Rekonstrukce výpravní budovy v Čelákovicích

Rekonstrukce výpravní budovy v Čelákovicích

Čelákovice

(30. 4. 2021) studio 519

   
 
 
 
 

Rekonstrukce výpravní budovy v Čelákovicích

V Čelákovicích jsme dostali možnost komplexně řešit nejen úpravu samotné výpravní budovy, ale i přilehlého okolí. Za důležitý úkol jsme považovali výtvarně sjednotit technologickou budovu, výpravní budovu a objekt někdejší restaurace. Bylo také potřeba zohlednit investorův požadavek na bezúdržbovost.

 
U zastřešení nástupiště sousedícího s výpravní budovou jsme zachovali stávající konstrukci a opláštili ji vysokotlakým laminátem kombinovaným s lakovanými ocelovými kazetami. Opláštili jsme také budovu s technickým zázemím i všechny viditelné technologické prvky. Dosáhli jsme tak vizuálního sjednocení celého prostoru. Technické funkce prozrazuje hnědá barva plášťů.
 
Rádi do našich návrhů vnášíme lehkost a nadsázku. Také se snažíme tam, kde to jde, vsazovat do staveb dopravní infrastruktury zeleň. Tak vznikla základní výtvarná myšlenka pro čelákovické nádraží: stromořadí. Kmeny stromů tvoří nosné sloupy zastřešení, tvar korun určují geometrické tvary plátů opláštění. Lavičky pod stromy evokují posezení na návsi.
 
Design mobiliáře dopravních staveb, který zde byl použit, pochází také ze studia 519, stejně jako mobiliář bistra, které vzniklo na místě nádražní restaurace. Díky tomu, že jsme měli vliv i na podobu rekonstrukce historické výpravní budovy, působí celek harmonicky. Zastřešené prostory po stranách výpravní budovy bylo potřeba prosvětlit. Nebylo možné probourávat zdi, proto jsme se rozhodli k zadní stěně přisadit dvě vrstvy prosklených panelů se světelnými trubicemi. Původní grafika místního výtvarníka byla nahrazena grafickým ztvárněním železničního mostu v Čelákovicích. Parkování pro kola jsme vyřešili pomocí cyklověže, která vzhledově souzní s rekonstruovaným nádražím.

Autorská zpráva

Autoři: Bohumil Novotný, Radek Hegmon

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Dokončení

2019

 
 
 
 
50.1627026
14.7509891
Rekonstrukce výpravní budovy v Čelákovicích

Rekonstrukce výpravní budovy v Čelákovicích
Čelákovice

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2021 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz