Resuscitace areálu České obce sokolské na Malé Straně

Resuscitace areálu České obce sokolské na Malé Straně

(7. 11. 2018) 19. ročník Přehlídky diplomových prací – 3. místo / Jakub Herza

   
 
 
 
 

Resuscitace areálu České obce sokolské na Malé Straně

3. cena: Jakub Herza, Architektura pohybu: Resuscitace areálu České obce sokolské na Malé Straně
(UMPRUM, vedoucí práce doc. Ing. akad. arch. Jan Šépka)

AUTORSKÁ ZPRÁVA:
100 let naší demokracie si připomína i Sokol, telocviční spolek, který stál u všech důležitých mílníků naší státnosti. Sokol je stále jednou z největších volnočasových organizací, která provozuje na 800 set sportovišť a sokoloven po celé České republice.

Předmětem této diplomové práce je hlavní sídlo České obce sokolské v Praze na Malé Straně. Areál Tyršova domu, který si Sokol přestavěl v roce 1925 a do dnešních dnů se v podstatě nezměnil. Záměrem práce je nalézt strategii jak “resuscitovat” a rozhýbat ztuhlý organizmus areálu a přizpůsobit ho dnešním potřebám. Postupně ho zpřístupnit veřejnosti stejně jako činnost Sokola. Redefinice prostoru a jeho užití jako pobídka k redefinici programu a činnosti Sokola samého.

Za klíčový nástroj si volím aktivitu a pohyb, Sokolskou činnost, která směřuje k veřejnému. Největší slabinou, ale také potenciálem dnešního Sokola je jeho (ne)schopnost komunikace směrem ven. Hlavní sídlo Sokola je na unikátním místě, které je součástí veřejného parku, ale ve struktuře Malé Strany je pomlkou, bílým místem.

Strategií mého návrhu je zaměřit se na fungující části areálu a posilnit je. V druhé řadě na části, které dnes nefungují, ale skrývají největší potenciál vzhledem k veřejnému. Mou snahou není transformovat celý organismus, ale pomocí několika klíčových změn výrazně podpořit Sokolskou činnost, která je to nejpodstatnější.

Míra pohybu, aktivita a nebo strnulost je obrazem o stavu Sokola samého. Jak moc dokáže být aktivní, pohyblivý, jak moc dokáže místo využít a nebo nedokáže. Proměna prostoru a jeho fyzické podoby je pouze impulsem, nástrojem, pobídkou k využití. Neřeší problém samotný protože ani nemůže.

Jaké by tedy mělo být nové sídlo České obce sokolské? Zhruba takové jaké si ho udělají a jaké ho budou v každodenní činnosti obhajovat.

HODNOCENÍ POROTY:
Porota se rozhodla udělit dvě třetí místa projektům s podobným rozsahem, ale odlišným přístupem.
Oceněný projekt otevírá zajímavý pohled na organizaci Sokola a jejího hlavního sídla v centru Prahy. Skrz transformaci areálu předkládá „nabídku“ k podpoře sokolské činnosti a oživení dnes nefunkční základny.
 
Zdatnost:

tělesná
duševní
sociální

Přesně s těmito atributy se pracuje v kontextu celého areálu. Návrh velmi citlivě pracuje s historickými objekty a nenásilně do nich začleňuje tolik potřebné funkce. Nový, výrazově silný a sjednocující „koberec“ pak v exteriéru obepíná budovy a přivádí do nich a jejich bezprostřední blízkosti potřebný život.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Projekty

Komentáře ke článku

 
 
 
 

8. 11. 2018 13:00:23. Re: Resuscitace areálu České obce sokolské na Malé Straně. Jitka

  To se mi líbí. Místo parkoviště cvičiště, v souladu s heslem "Tělo tuž, vlasti služ!" Sokolové mají běhat a ne se vozit ;-) .

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz