Renzo Piano: The Shard (Střep)

Renzo Piano: The Shard (Střep)

(12. 7. 2012) V Londýně byl inaugurován nejvyšší mrakodrap v Evropě
(ČTK) - V Londýně byl 5. července slavnostně otevřen nejvyšší mrakodrap v Evropě. Budova přezdívaná podle svého tvaru The Shard (Střep) se tyčí do výšky 310 metrů a její stavba stála 450 milionů liber (14,3 miliardy korun).

 
 
 
 

Renzo Piano: The Shard (Střep)

V Londýně byl inaugurován nejvyšší mrakodrap v Evropě
(ČTK) - V Londýně byl 5. července slavnostně otevřen nejvyšší mrakodrap v Evropě. Budova přezdívaná podle svého tvaru The Shard (Střep) se tyčí do výšky 310 metrů a její stavba stála 450 milionů liber (14,3 miliardy korun).

Vizualizace - Th Shard měnící se během dne...
The Shard - duben 2012  (foto: Tomasz Sikorski, zdroj:Wikipedie) The Shard - v prosinci 2011 (zdroj: Wikipedie / autor: Christopherblack30)
Mrakodrap, který je nejnovějším a nejvýraznějším doplňkem londýnského horizontu, navrhl italský architekt Renzo Piano.
Je známý například jako spoluautor pařížského Centre Pompidou. V případě Shardu se nechal inspirovat popisem Londýna 18. století od italského malíře Canaletta. Podle něj byla metropole plochým městem, z něhož vystupovaly špičky kostelních věží.

Shard bude ale kostelní věž poněkud převyšovat. Toto "vertikální město", jak mu říkají investoři, má 72 obývaných pater a dalších 15 pater tvoří skleněná nástavba. V prvních 28 patrech budou kanceláře, následují patra restaurací, ve 34. až 52. patře bude hotel Shangri-La, v dalších 12 patrech nejvýše položené byty v Británii a v patrech 68 až 72 budou vyhlídkové prostory přístupné veřejnosti.

Zatím jediným jistým obyvatelem je hongkongská hotelová skupina Shangri-La, jejíž hotel by se měl v budově otevřít příští rok v únoru. Tehdy by také měla být zpřístupněna veřejnosti vyhlídka a nastěhovat by se měly do kanceláří první firmy. I když zatím žádná nebyla potvrzena, duchovní otec celého projektu obchodník Irvine Sellar tvrdí, že jedná nejméně se třemi zájemci. Mluví se o katarské televizi Al-Džazíra či konzultační firmě AT Kearney.

Byty v Shardu, ze kterých má být za dobrého počasí vidět moře, mají patřit k nejdražším ve městě. Podle britských médií se budou prodávat za 30 milionů až 50 milionů liber (954 milionů až 1,59 miliardy korun).

"Ani je nebudeme dávat opravdu na trh,"
řekl listu The Guardian zástupce investiční společnosti. "Na této úrovni je na světě 25 až 50 možných kupců. Agenti jim prostě zavolají," řekl.

Shard je na rušné dopravní křižovatce u London Bridge, poměrně netypické lokalitě, protože většina výškových budov, které se v Londýně od 80. let stavějí, je buď přes řeku v City, nebo v novém finančním středisku na místě bývalých doků na Canary Wharf. Navíc okolí London Bridge nepatří k nejkrásnějším oblastem hlavního města.

The Shard - vizulizace The Shard - vizulizace

Celý projekt měl namále po finanční krizi v roce 2008. Shard zachránilo konsorcium investorů z Kataru, kteří koupili 95 procent podílu a vlastní tak po obchodním domě Harrods v britské metropoli další významnou budovu. Shard má 72 obývaných pater. V prvních 28 patrech budou kanceláře, následují patra restaurací, ve 34. až 52. patře bude hotel Shangri-La, v dalších 12 patrech nejvýše položené byty v Británii a v patrech 68 až 72 budou vyhlídkové prostory, které budou od února přístupné veřejnosti.
The Shard - vizulizace
Projekt inicioval obchodník Irvine Sellar, ale stavba měla namále po finanční krizi v roce 2008. Shard zachránil Katar, který koupil 95 procent podílu a vlastní tak po obchodním domě Harrods v britské metropoli další významnou budovu.

Inauguraci provázela okázalá show, kdy z mrakodrapu zamířily paprsky laseru na další londýnské mrakodrapy a jiné pamětihodnosti, jako je známý mrakodrap zvaný Gerkhin (Okurka), most Tower Bridge, galerie Tate Modern, obří ruské kolo London Eye nebo katedrála sv. Pavla. Hráli k tomu londýnští filharmonici. Čestnými hosty byli princ Andrew a katarský premiér Hamad bin Džasím bin Džabr Sání.

Stavba ale každého nepotěšila. Celkem podle očekávání se ozval Andrewův bratr a následník trůnu princ Charles, který není zrovna milovníkem moderní architektury. Prohlásil, že "Londýn se zřejmě mění v absurdní piknikový stůl". "Už tu máme obří okurku, teď to vypadá, že budeme mít ohromnou slánku," poznamenal o Shardu a Gerkhinu.

Také organizace English Heritage, chránící kulturní odkaz země, tvrdí, že stavba je na nesprávném místě a vadí ve výhledu na katedrálu sv. Pavla a na parlament. Podle listu The Guardian je Shard "dokonalou metaforou dnešního Londýna... ve kterém je stále více nerovnosti a je nebezpečně závislý na investicích z 'rychlých' peněz". "Je drahý, mimo možnosti většiny lidí a vlastní ho zahraniční investoři," napsal list.

Shard má být nevyšším mrakodrapem v Evropě, ale koncem roku ho má překonat po dokončení Mercury City Tower v Moskvě.
The Shard - vizulizace
Doplněno Stavbaweb:
Místo: 32 London Bridge Street, Londýn
Developer: Sellar Property Group
Architekt: Renzo Piano
Výška střechy: 309,6 m
Podlahová plocha: 110 000 m2
Počet podlaží: 72
Projekt: 2000
Realizace: 2009 – 2012

Podrobné informace naleznete na Wikipedii -
zde.
Oficiální stránky:
The Shard
Fotografie a videa naleznete zde:
Shard Special.
Renzo Piano

Londýnské mrakodrapy  (zdroj: Wikipedie / autor: Cmglee)

Související články:

 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Administrativa

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz