Restaurace a Pivovar Solnice
Piaristické náměstí, České Budějovice
(12. 3. 2021) Lubor
Gregora, Martin Veber, Jana Pincová
Restaurace a Pivovar Solnice
Solnice
na Piaristickém náměstí je jednou z dominant historického jádra královského
města České Budějovice. Nachází se v blízkosti bývalého dominikánského
kláštera, na jehož pozemku byla budova na počátku 30. let 16. století
postavena. Svou západní stranou přiléhá k městské hradbě, která se v tomto
úseku dochovala do dnešní doby (včetně ochozu navazujícího na polygonální baštu).
Strmý západní štít Solnice vytváří společně s klášterním kostelem a středověkým
opevněním malebnou siluetu města. Směrem do centra se naopak budova obrací
zdobným štítem zakončeným stupni napodobujícími cimbuří a tvoří neméně
působivou scenérii Piaristického náměstí.
Budova Pivovaru Solnice je historickým měšťanským jednopatrovým domem, který se nachází na nároží bloku domů na křižovatce ulic Česká a Hroznová. Svým jižním (podélným) průčelím je orientován do Piaristického náměstí.
Z historie:
Stavba Solnice byla dokončena roku 1531. Původně se jednalo o městskou sýpku, později zde byl zřízen sklad soli, třetí historickou funkcí budovy byl sklad zbraní – zbrojnice.
Prvkem zásadního významu nejen v kontextu Čech je unikátně dochovaná konstrukce krovu, která patří mezi čtveřici nejstarších datovaných krovů této konstrukční soustavy s ležatou stolicí v České republice. Starší dosud identifikované krovy tohoto typu se dochovaly nad presbytářem kostela sv. Jakuba v Prachaticích (1510), na velké Malostranské mostecké věži v Praze (1527), a nad lodí kostela sv. Bartoloměje v Plzni (1526). Stropní trámy byly původně bez podélných středních průvlaků podporovaných sloupy se sedly, které sem byly vloženy až v roce 1806. Rumpál v prostoru krovu pochází z roku 1846.
Objekt tvoří tzv. Malá a Velká solnice. Velká solnice má čtyři podlaží volných skladovacích ploch s dřevěnou trámovou konstrukcí, ze severu k ní přiléhá dvoupodlažní budova Malé solnice s renesančními klenbami v přízemí. Do dnešní doby se dochovalo takřka vše v původní podobě.
Konstrukce krovu vychází z tradice pozdně gotických „klasových“ krovů, ve spodní úrovni však již byla užita ležatá stolice (měla výhodu možností využití půdy jako skladovacího prostoru). Krov Solnice tak představuje raný příklad konstrukce kombinující klasové uspořádání příčných vzpěr (charakteristické pro krovy z období od počátku 15. století až do první poloviny 16. století) s ranou formou ležaté stolice (typickou pro 2. polovinu 16. století).
Příčné vazby se skládají z páru krokví rozepřených vodorovnými hambalky ve třech výškových úrovních. Ležaté sloupky stolice pod spodními hambalky jsou čepovány přímo do vazných trámů, na horní konce sloupků je nasazena pětiboká podélná vaznice podvlečená pod hambalky. Rozpěra příčné plné vazby je odsazená od hambalků. Plná vazba je dále doplněna párem klasových vzpěr přecházejících přes střední hambalek a plátovaných na krokve. Krov je podélně ztužen ondřejskými kříži v rovině šikmých vzpěr ležatých stolic a hřebenovou stojatou stolicí. Většina spojů je s rybinovým přeplátováním a se zajištěním dřevěnými hřeby.
Malá solnice přiléhající ze severní strany je dvojpodlažním jednotraktovým objektem – v přízemí se čtyřmi poli křížových kleneb s renesančními hřebínky, horní podlaží již tvoří podkroví (s novodobou konstrukcí pultové střechy z 90. let 20. století).
Budova pivovaru svým umístěním odpovídá středověké parcelaci města, během své existence však prošla řadou stavebních úprav. Dům má podélnou, hloubkově orientovanou dispozici. Středověké zdivo se patrně dochovalo na obvodových stěnách západní části přízemí, další výraznou fází je renesanční (konec 16. století) a klasicistní (19. století). Dům se postupně rozrůstal směrem západním, až ve 20. staletí zaplnil beze zbytku celou parcelu. Jednopatrový, částečně podsklepený dům je členě na pět traktů. Nejreprezentativnější je první trakt při nároží – zde byla v prvním patře objevena unikátně dochovaná stropní trámová konstrukce s překládaným záklopem, vše s bohatou řezbářskou výzdobou.
Koncept obnovy:
Solnice se řadí mezi poklady historické architektury přesahující jihočeský region, což potvrzuje i zápis do indikativního seznamu národních kulturních památek. I přes účelový charakter budovy je její hlavní průčelí se strmým štítem a s iluzí fortifikačních prvků včetně nefunkčních klíčových střílen esteticky velice působivé. Architektonické provedení i vysoká úroveň řemeslné práce měly v době vzniku za cíl podtrhnout bohatství města. Objekt nikdy nebyl zničen požárem (což je v prostředí Českých Budějovic výjimečné), nebyl ani přestavěn. Zachování této unikátní památky v její celistvosti a zpřístupnění veřejnosti bylo hlavním požadavkem i při právě dokončené rekonstrukci.
Prvořadým úkolem bylo nejen ponechání a konzervace dochovaných konstrukcí a prvků (dřevěné trámy, omítky), ale i zachování halových dispozic. To bylo možné pouze za předpokladu propojení budovy s pivovarem, neboť zázemí, které nemuselo nutně být umístěno přímo v Solnici, bylo přesunuto do blízké provozní budovy. Nachází se v ní proto nejen pivovar, ale i skladové a kancelářské prostory, šatny i technologické místnosti (chlazení, trafostanice).
Klíčovým bodem pro uskutečnění celého záměru bylo proto vytvoření funkčního propojení obou objektů podzemním produktovodem pod Piaristickým náměstím. V něm je umístěno nejen potrubí, kterým proudí do výčepů pivo, ale i potrubí s chladicí kapalinou a kabelové vedení elektrické energie. Přívod piva je prezentován i v interiérech restaurace.
Tři podlaží Velké solnice slouží jako restaurace, přízemí je zařízeno jako pivnice. Pohodlnější a intimnější prostředí bylo vytvořeno v prvním paře restaurace. Do druhého patra je situován salónek pro oddělené společenské akce. Podkroví Velké solnice funguje jako samostatný expoziční prostor.
Kuchyně se nachází v prvním podlaží Malé solnice, výdej ve druhém podlaží obsluhuje jídelní výtah. Dále je do tohoto podkroví situováno hygienické zázemí pro hosty a místnosti technického zázemí.
Požární úniková cesta, jejíž řešení bylo pro rekonstrukci klíčové, je umístěna v prvním poli Malé solnice. To umožnilo ve Velké solnici zachovat nečleněné dispozice ve všech čtyřech podlažích a obnovit v celé budově dřevěná schodnicová schodiště.
Pivovar:
Stavební řešení
V Solnici se práce zaměřily na zajištění a obnovu unikátně dochovaných, leč silně narušených dřevěných prvků a konstrukcí. V nezbytných případech byly vyráběny jejich repliky a částečné náhrady. Vysoce odbornou řemeslnou činností byla oprava krovu a zajištění zhlaví stropních trámů – u obojího byl před zahájením stavby konstatován havarijní stav. Na práce tesařů navazovala povrchová úprava původních trámů navržená technologem a restaurátorem (protipožární nátěr způsobil rozsáhlé rozvláknění dřeva, požadavkem však bylo zachování autentického ručně opracovaného povrchu trámů bez pohledově se uplatňujících zásahů nebo nových zpevňujících vrstev).
Zdivo bylo staticky zajištěno, provedla se opatření ke snížení jeho vlhkosti (provětrávání základového zdiva, lokálně injektáž). Mimořádná pozornost byla věnována skladbám a povrchovým úpravám (zateplení střešní roviny, skladby podlah při zachování jejich nerovnosti, obnova a doplnění historických omítek). Ve všech jmenovaných oblastech byly použity nejkvalitnější dostupné technologie, práce prováděli řemeslníci s velkými zkušenostmi v oboru.
Část prvků a výrobků bylo obnovováno restaurátorsky (především truhlářské a kovářské výrobky).
Rekonstrukce provozní budovy byla velmi náročná z hlediska stavebního i technologického. Vzhledem k zásadním dispozičním změnám a k nárůstu zatížení stropních konstrukcí byla ponechána pouze její obvodová stěna, která byla navíc podchycena v celé ploše půdorysu železobetonovou vanou, pomocí níž byl celý objekt podsklepen. Tím vznikl ve spodním podlaží dostatečný prostor pro osazení pivovarnické technologie. Stropní konstrukce jsou zde nové, železobetonové deskové. V posledním (nejzápadnějším) poli byl osazen nákladní výtah pro obsluhu skladů v patře a snížené úrovně pivovaru.
Technologie
Historický charakter budovy Solnice a její využití jako restauračního provozu vyžadoval nový přístup také při řešení technologie chlazení, vzduchotechniky a klimatizace. Z důvodů snížení tepelné zátěže v kuchyni byla vybrána varianta indukčního varného bloku. Tím se zásadně snížily nároky na vzduchotechniku, ale naopak vznikl požadavek na navýšení elektrického příkonu budovy. Jako optimální bylo vyhodnoceno umístění napájecího transformátoru a zdrojů chladu v provozní budově v Hroznové ulici, která se stala technologickým centrem celého komplexu. Vzniklo tak ojedinělé řešení spočívající ve vzájemném propojení budov 70 m dlouhým „produktovodem“ uloženým pod náměstím. Tímto produktovodem je vedeno pivo z ležáckých tanků pivovaru do stáčecích přetlačných tanků v restauraci, elektrická energie pro budovu restaurace, chlazený glykol pro klimatizaci a pro kondenzaci všech chladírenských technologií v budově Solnice.
Vzhledem k umístění provozů v historickém centru města bylo nutné zvolit řešení nejen s maximální účinností, ale také co nejméně hlučné. Byla tedy zvolena varianta kondenzace prostřednictvím nemrznoucí směsi v „drycooleru“ umístěném na střešní terase Pivovaru s pohledovým zakrytím zařízení kovovými lamelami v barvě střešní krytiny. V letních měsících centrální chladič kapaliny s ekologickým chladivem vyrábí glykol 6/12 °C, který je používán v budově Solnice pro vzduchotechniku, klimatizaci a kondenzaci chladírenských technologií. V budově Pivovaru slouží jako zdroj chladu pro technologický chiller s přírodním chladivem a dodává propylenglykol 0/1,5 °C. V letních měsících pracuje tady chiller v režimu subcritickém. V zimních měsících a přechodných obdobích je zdrojem chladu pro technologický chiller pivovaru přímo drycooler s teplotním spádem minimálně 28/24 °C. Chlazení technologie pivovaru je tedy v režimu transcritickém a se snižující se venkovní teplotou dojde opět k přechodu do režimu subkritického.
Chladírenské technologie jsou vybaveny výměníky pro zpětné získávání tepla a tím je maximálně využita tepelná energie vznikající chlazením. Pro výrobu piva volil investor technologii také z pohledu energetické náročnosti a efektivity provozu. Při výběru technologie byl kladen důraz na moderní řídicí systém, automatiku provozu a dostatečné objemy tanků pro správný technologický postup ležení vyráběných piv.
Řešení interiérů
Vybavení Restaurace Solnice odkazuje na historické využití budovy. Zdůraznili jsme původní hospodářský charakter budovy. Byly použity jednoduché kovové konstrukce z tenkostěnných profilů se „suříkovým“ nátěrem, které prostor s jasnou dominancí dřeva doplnily o výrazně se uplatňující barvu. Jejich forma navíc podtrhuje charakter skladiště, kterým Solnice vždy byla. Nejedná se pouze o vzhled barů, podobné jednoduché konstrukce se nacházejí i v plochách odbytových prostorů restaurace v podobě regálů s uloženými pivními sudy KEG.
Prostorem všech podlaží prochází v místě barů kovová trubka (se shodným nátěrem), která evokuje přívod pivního potrubí z pivovaru přímo do výčepu. Regálovou konstrukci se „suříkovým“ nátěrem doplňuje nerezový jemně profilovaný plech.
Osvětlení bylo dalším klíčovým bodem celé rekonstrukce – bývalá sýpka s malými okny a s velmi nízkou výškou podlaží vyžadovala poměrně výrazné přisvětlení celé plochy, které však nemá návštěvníky oslňovat. Byla zvolena kombinace liniových svítidel osazených mezi trámy se svěšenými baňkami žárovek zavěšenými na trámech podél obou štítových stěn. Celkový dojem příjemně osvětleného prostoru dotvářejí svítící plochy kolem zábaří opatřené předsazenou barrisolovou fólií s černobílými fotografickými motivy z prostoru pivovaru.
Vybavení nábytkem spoluvytváří různě koncipovaná podlaží restaurace. V pivnici jsou masivní lavice a stoly, v restauraci v prvním patře čalouněný nábytek, salonek ve druhém patře nabízí variabilní uspořádání pro různé příležitosti. V podkroví se nachází univerzálně využitelná expoziční místnost, kde je pomocí reflektorů osvětlována jak výstavní plocha, tak atraktivní krovová konstrukce.
Autorská zpráva
Autor: Lubor Gregora, Martin Veber, Jana Pincová
Projektant: Ateliér Heritas s.r.o., Ateliér PH6 s.r.o.
Dodavatel: Auböck s.r.o.
Ocenění: Nominace na titul v soutěži Stavba roku 2019; Cena Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR v soutěži Stavba roku 2019
Základní informace o objektu
Kategorie
Rekonstrukce
Dokončení
2018
Restaurace a Pivovar Solnice
Piaristické náměstí
České Budějovice
Komentáře ke článku
Registrace k zasílání newsletteru
Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

7. 6. 2023 16:46:45
Pujcky
Mám kapitál, který bude sloužit k poskytování krátkodobých a dlouhodobých zvláštních půjček od 50000 Kč do 500.000.000 Kč pro každého, kdo chce, aby byl tento úvěr vážný. Zájem ve výši 3% ročně v závislosti na půjčené částce, protože zejména nechceme porušovat zákon. Můžete splácet až 3 až 25 let v závislosti na výši úvěru. Je na vás, abyste prováděl měsíční platby. Požaduji pouze uznání certifikovaného ručně dlužného dluhu a některé části jsou také potřebné Email: kdfin11@gmail.com
7. 6. 2023 13:11:53
Re: Rodinný dům Tribuna
Děkuji paní Ivetě Cákové za plodnou diskusi k tématu. Ale k věci: Prezentovat stavbu bez situace a možnosti posouzení vnějších vazeb je nesmysl. I když i fotografie samotné vypovídají o urbanistické kvalitě mnohé. A mimochodem - schodiště musí mít madlo. Ale je vidět, že autoři netrpí úzkoprsostí a stavební úřad také ne.
5. 6. 2023 16:30:04
Re: Rodinný dům v Mníšku pod Brdy
Dobrý den, někde jsem četl, že parapety musí být vysoké 90 cm. V podkroví ale určitě tak vysoký není. Jak je možné, že to takto architekti nevědí a že to stavební úřad zkolaudoval?
31. 5. 2023 19:54:12
Re: Město a investor zveřejnilo pět návrhů pro dostavbu pražskéh...
Mně by se nejvíc líbil návrh týmu 15. Fasáda svou tektonikou i barevností perfektně zapadá mezi původní stavby a přitom je nekopíruje. Navíc krásně otevírá "vnitrobloky", které jsou vlastně náměstími. Tým 11 má na první pohled velmi atraktivní fasádu se zámecky působícími vstupními oblouky, ale právě ty ve mě vyvolávají spíš pocit "tady už je to naše", než "pojď dál". A stejné je to u průchodů do vnitrobloků - nejsou to ulice.
31. 5. 2023 19:33:03
Re: Studenti architektury představí vizi Česka na výstavě CZ2
Studentská představa, že cyklistika plnohodnotně nahradí automobilovou dopravu, je naivní. Na kole nerozvezete děti do škol, nepřivezete nákup, nedojedete čistý v každém počasí. A to ještě nemluvím o rychlosti, která je zejména mimo centra měst nesrovnatelná.
31. 5. 2023 07:18:08
Re: Město a investor zveřejnilo pět návrhů pro dostavbu pražskéh...
... ilustrační foto ?
30. 5. 2023 14:49:13
Re: Byt výtvarnice a architekta
Byt je krásně rozvolněný, nicméně stále nechápu, jak je možné, že zde není dodržena norma ohledně nepřípustnosti přímého vstupu z kuchyně / obytné místnosti na WC. Tento precedens mne trápí, protože pokud projekt byl předložen na stavební úřad a vyjádřila se němu i Hygienická stanice, pak něco není v pořádku.....
25. 5. 2023 19:47:02
Re: Rozšíření kanceláří Price f(x)
Zaujaly mě ty "černě přestříkané technologické rozvody". Jaké technologie se tím myslí? Copak nemají rozvody podle druhu média z bezpečnostních důvodů svou předepsanou barvu?
25. 5. 2023 18:31:36
Re: Rezidence nad zatopeným lomem
Nádhera.
8. 5. 2023 18:56:36
Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu
Proč ve většině nových dispozic architekti ignorují požadavek, aby WC nebylo přímo přístupné z prostoru pro přípravu a konzumaci jídel? Jinak hezké, hlavně jak je to barevné.
5. 5. 2023 11:38:19
Re: Rekonstrukce bytu: Tři boxy z Packwallu
Vypadá to úžasně! Mohu se k Vám pozvat na kávu a prohlídku rekonstruovaného bytu? Moc děkuji a těším se Karel Klátil 777979743 karel.klatil@flexibau.cz
27. 4. 2023 20:00:04
Re: Rekonstrukce stodoly v Pošumaví
Tak tohle se mi opravdu líbí. Taková obytná/neobytná stodola/nestodola. Paráda.
27. 4. 2023 19:15:46
Re: Re: Rozhledna Vysoké Pole.
Tak zkuste žít v jeskyni. A běda, jestli někde vyšlapete pěšinku.
27. 4. 2023 19:08:53
Re: Zlínská zrcadla
Pěkné instalace pro lidi, ale kolik ptáků už se o ta zrcadla zabilo? Nebo je ten povrch pro ptáky nějak zviditelněn?
24. 4. 2023 11:27:21
Re: Re: Ostrava se v realizaci koncertního sálu posunula o další...
...stejně jako kdysi nepotřebovala Praha Národní divadlo... Stavby pro kulturu de facto nejsou zapotřebí nikdy, člověk se obrazů nebo hudby nenají, přece, není-liž pravda?
22. 4. 2023 13:59:36
Re: Ostrava se v realizaci koncertního sálu posunula o další kro...
Pokládám od počátku tento plán za nesmírné plýtvání veřejnými prostředky a v souvislosti se současnou fiskální situací státu i podnikatelských kruhů v MS kraji ze vrcholně nezodpovědné jednání primátora a jeho nohsledů, zejména paní Bajgarové. Koncertní sál Ostrava nepotřebuje. Pro Tomáše Macuru to má být jen jeden z hlavních pomníků jeho mocenského megalomanského působení ve vedení Magistrátu. Podobně jako Andrej Babiš, i Macura finanční stránku města řídí jak svoji privátní firmu. Najde se nějaký dobrý spolek, který tohoto odiozního politického podivína požene k hmotné odpovědnosti?
19. 4. 2023 00:10:45
Re: Rozhledna Vysoké Pole
Vylepšování krajiny rozhlednami je zcela nevhodná záležitost. Příroda je dokonalá bez našich zásahů. Navíc je to skutečně nevkusné,
18. 4. 2023 22:46:43
Re: Rozhledna Vysoké Pole
Pro mě je to nádhera. Těším se na návštěvu a gratuluji!
16. 4. 2023 18:25:26
Re: Re: Rekonstrukce kulturního domu a kina v Chlumci.
Adresa: Muchova 267, 403 39 Chlumec
13. 4. 2023 18:14:08
Re: Rekonstrukce kulturního domu a kina v Chlumci
jedná se o obec Chlumec na jihu Čech, nebo o Chlumec nad Cidlinou, či nějaký jiný Chlumec ?