na hranici pozemku, přímý kontakt s ulicí a největší lípa v Jizerkách na dvoře byly od počátku určujícími prvky návrhu.

Klasické rozdělení na denní přízemí a podkrovní ložnice se dobře vyrovnává s faktem blízkého kontaktu domu a jeho okolí, dichotomií společenské otevřenosti a relaxační intimity. Přístavky v intencích původních přílepků vstupu a mačkárny (jejíž komín využívá dvorní posezení u udírny) pomáhají artikulovat venkovní prostor – skrytou jižní terasu za kuchyní s výhledem do údolí a dvůr mezi domem a kolnou s různou kvalitou prostorů předzahrádky, posezení pod lípou a u udírny.
Nové vikýře, tvarově i umístěním hledající inspiraci v tradici místních regionálních architektonických forem, rámují výhledy z podkroví do údolí a do koruny lípy. Les ve svahu za domem čeká na umístění trucovny do skalní rozsochy.
Pojednání exteriéru i interiéru je v souladu se vkusem stavebníka střídmé v paletě od tmavě šedé krytiny střechy a severního štítu domu přes přirozeně šednoucí prkna fasády k prosté kráse betonových a kamenných zídek a zdí. Dům se nově otvírá dialogu s okolím, světlu, výhledům, majestátní lípě a dechberoucím scenériím okolí.

Autorská zpráva
Foto: Alexandr Hudeček


Zastavěná plocha 133,5 m2
Užitná plocha 194,0 m2
Plocha pozemku 2031,3 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2018

Komentáře ke článku

 
 
 
 
 
 
 
 

29. 3. 2019 13:41:02. Re: Rekonstrukce tradiční jizerskohorské chalupy. Lucie Nippertová

  Dobrý den,

líbí se mi použitý odstín šedé na krytině i na oknech - mohu se zeptat, jaký odstín to je? Dle fotek lze špatně zařadit.

Děkuji!

1. 4. 2019 15:39:26. Re: Re: Rekonstrukce tradiční jizerskohorské chalupy. Cube.A

  Dobrý den, jistě. Střešní krytina byla tuším Lindab, odstín antracit (přesný RAL už bohužel nedohledám), okna Vekra - dřevohliník, odstín stejně jako střecha - antracit. Stačí takhle? :-)

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz