Revitalizace Masarykova náměstí v Jihlavě

Revitalizace Masarykova náměstí v Jihlavě

(1. 10. 2018) Soutěž vyhrál MCA atelier

   
 
 
 
 

Revitalizace Masarykova náměstí v Jihlavě

(ČTK) - Nejlepší návrh na revitalizaci Masarykova náměstí v Jihlavě podle poroty předložil pražský MCA atelier. Na centrální ploše krajského města mimo jiné počítá s vytvořením promenády tvořené dvěma řadami stromů, navrhuje také úpravy kritizovaného obchodního domu ve středu náměstí. Porotci architektonické soutěže vypsané městem hodnotili 12 návrhů, výsledky dne 27. září 2018 schválila rada města. Radnice připravuje jejich výstavu, řekla novinářům koordinátorka soutěže Tereza Kafková.

V MCA atelieru jsou zastoupeni architekti Miroslav Cikán a Pavla Melková. "Shoda na tom, že je to vítězný návrh, byla jednoznačná," uvedla Kafková. Masarykovo náměstí s rozlohou 3,7 hektaru patří mezi největší v Česku, je součástí městské památkové rezervace. Odhad ceny navržených úprav veřejných prostranství je 200 milionů korun bez daně. "Náklady jsme měli už v zadání (soutěže)," upřesnila Kafková. Radnice již avizovala, že plánuje změny provádět postupně.

Architektonickou soutěž vyhlásilo město v květnu, přihlášky bylo možné posílat do 10. srpna. Porota vedená architektem Petrem Pelčákem zasedla 11. září. Druhou cenu od ní dostala skupina, v níž jsou architekti Miloš Klement, Michal Říčný a Petr Todorov.

Návrh atelieru MCA podle Kafkové zaujal porotu tím, že vychází z řádu, který má náměstí od svého založení. Počet stromů na náměstí by se měl zvýšit asi o třetinu. Odstraněny by měly být lípy u Mariánského sloupu, naopak dvě řady stromů by měly být nově vysázeny v západní části náměstí. Architekti navrhli i úpravy vzhledu obchodního domu (bývalého Prioru), který ale patří soukromému majiteli, včetně nahrazení zásobovací rampy vedoucí do podzemí obchodního domu výtahem. "Primárním cílem soutěže nebylo vyřešit obchodní dům, ale chtěli jsme řešit propojení obchodního domu s náměstím," řekla Kafková.

Parkovacích míst by na náměstí mělo zůstat okolo 220. Parkoviště ale měla být nově upravena tak, aby bylo možné jejich plochu příležitostně využít i pro pořádání různých akcí.
___

Výsledky architektonické soutěže o návrh Revitalizace Masarykova náměstí v Jihlavě

Související články:
Jihlava dostala 12 návrhů na úpravu středového Masarykova náměstí  16.8.2018
Revitalizace Masarykova náměstí v Jihlavě  29.5.2018
Jihlava chce do podzimu vybrat architekta na úpravy náměstí  21.5.2018
Jihlava chystá architektonickou soutěž na úpravu náměstí  4.1.2018


Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

2. 10. 2018 09:45:33. Re: Revitalizace Masarykova náměstí v Jihlavě. Jakub Barák

 
 
 
 

2. 10. 2018 09:45:33. Re: Revitalizace Masarykova náměstí v Jihlavě. Jakub Barák

  Místo bedny zase bedny.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz