Replika historického mostu přes odlehčovací kanál

Replika historického mostu přes odlehčovací kanál

(7. 7. 2014) Zpátky v čase se vydal brněnský tým České Doky. Plánování nasazení bednění i výběr správných bednicích prvků tentokrát nesměřoval na novostavbu, ale na historický most ze čtyřicátých let.

 
 
 
 

Replika historického mostu přes odlehčovací kanál

Zpátky v čase se vydal brněnský tým České Doky. Plánování nasazení bednění i výběr správných bednicích prvků tentokrát nesměřoval na novostavbu, ale na historický most ze čtyřicátých let.

Původní most na historické fotografii z doby po dokončení. (Foto z webu www.starybzenec.cz, Jindřich Büchler a Starý Bzenec)
Původní most přes odlehčovací kanál, který byl vystavěný v době druhé světové války, v poslední době potřeboval nutnou renovaci z důvodů porušené statiky. Původně mělo proběhnout jen odbourání a znovupostavení nosných oblouků a táhel a stavba nových opěr. Po zvednutí mostovky se zjistilo, že realita bude jiná. „Po odbourání vybraných konstrukcí bylo zjištěno, že i zbytek mostu má špatnou statiku. Bylo tedy rozhodnuto o kompletní demolici a výstavbě ,,kopie,, původního mostu,“ komentuje Martin Povýšil, vedoucí brněnské pobočky Doka.

Plány pro nasazení bednění a betonáž pocházejí z pera Jiřího Dvořáka z technického týmu Doka. „Bednění jsme plánovali tak, abychom vytvořili přesnou repliku původního mostu. Dokonce jsme se pravděpodobně ani příliš neodchýlili od původní stavby, co se týče postupu výstavby a nasazení bednění obecně. Jen jsme použili mnohem sofistikovanější techniku,“ komentuje. Podle plánů byl ve zvednuté poloze nejdříve betonován nový rám mostovky z podélných i příčných trámů. Zajímavostí konstrukce je, že v hlavních podélných trámech byly pro zvýšení pevnosti armatury použity šroubové spoje. Později byly vybetonovány zárodky nosných oblouků a poté byla ve čtyřech pracovních taktech provedena táhla. Následovalo bednění a betonáž obou nosných oblouků a jejich dvou příčníků s nasazením rámového bednění Frami Xlife, respektive nosníkového bednění TOP 50. Bednicí formy byly vyneseny na lehké, ale vysoce únosné podpěrné věže Staxo 40 se zavětrováním pomocí vzpěr EUREX 60. Po spuštění mostovky na nové úložné prahy pak byla dobetonována deska, a to s nasazením systému Dokaflex 20 s bednicími deskami Doka 3-SO.

„Díky nasazení správných technologií se nám podařilo postavit přesnou repliku původního mostu. A jsem si jist, že po dokončení povrchové úpravy, která má imitovat původní povrch historické stavby, jen málokdo pozná, že se jedná vlastně o novostavbu,“ uzavírá Zdeněk Březina, stavbyvedoucí prováděcí firmy D.I.S. Brno. Zbývá jen dodat, že „nový“ most budou moci motoristé využívat od září letošního roku.
podle podkladů společnosti Česká Doka bednicí technika spol. s r. o.
 

Místo rekonstrukce přišla demolice — most měl celkově poškozenou statiku. Armatura je posílena použitím šroubových spojů.
Betonáž táhel mostu.
Celkový pohled na nově budovaný most přes odlehčovací kanál mezi Veselí nad Moravou a Moravským Pískem.
 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Doprava/infrastruktura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz