Revitalizace náměstí míru v Tišnově - soutěžní návrh

Revitalizace náměstí míru v Tišnově - soutěžní návrh

(24. 3. 2020) MS architekti

   
 
 
 
 

Revitalizace náměstí míru v Tišnově - soutěžní návrh

Architektonicko-urbanistickou soutěž jsme sice nevyhráli, ale věříme, že citlivou kultivaci náměstí by ocenili obyvatelé i návštěvníci města; v návrhu jsme propojili několik veřejných prostranství s různými charaktery a náplněmi do jednoho kompaktního těžiště revitalizovaného náměstí. Pomocí atraktivních architektonických forem jsem artikulovali bezpečný a vřelý veřejný prostor jako oblíbené místo k rekreaci, trávení volného času a dějiště kulturních akcí.

Svažitý terén jsme zmírnili schodištěm doplněným odpočinkovými plochami na sezení. Nové linie vzrostlých stromů poskytnou stinné útočiště v horkých dnech napříč celým náměstím a zvýrazní důležité pohledové osy. V jižní části náměstí navrhujeme novostavbu bytového domu. Forma zvolené architektury reprezentuje souznění mezi historií a životem 21. století. Pasáž novostavby obohacená o kavárnu, vinárnu a další obchody a služby propojí revitalizované náměstí s plochou za historickou budovou úřadu, kde formujeme intimní zákoutí poloveřejného prostoru. Severní část náměstí jsme propojili s ulicí nám. Míru mírným schodištěm a vytvořili jsme tak nový profil široké hlavní ulice s předzahrádkami a parkovacími místy zakončený novostavbou polyfunkčního domu. Jeho vnitřní prostory mohou složit pro rozvoj obchodu, kultury a společenského života; galerie, společenský sál, knihovna, restaurace, obchody apod. Akcentem návrhu je citlivé materiálové řešení dlážděných ploch, barevnost dlažeb i nová socha kříže jako připomínka někdejší historické sochy.

Porota ocenila náš originální a komplexní přístup, vyvážené uspořádání pobytových ploch náměstí a komunikačních tras včetně návrhu systémového řešení pro chodníky, které pracuje s lokální dešťovou kanalizaci; navrhujeme použití prefabrikátů, které vytvářejí spojitou dutinu pod chodníky, do které snadno vtéká povrchová voda, aby byla následně distribuován vsakem do celého území. Kladně byl hodnocen i fakt, že celá „rekonstrukce“ náměstí je navržena jako „carbon neutral“ – neutrální z hlediska dopadů na životní prostředí.

Autor: Kateřina Holotová,  Pavel Hřebecký, Michal Šourek, Alexandr Verner
Spoluautor: Kseniya Bahdanovich

Doplněno Stavbaweb:
Výsledky soutěže najdete ZDE.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
Nové komentáře
 
© 2007–2020 Business Media One, s. r. o. Nádražní 762/32, 150 00 Praha 5, e-mail: stavbaweb@bmone.cz