Revitalizace Karlova náměstí pokračuje

Revitalizace Karlova náměstí pokračuje

(2. 5. 2019) Vznikne podrobný plán správy náměstí

   
 
 
 
 

Revitalizace Karlova náměstí pokračuje

Pražští radní na úterním zasedání schválili další krok k proměně Karlova náměstí. Návrh projde potřebnými úpravami, vznikne projektový výbor a pracuje se i na plánu správy náměstí. Vítězem tzv. řízení se soutěžním dialogem se v loňském roce stal tým německého krajinářského studia Rehwaldt Landschaftsarchitekten s architektonickou kanceláří BY Architects a dopravní kanceláří PD Filip. Řízení se uskutečnilo pod taktovkou Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR).

„Je radost navázat na kvalitní výsledky ze soutěžního dialogu. Proměnit Karlovo náměstí ve funkční a příjemné náměstí není lehký úkol. Proto je velice důležité již od začátku nastavit správu náměstí a i nadále spolupracovat se všemi zúčastněnými stranami,“ vysvětluje Petr Hlaváček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast územního rozvoje a územního plánu.

Řízení se soutěžním dialogem město vypsalo již v roce 2016. Tato forma soutěže umožňuje zapojit všechny zainteresované strany do vývoje návrhu od začátku až do konce. Komise vybrala pět týmů, které společně se všemi zainteresovanými stranami (například Praha 2, odbor památkové péče MHMP či Národní památkový ústav) tvořily zadání a návrhy na novou podobu parku. Na konci loňského roku komise vybrala vítězný tým - německé krajinářské studio Rehwaldt Landschaftsarchitekten s BY Architects a PD Filip.

Pražští radní v úterý navázali na výsledky z loňského roku a schválili další postup proměny náměstí. Návrh projde dílčími úpravami a vznikne projektový výbor. Výbor bude sestavovat zadání pro jednotlivé fáze projektu a dohlížet na jejich zpracování.

„Rada dne 23. dubna 2019 schválila další postup revitalizace největšího náměstí na místo, kde obyvatelé Prahy budou moci v budoucnu trávit příjemněji svůj volný čas. Revitalizace památkově chráněného Karlova náměstí je pro Prahu v mnoha ohledech důležitý pilotní projekt. Krajinářská veřejná soutěž mimo jiné zkultivuje významné veřejné prostranství. Projekt také přispěje k adaptaci Prahy na změny klimatu, jelikož používá řešení blízká přírodě a zachovává rozsáhlou zelenou oázu, kde budou obnoveny a doplněny vzrostlé stromy v centru města. Počítá také s integrovaným systémem hospodaření s dešťovou vodou. Důležitým předpokladem fungování tohoto území a všech zavedených opatření je i dobrá správa, proto zde chceme zavést nový systém správy – takzvaný management plán,“ uvádí dále náměstek primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

Další důležitou částí je tzv. management plán, který má nastavit budoucí správu náměstí, parku a akcí. Radní navrhují, aby celkovou správu měla na starosti jedna osoba, tzv. manažer Karlova náměstí. Vítězný návrh navrhuje proměnu Karlova náměstí rozdělit na tři časové úseky. Náměstí se tak bude proměňovat postupně, od drobných úprav, které se dají realizovat rychle, až po zásadní změny, které patří mezi dlouhodobé cíle.

„Aby se zachránily odumírající stromy, budou se některé úpravy zeleně realizovat již letos,“ říká Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

Po zpracování projektové dokumentace by měla v rámci roku 2025 proběhnout celková revitalizace parku. V dlouhodobé vizi do roku 2048 (výročí 700 let od založení Karlova náměstí) ale autoři počítají například s postupným zklidněním dopravy až do takové míry, která by celou východní stranu uvolnila pouze pro chodce a umožnila vznik promenády.
tisková zpráva

Související články:

Proměna Karlova náměstí  14.11.2018
Obnova parku na Karlově náměstí  28.3.2018
Na proměně Karlova náměstí budou pracovat špičkové světové týmy  20.12.2017
Proces proměny Karlova náměstí zahájen  17.8.2017
Karlovo náměstí bude hledat novou tvář  15.6.2017
Karlovo náměstí čeká revitalizace  25.6.2015
Vznikne komise pro rekonstrukci pražského Karlova náměstí  23.6.2016
Karlovo náměstí by se mohlo proměnit do pěti let 21.1.2010
Regenerace Karlova náměstí v Praze 2 10.4.2013
Nové úpravy Karlova náměstí v Třebíči 27.9.2012
V Praze 2 se bude diskutovat o podobě Karlova náměstí 19.2.2009
Výstava návrhů na úpravy Karlova náměstí 18.12.2008
Praha 2 vybrala nejlepší ideové návrhy na úpravu Karlova náměstí 4.12.2008

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

3. 5. 2019 12:06:00. Koncepční je obnovit Kapli Božího Těla. Karel Doubner

 
 
 
 

3. 5. 2019 12:06:00. Koncepční je obnovit Kapli Božího Těla. Karel Doubner

  Je možné z podchodu metra zpřístupnit vykopávky v místě KBT, částka k určení revitalizace je jinak nemorální!

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz